Národní zemědělské muzeum

Jindřich Štreit – fotografická výstava online

Jindřich Štreit – fotografická výstava online

V roce 2018 zahájilo Národní zemědělské muzeum projekt dokumentace současného českého zemědělství. Každý rok muzeum oslovuje jednoho renomovaného fotografa, který se této tematice během jednoho roku systematicky věnuje. Prvním osloveným byl právě Jindřich Štreit. Výsledek jeho práce (a další díla) prezentuje výstava Jindřich Štreit a Cykly, kterou si teď bohužel navštívit nemůžete. Proto vám nabízíme výjimečnou možnost prohlédnout si všechny fotografie cyklu doplněné o fotografie českého zemědělství z 80. let 20. století alespoň online.

Fotografování venkovského života svázaného s prací v zemědělství se Jindřich Štreit věnuje již od 70. let minulého století. Tehdy ještě v tomto oboru pracovalo více než půl milionu zaměstnanců. V roce 2018 se z podnětu Národního zemědělského muzea k zemědělství vrátil. A byl to návrat do zcela jiného prostředí. Změnil se způsob hospodaření, vlastnické vztahy a pracuje zde již jen zlomek původního počtu lidí. Co se ale nezměnilo, je závislost naší civilizace na potravinách.

Na vernisáži výstavy Jindřich Štreit a Cykly hovořila s panem profesorem moderátorka Štěpánka Duchková. Jak vzpomíná Jindřich Štreit na léta, kdy pracoval na státním statku? Jak se změnilo české zemědělství a český venkov? Odpovědi najdete ve videu.

 

Foto: Jindřich Štreit, 2018, Fotoarchiv Národního zemědělského muzea