Příběh zemědělství – Praha

Ejhle Slunce s Pražskou pobočkou České astronomické společnosti

Termín konání: 26. 3. 2022, 9:00–17:00

Den s Pražskou pobočkou České astronomické společnosti v Národním zemědělském muzeu

Národní zemědělské muzeum v Praze ve spolupráci s Pražskou pobočkou České astronomické společnosti vás zve na akci Ejhle Slunce. V sobotu 26. března kdykoliv během otevírací doby muzea bude moci každý návštěvník pozorovat ze střešní terasy muzea dalekohledy Slunce, v případě nepříznivého počasí pak různé pražské objekty. Vše za odborného dohledu členů České astronomické společnosti. Zúčastnit se můžete také dvou přednášek, na něž je vstup zdarma.

PŘEDNÁŠKY

10:00
Slunce novýma očima
V posledních letech bylo uvedeno do provozu několik nových slunečních přístrojů, které slibují odhalit odpovědi na některé vleklé otázky, které trápí sluneční fyziky po desetiletí. Jaké otázky to jsou? Lze na ně vůbec odpovědět? A byly již některé odpovědi poodhaleny? Nevznikne spíše jen nová sada otázek?
Přednáší Doc. Mgr. Michal Švanda, Ph.D., Astronomický ústav AV ČR a Matematicko-fyzikální fakulta UK 

14:00
Povídání o Zemi – pohledy z vesmíru

Naše rodná planeta Země je jednou z nejfotografovanějších celebrit. Zaměřují se na ni fotoaparáty kosmonautů z Mezinárodní kosmické stanice i optika automatických sond. Nefotografují se jen vojensky nebo vědecky důležitá místa, občas se najde čas i na zvěčnění zajímavých objektů vytvořených přírodou nebo lidmi. Pojďme se podívat na naši planetu shora – mnoho běžně známých míst dostává úplně nové rozměry! Poznáte egyptské pyramidy nebo Václavské náměstí v Praze vyfotografované z vesmíru?
Přednáší Milan Halousek, předseda Astronautické sekce České astronomické společnosti

Ejhle slunce

Fotoalbum