Muzeum potravin a zemědělských strojů – Ostrava

Galerie českých potravin

Galerie českých potravin, Národní zemědělské muzeum Ostrava

Znáte příběhy českých potravin, které denně kupujete v obchodech a na tržnicích? V expozici Galerie českých potravin vám velmi jednoduchým muzejním způsobem představujeme výjimečné potraviny z Čech, Moravy i Slezska.

Jak název expozice napovídá, můžete se tu seznámit se současnými potravinami netradiční formou – čistou galerijní prezentací. Instalace je velmi prostá a efektní, 30 solitérních vitrín a v každé z nich na piedestalu stojí vybraný český produkt, který buď nese některou ze značek kvality či chráněné zeměpisné označení původu (Klasa, Český výrobek, Regionální potravina, Asociace regionálních značek aj.) nebo je jinak významný.

Přibližně třetina vystavených potravin pochází z Moravskoslezského kraje, zbytek jsou potraviny vyrobené v dalších krajích České republiky. Z hlediska skladby výrobků zahrnujeme jak velké výrobce, tak menší a rodinné podniky. 

Všech 30 potravin je rozděleno do deseti základních kategorií. Najdete tu alkoholické nápoje, lahůdky, maso a masné výrobky, mléko a mléčné výrobky, mlýnské, pekárenské a cukrářské výrobky, mražené krémy, nealkoholické nápoje, ostatní výrobky, ovoce a zeleninu a také rybí výrobky. Zastoupeny jsou produkty z průmyslové výroby i rodinných podniků a farem, které si zakládají na řemeslné výrobě. Vždy je ale spojuje tradice a snaha představit to nejlepší.

Tuto expozici obměňujeme každý rok, aby se dostalo na co nejvíce kvalitních českých potravin.

Fotoalbum