Příběh zemědělství – Praha

4×2 přednášky o zdravém pěstování i jídle

4×2 přednášky o zdravém pěstování i jídle

Jste Z{věda}ví? Zajímá vás zahradničení a zdravé stravování? Pak vás srdečně zveme na cyklus přednášek Pěstujme a jezme zdravě, který jsme připravili ve spolupráci s předními odborníky z Výzkumného ústavu rostlinné výroby.

Domácí repelent z bylinek i botanické pesticidy

Čtyři přednáškové večery nabídnou celkem osm přednášek, na kterých se dozvíte, jak si doma připravit repelent z bylinek, jak se vyznat v pesticidech, kdo je na zahradě škůdce a kdo užitečný, o významu bylin v našem jídelníčku, botanických pesticidech i moderních přístupech v ochraně rostlin. Vědci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby také objasní, proč je důležité uchovávat původní a krajové odrůdy či představí stále častější cizokrajné návštěvníky našich zahrad. Nahlédneme do problematiky mykotoxinů, zjistíte, proč je důležité udržovat rozmanitost, čím se liší biologická ochrana od chemické nebo jak si doma vyrobit botanické přípravky.

Čtyři čtvrtky, osm přednášek v muzeu

Čtyři tematické bloky přednášek cyklu Pěstujme a jezme zdravě se konají vždy ve čtvrtek od 8. do 29. listopadu od 18 do 20 hodin v Národním zemědělském muzeu, Kostelní 44 (pouze 8. 11. začíná přednáška v 18:30 hodin). Přednáškový cyklus muzeum připravilo ve spolupráci s Výzkumným ústavem rostlinné výroby, v. v. i. Vstup je zdarma. Pro omezený počet míst doporučujeme svoji účast potvrdit on-line registračním formulářem na stránkách jednotlivých večerů.

 

Přehled přednáškových večerů

8. 11. 2018, 18.30–20.30

O potenciálu zapomenutých plodin aneb Proč je dobré mít genovou banku

Ing. Vojtěch Holubec, CSc. (Genová banka VÚRV, v. v. i.), Ing. Petra Hlásná Čepková, Ph.D. (Genová banka VÚRV, v. v. i.)

více info, registrační formulář

 

15. 11. 2018, 18.00–20.00

Bylinky a koření nejen pro gastronomii

Ing. Roman Pavela, Ph.D. (VÚRV, v. v. i., Praha-Ruzyně), Ing. Kateřina Smékalová, Ph.D. (VÚRV, v. v. i., Olomouc)

více info, registrační formulář

 

22. 11. 2018, 18.00–20.00

Malý průvodce chorobami a škůdci

Ing. Roman Pavela, Ph.D., VÚRV, v. v. i. (Praha-Ruzyně), Ing. Martin Žabka, Ph.D. (VÚRV, v. v. i., Praha-Ruzyně)

více info, registrační formulář

 

29. 11. 2018, 18.00–20.00

O pesticidech, škůdcích, užitečném hmyzu a doprovodných rostlinách

Ing. Kateřina Kovaříková, Ph.D. (VÚRV, v. v. i., Praha-Ruzyně), Ing. Kamil Holý, Ph.D. (VÚRV, v. v. i., Praha-Ruzyně)

více info, registrační formulář

 

ZvědavíBouráme mýty, prezentujeme fakta. Pod akronymem Zvědaví se skrývají slova Zemědělská Věda – Výzkum a vzdělávací přednášky pro všechny, které zajímají témata týkající se zemědělství, krajiny a venkova zaměřené na prezentaci výsledků aktuálních výzkumů. Národní zemědělské muzeum je chystá ve spolupráci s výzkumnými institucemi, resortními organizacemi Ministerstva zemědělství a oborovými nevládními organizacemi. Záznamy z minulých přednášek najdete na Youtube kanálu Národního zemědělského muzea.