Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny – Valtice

Výstava Víno a tradice

Termín konání: 1. 4. 2023 – 30. 11. 2023

Víno a tradice, NZM Valtice, 1. 4. – 30. 11. 2023

Víno není jen o popíjení lahodného nápoje z bobulí révy vinné. S vínem se pojí řada lidových tradic a zvyklostí. Některé z nich zachytil jihomoravský fotograf Lukáš Pánek a vy si je můžete přijít prohlédnout na naši pavlač, která slouží jako venkovní muzejní galerie.

Fotografie zachycují jak momenty ze života vinařských obcí, tak i podobu vinných sklepů, které mají svá specifika v závislosti na lokalitě a místní tradici. Svatý Martin, krojované hody, vinobraní nebo třeba tradiční přípitek… Věděli jste, že ťuknutí a první doušek měly podle Keltů dostat z vína zlé duchy? Ve středověku byl pak přípitek na zdraví doprovázen mocným přiťuknutím, kdy se malá část tekutiny z jednoho poháru přelila do poháru druhého. Touto výměnou tekutin dávali zúčastnění najevo své čisté úmysly a ujištění, že pohár nabídnutý druhé straně není otrávený.

Přijďte si prohlédnout naši novou výstavu, určitě ji ocení nejen příznivci lahodného moku, ale i obdivovatelé lidových tradic a zvyklostí. A pokud po zhlédnutí dostanete chuť právě na víno, do sklípků to od nás není daleko.

Výstava Víno a tradice, NZN Valtice