Muzeum potravin a zemědělských strojů – Ostrava

Výstava David Macháč: Zahrádkáři

Termín konání: 1. 6. 2022 – 30. 9. 2022

Výstava Zahrádkáři

David Macháč dokumentuje zahrádkářské kolonie již od roku 2006. První ucelený soubor se stal součástí praktické bakalářské práce „Zahrádkáři“. V tomto souboru fotografií se však objevují zahrádkáři výhradně z Opavy. Postupem času fotografoval zahrádkářské kolonie v dalších městech naší republiky. Namátkou lze zmínit Liberec, Cheb, Velké Meziříčí či Uherské Hradiště. Svým fotoaparátem zachytil také zahrádkáře ze zahraničí, například z Polska, Německa a také Slovenska.

Výstavu si můžete prohlédnout od 1. 6. 2022 do 30. 9. 2022 v Národním zemědělském muzeu Ostrava. Vernisáž se uskuteční 1. 6. v 18 hodin.

Na fotografiích vidíme rozmanitost a různorodost jednotlivých fotografovaných objektů i jejich majitelů. Dá se říci, že z fotografií lze vyčíst jejich vztah k tomuto fenoménu, poodhalí, co je pro daného zahrádkáře důležité, nebo jakým „módním“ trendům v oblasti zahrádkaření podléhá. Na první pohled vnímáme fotografii jako ucelený portrét, avšak při důkladnějším pozorování máme možnost objevovat další souvislosti v životech fotografovaných lidí. Fotografie naznačují také sociální poměry zahrádkářů, i když se přirozeně většinou jedná o lidi z panelákových bytů, neboť se zahrádkářské kolonie nacházejí především v těsné blízkosti měst a mnohdy v samotném centru. Podstatou fenoménu zahrádkaření je touha a potřeba realizovat své představy o kontaktu s přírodou a trávit volný čas v tzv. druhém domově.

„S úsměvem vzpomínám na fotografování dvou zahrádek, kdy první oplývala úžasnou chatou  s bazénem s protiproudem, jejíž majitelka nerušeně odpočívala na luxusním lehátku. Hned vedle ní se rozprostíral „zahradní“ objekt seskládaný ze všeho, co okolí nabízelo, v němž dominoval starý slunečník s kruhovým  bazénkem z marketu, ve kterém relaxoval jeho šťastný majitel na gumovém lehátku. V obou případech však bylo v očích majitelů zahrádek vše absolutně dokonalé“. David Macháč

David Macháč se narodil 24. 6. 1982 v Opavě. K fotografii ho přivedl jeho otec, který zde svého času provozoval vyhlášenou opravnu fotoaparátů. V roce 2009 ukončil David Macháč magisterské studium na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, kde dodnes pracuje jako správce  fototechniky. Ve svém domě v Mikolajicích na Opavsku má svůj fotografický ateliér, ve kterém se věnuje komerční fotografii. Ve volných chvílích pak rozšiřuje svůj cyklus Zahrádkáři.

Výstava David Macháč: Zahrádkáři