Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství – zámek Ohrada

Vorařský den na Ohradě – zábava a poučení pro všechny generace

Vorařský den na Ohradě – zábava a poučení pro všechny generace

Už tuto sobotu 11. září zažijte tradiční „Vorařský den“ na Zámku Ohrada. Celodenní akce na téma voroplavby slibuje mnoho zážitků i střípky z historie plaveckého řemesla. Letošní ročník je navíc věnován osobnosti Václava Husy, poslednímu voraři v Čechách.

Muzuem lesnictví, myslivosti a rybářství pořádá tento den ve spolupráci se spolkem Vltavan v Purkarci, jehož členové si pro návštěvníky připravili jak přednášky, tak i ukázky vorařského řemesla a tvořivou dílnu pro dětiKaždý si najde to své od vlastní výroby malých „vorečků“ ze dřeva, prohlídku výstavy sbírkových předmětů, až po speciální vorařské občerstvení, které si sami opečete na originálním drnovém ohništi. Odpoledne k tanci i poslechu zahraje Pošumavská dudácká muzika. Těšit se můžete i na ukázky vázání provazů, předení na kolovrátku, tkaní, textilní techniky, výrobu keramiky na hrnčířském kruhu, pletení košíků, výrobu březových košťat, řezbářství a kovářství. Zajímavý bude i lektorský program Voroplavba určený malým i velkým návštěvníkům.

V mysliveckém sále bude umístěna výstava sbírkových předmětů a plaveckých kronik ze sbírek Národního zemědělského muzea spolu s výstavou fotografií s tématikou voroplavby. V 11 hodin se můžete podívat na projekci fotografií „ Z lesů na vodu“.

Protože je letošní ročník věnován osobnosti Václava Husy, poslednímu voraři v Čechách, ve 13 hodin na něj spolu s vámi zavzpomíná jeho rodina. Následně ve 14 hodin vystoupí Petr Putna a přátelé s hudební vzpomínkou právě na Václava Husu. A od 15 hodin zveme návštěvníky na vystoupení Pošumavské dudácké muziky.

Na Vorařském dni vám také představíme novou knihu Stavba a plavba šífů na Vltavě, kterou vydalo naše Národní zemědělské muzeum.

 

Akce se koná za každého počasí a muzeum na Zámku Ohrada zve návštěvníky každého věku!