Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny – Valtice

Výstava G. J. Mendel – zakladatel genetiky, šlechtitel, ovocnář

Termín konání: 1. 4. 2022 – 31. 8. 2023

Výstava G. J. Mendel – zakladatel genetiky, šlechtitel, ovocnář

Zveme vás na výstavu věnovanou G. J. Mendelovi, zakladateli genetiky, šlechtiteli a ovocnáři, jehož 200. výročí narození si tento rok připomínáme.

Dne 20. července 2022 uplynulo 200 let od narození ,,Moravana německé řeči“, světoznámého zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. Ideální příležitost připomenout si tohoto skromného génia, o kterém se píše v učebnicích biologie napříč kontinenty.

G. J. Mendel byl mimořádná osobnost a méně se o něm ví, že kromě pokusů s hrachem se s velkým zájmem věnoval šlechtění ovocných dřevin nebo okrasných květin. Byl také vášnivým meteorologem. Věděli jste, že jako první člověk na světě vědecky popsal tornádo? S láskou se věnoval i včelaření a pokoušel se vyšlechtit bezžihadlové včely, které by usnadnily práci včelařům.

Nebýt jeho nepřehlédnutelného nadání a inteligence, možná by po otci převzal skromné rodinné hospodářství a živil se jako rolník. Pocházel z chudých poměrů a jistě netušil, že se jednou stane opatem augustiniánského kláštera, nebo že usedne v křesle ředitele Moravské hypoteční banky v Brně. A co víc, že se nesmazatelně zapíše do světových dějin jako zakladatel genetiky.

Zveme vás na výstavu věnovanou této významné osobnosti, která svými objevy položila základy moderního šlechtění a genetiky vůbec.

Kromě toho si na výstavě můžete zkusit poskládat molekulu DNA a seznámit se s její strukturou nebo roztočit dvoumetrové tornádo.

Těšíme se na vaši návštěvu!

Výstava probíhá za finanční podpory Ministerstva kultury. 

Ministerstvo kultury

G. J. Mendel – výstava

Fotoalbum