Oranžerie

Orchideje

Dříve bylo slovo orchidej symbolem něčeho exotického. Není divu, že šlechty vysílala mnohé dobrodruhy a botaniky aby našli nové druhy s krásnými květy a přivezli je do jejich oranžerií. Nejvíce cest bylo provedeno v době, kdy byl náš zámek postaven. Byl to doslova boom pro botanické poznávání dálných krajin, ale také zrod jejich destrukce a ničení lokalit s nyní vzácnými druhy. Nejznámějším Čechem této doby byl Benedikt Roezl, lovec květin, botanik, vědec, učitel a podnikatel jemuž se v tropické Americe říkalo muž bez pušky, přišel totiž o ruku když představoval svůj stroj na zpracování přadné rostliny Ramie v Havaně.
První zmínka o pěstování a šlechtění orchidejí je z období 5000 let př. n. l z Číny, jedná se o orchidej Cymbidium, jemuž místní říkali Lan.
Do naší oranžerie orchideje rozhodně patří a Chotkové je znali, přesvědčit se o tom můžeme v zámeckém divadle, kde je do výmalby zakomponovaná orchidej Lycaste skinerii ze Střední Ameriky, kterou můžete vidět i v našem skleníku.
Orchideje rostou po celém světě s výjimkou stále zamrzlých oblastí. Je známo kolem 25000 přírodních druhů, přičemž 60 jich roste i ve volné přírodě České republiky. Člověk se postaral svým šlechtěním o další desítky tisíc uměle vypěstovaných kříženců a orchideje patří mezi jedny z nejoblíbenějších květin dnešní doby.

V našem skleníku naleznete více jak 600 různých druhů, jedná se především o přírodní jedince, ale zastoupení tu mají i komerční kříženci. Rostliny získáváme především nákupem od renomovaných pěstitelů v Evropě, Asii i Jižní Americe a také výměnou s dalšími botanickými institucemi a soukromými pěstiteli.

 

 

 


Kačina - Orchideje