Příběh zemědělství – Praha

Seznamte se s historií i současností drátenictví

Seznamte se s historií i současností drátenictví

Výstava Dráteník na vsi, kterou si můžete až do 24. března prohlédnout ve foyer druhého podlaží Národního zemědělského muzea v Praze, představuje drátenictví jako velmi staré řemeslo i jeho současnou podobu, která je už spíše zájmovou uměleckou činností.

Od šperků přes drátěné košile až po rozbité hrnce a pasti na myši

Historie drátu sahá až do pravěku, kdy se používal k výrobě šperků, spon, záušnic, zdobily se jím zbraně či heftovala rozbitá keramika. Ve středověku zase chránily rytíře drátěné košile. Na výstavě Dráteník na vsi se seznámíte s tradičními technikami i oblastmi, odkud staré řemeslo pochází a kde všude se rozšířilo. Rozbité nádobí do domácností chodili spravovat zejména slovenští dráteníci, jejichž prodejním artiklem byly třeba i pasti na myši nebo drobné nádobí. Zajímavostí může být, že se drátovalo nejen rozbité, ale i nové nádobí.

Drátenictví dnes 

Na výstavě jsou k vidění nejen předměty ze sbírek Národního zemědělského muzea (kameninový drátovaný pekáč, mísa či sádelník, kameninový dýmák nebo třeba včelařské pomůcky na drátování), ale i ukázky prací současných dráteníků. Vedle původních pastí na myši tak najdete i drátovanou myš od Jaroslava Pahoreckého, myší pokojíček vybavený nábytkem z drátu Dany Cerhanové a mnoho dalšího. Přijďte posoudit sami, kam se velmi staré řemeslo v průběhu času posunulo.

Výstava vznikla ve spolupráci se spolkem Dráteník a slovenským sdružením Džarek.