Příběh zemědělství – Praha

Užijte si večerní vyhlídku ze střechy muzea

Užijte si večerní vyhlídku ze střechy muzea

Od června až do konce září 2020 si můžete jedinečnou vyhlídku na Prahu z naší střechy vychutnat i ve večerních hodinách, a to každý čtvrtek od 17.30 do 21.30 hodin. Dospělí zaplatí za večerní vstup do střešní expozice 50 Kč, děti a mládež do 18 let a senioři nad 70 let mají vstup zdarma.

Políčko, úly, výhledy

Střešní zahrada pražského Národního zemědělského muzea představuje zcela unikátní koncept. Najdete tu políčko se zemědělskými plodinami, včelí úly, trávník k posezení nebo na piknik (deku, piknikový koš a nádobí lze zapůjčit na recepci muzea) i panelové výstavy. A nezapomenutelný výhled na Prahu, který je jedním z nejkrásnějších a nejatraktivnějších v celém hlavním městě, protože odtud lze dohlédnout na všechna významná místa historie i současnosti Prahy najednou.

Co roste na poli

Na našem střešním políčku pěstujeme ve spolupráci s vědci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., živé ukázky zemědělských plodin. Najdete tu pohanku, proso, mák, len či konopí, k vidění jsou také různé druhy obilnin – pšenice, dvouzrnka, oves či ječmen. Plodiny obměňujeme podle ročního období, políčko se proměňuje v čase.

Ukázky jsou zlomkem široké škály rostlin, které lidé pěstují nebo dříve pěstovali pro svou obživu, jako krmivo pro hospodářská zvířata či jako průmyslovou surovinu. Většina vysetých plodin je vhodná pro pěstování v klimatických podmínkách České republiky, některé, jako například sója, se pěstují v zemích našich sousedů.

> více o projektu "Zemědělské plodiny na střeše muzea" a o jednotlivých plodinách

Zemědělství v Praze?

Výhled na město navíc evokuje řadu otázek. Jak by vypadal život ve městě bez zemědělství? Předpokládá se, že do roku 2030 bude téměř 60 % světové populace žít ve městech. Přemístí se sem i zemědělství? Bude vertikální farma efektivnější než zemědělské pole?

Nabídne vám návštěva naší střešní vyhlídky odpovědi na otázky výše? Nejspíš ne. Ale určitě se tu dozvíte něco nového o zemědělství a prohlédnete si Prahu z jiného úhlu. Těšíme se na vás každý čtvrtek večer!

 

Běh času na střešní zahradě, Národní zemědělské muzeum Praha