Národní zemědělské muzeum

Horský traktor Zetor 3017

Horský traktor Zetor 3017

Horský traktor Zetor 3017 byl vyrobený v roce 1965 na základě unifikované řady Zetoru 3011. Na první pohled se od běžných traktorů liší svou malou výškou a šíří. Jeho rozměry ho více stabilizovaly, a proto byl schopen překonat i velké a příkré svahy. Atypické sedadlo, které se dalo naklápět, umožnilo řidiči sedět stále kolmo dolů. Dalším specifikem traktoru je plátěná stříška místo kabiny. Ta byla svou lehkostí v horských terénech víc než nápomocná.

Prohlédněte si traktor zblízka a poslechněte si při tom i zvuk jeho motoru.

Video Zetor 3017
Zetor 3017 ve sbírce Národního zemědělského muzea

Koncem roku 2017 se podařilo pracovníkům Národního zemědělského muzea zakoupit do svých sbírek unikátní traktor Zetor 3017. Tento traktor je modifikací traktoru Zetor 3011, který je jedním ze základních typů unifikované řady I, a představoval chybějící článek této řady ve sbírkách NZM Čáslav. Zetor 3017 byl vyráběn od roku 1965.

První unifikovaná řada traktorů na světě

Ekonomický tlak na snižování nákladů při údržbě a opravě traktorů vedl koncem 50. let 20. století k unifikaci výroby traktorů s co největším počtem zaměnitelných dílů. V roce 1957 byly zahájeny vlastní konstrukční práce na nové unifikované řadě Zetor se základními typy Zetor 2011, Zetor 3011 a Zetor 4011 s dvouválcovým, tříválcovým a čtyřválcovým motorem jednotného vrtání a zdvihu O 95/110 mm a výkonech 22 HP DIN (17,5 kW), 33 HP DIN (24,3 kW) a 45 HP DIN (35,3 kW), s rozsáhlou unifikací součástek nejen v motoru, ale i ostatních skupin podvozku a karoserie. Unifikovaná řada traktorů Zetor představovala tehdy nový směr technického rozvoje zemědělských traktorů. Z hlediska uplatnění vysoké unifikace dílů jednotlivých typů unifikované řady byla značka Zetor první na světě, která s tímto řešením přišla.

Vychytávky unifikované řady

Dalším světovým prvenstvím traktorů Zetor bylo v pozdějších letech zavedení integrované bezpečnostní kabiny pro řidiče uložené na pružných pryžových prvcích. Traktory UŘ I opět jako první přinesly zavedení hydraulického regulačního systému "Zetormatic", zatímco konkurence v té době užívala provedení hydraulického zvedacího zařízení bez regulace hloubky orby v závislosti na odporu půdy. Technické přednosti těchto traktorů vybavených snadnou startovatelností motoru, desetistupňovou převodovkou, širokým sortimentem standardního vybavení, příslušenství a se značnou unifikací součástek jednotlivých uzlů znamenaly velký přínos pro uživatele traktorů Zetor nejen v hospodárnosti provozu, servisu a údržbě, ale i pro výrobce a celou prodejní a servisní síť. Na tehdejší dobu to byla velmi progresivní koncepce výroby traktorů a byla výsledkem práce Výzkumně-vývojového střediska traktorů, které vzniklo v podniku Zetor Brno v roce 1957. Unifikovaná řada traktorů nabíhala ve výrobě postupně od roku 1960 nejprve typem Zetor 3011, v roce 1962 typem Zetor 4011 a v roce 1963 typem Zetor 2011.