Příběh zemědělství – Praha

Noc vědců v Národním zemědělském muzeu

Noc vědců v Národním zemědělském muzeu

Létající drony, jídlo z hmyzu nebo hledání srnčích mláďat termokamerou – i to je moderní zemědělská věda. Že může být napínavá, fascinující i dobrodružná, vám v pražském zemědělském muzeu na Letné představí 27. září na Noc vědců třináct zemědělských institucí a výzkumných ústavů.

Zemědělství je věda!

Na dvaceti stanovištích se dozvíte například, jak na poli poznáte půdní erozi, proč je dobré chránit stará plemena zvířat, co má společného celiakie s moderními odrůdami pšenice či co všechno dokážou mikroorganismy, aby přežily postřik pesticidu. Malí návštěvníci se na Noci vědců mohou proměnit ve šlechtitele, muzejní archiváře, stát se na chvilku srnčetem v poli, kůrovcem v lese nebo stromem na pastvě. Dospělým nabízíme konzultace vědců, kteří vám poradí, jak se orientovat v odrůdách brambor, z jakých jablek je lepší mošt a z jakých štrůdl, jak můžete chránit zahradu bez chemie či rozeznat první příznaky nemocných rostlin.

Přednášky na aktuální zemědělská témata

Bohatý program přednášek nabídne návštěvníkům výsledky zemědělských výzkumů i komentáře k aktuálním problémům, jako je kůrovcová kalamita, plýtvání potravinami, digitalizace zemědělství či záchrana zemědělské biodiverzity.

Ceny pro mladé vědce

Součástí Noci vědců v našem muzeu je také vyhlášení výsledků čtvrtého ročníku soutěže studentských prací Věda pro zemi. Cílem projektu je prohloubit a zkvalitnit vědecko-výzkumnou činnost, podpořit mladé talentované autory a umožnit jim vydání jejich práce shrnující výsledky jejich výzkumu.

Noc vědců v Praze i po celé republice

Na více než 80 místech v republice přivítají už počtrnácté návštěvníky vědci, studenti a popularizátoři vědy na univerzitách, vědeckých pracovištích, ve science centrech či hvězdárnách. V Praze připravují nabitý program kromě Národního zemědělského muzea také Univerzita Karlova, České vysoké učení technické v Praze, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Česká zemědělská univerzita, Akademie věd ČR, Štefánikova i ďáblická hvězdárna. Vstup na všechny akce je zdarma.

 

> fotogalerie akce, kompletní program Noci vědců v Národním zemědělském muzeu

> leták s programem a mapkou ke stažení

> událost Noc vědců v Národním zemědělském muzeu na Facebooku

 

> více informací o Noci vědců: www.nocvedcu.cz

 

Noc vědců v Národním zemědělském muzeu (foto z r. 2018)