Příběh zemědělství – Praha

Zahrada první republiky

Zahrada první republiky

V průběhu 20. a 30. let 20. století zaznamenala zahradní a krajinářská architektura dosud nevídaný rozvoj. 

Tehdejší zahradní architekti našli uplatnění ve všech oblastech výstavby, a to od soukromých realizací až po veřejné zakázky. S ohledem na šíři tvůrčího záběru je jejich bohaté dílo dnes považováno za neodmyslitelnou součást vývoje zahradního umění a studováno jako jeden z dokladů národní kulturní identity.

Národní zemědělské muzeum, které v roce 2018 oslavilo sté výročí svého vzniku (28. 9. 1918), proto připravilo na nádvoří muzea v Praze na Letné výstavní expozici, a to formou stylizované prvorepublikové zahrady.

Přijďte se ponořit do atmosféry zahrad té doby. Seznámíte se s typickými projevy tehdejší zahradní tvorby, která čerpala z bohatých forem květinových a růžových záhonů a z pestrého vzorníku zahradních staveb a doplňků (altánky, pergoly, zahradní lavice).

Na své si přijdou také nejmladší návštěvníci muzea. Uprostřed květinové zahrady na ně čeká replika historického kolotoče a houpačka. Obojí samozřejmě volně přístupné.

Milovníci okrasných rostlin se mohou těšit z bohatého sortimentu pnoucích i keřových růží a vytrvalých květin. Expozice přerostla také na střechu muzea s jedinečnými pohledy na Prahu.

Výstava Zahrada první republiky, otevřená veřejnosti 18. 7. 2018,  vychází z výzkumného projektu Zahradně-architektonická tvorba v kontextu realizace cílů národního obrození během 1. Československé republiky (NAKI – DF13P01OVV003).

Fotoalbum