Příběh zemědělství – Praha

přednáška Světla a stíny regenerace starokladrubského vraníka

Termín konání: 11.10.2022, 17:00

Světla a stíny regenerace starokladrubského vraníka

S tématem regenerace starokladrubského vraníka vás na své přednášce seznámí Mgr. Eva Jurečková, vítězka loňského ročníku soutěže Věda pro zemi

Přednáška se uskuteční 11. října 2022 od 17 hodin v Národním zemědělském muzeu Praha.

Vstup zdarma.

Regenerační proces starokladrubského vraníka je unikátním počinem, jenž je neodmyslitelně spjat s hřebčínem ve Slatiňanech a osobou profesora Františka Bílka. Jednalo se o velmi náročnou akci, kterou navíc provázela řada rozmanitých úskalí. Lidský faktor, pevné zázemí a politické klima – to vše mělo na regenerační proces zásadní vliv. Prostředí Výzkumné stanice pro chov koní ve Slatiňanech tak bylo pomyslnou kulisou pro vznik jedinečného příběhu starokladrubských vraníků, který vám přednášející Eva Jurečková představí na své přednášce.

Přednášející Eva Jurečková je také autorkou stejnojmenné knihy, kterou v roce 2021 vydala spolu s Národním hřebčínem v Kladrubech nad Labem a ve které mapuje dějiny regeneračního procesu ve slatiňanském hřebčíně. Je redaktorkou časopisu Svět koní, dlouholetou jezdkyní na koni a trenérkou dětí. Absolvovala Filosofickou fakultu Univerzity Palackého Olomouc, obor Historie.

Přednáška Světla a stíny regenerace starokladrubského vraníka je součástí cyklu doprovodných přednášek k výstavě Krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem.