Muzeum potravin a zemědělských strojů – Ostrava

Už od pondělí 10. 5. na viděnou v ostravském muzeu

Už od pondělí 10. 5. na viděnou v ostravském muzeu

V ostravském Národním zemědělském muzeu se opět přivítáme s návštěvníky už v pondělí 10. května 2021. Když jsme naše ostravské muzeum v září 2020 slavnostně otvírali veřejnosti, netušili jsme, že první sezóna bude tak zkrácena. Moc se těšíme, že tu letošní sezónu si s vámi užijeme naplno.

Připravili jsme pro vás několik novinek – kromě výstavy fotografií Jindřicha Štreita a retro hospody Radegast, také hravý průvodce po muzeu či programy pro děti.

Zdravotníkům a záchranářům, kteří se podílejí na zvládání koronavirové krize, bude do konce roku umožněn vstup zdarma.

Jindřich Štreit a snímky venkova – to je neoddělitelné spojení. Přijďte se podívat na fotografie venkovského života svázaného s prací v zemědělství, kterým se autor Jindřich Štreit věnuje již od 70. let minulého století. V průběhu času se mění krajina a klimatické poměry, mění se společenské okolnosti, stroje a technologie, jiní jsou i lidé, kteří se zemědělským činnostem věnují. V současném zemědělském prostředí pracuje již jen zlomek původního počtu zaměstnanců. Změnil se způsob hospodaření i vlastnické poměry. Vybrané fotografie sledují tyto změny za posledních více než 30 let. Záběry jsou prezentovány jako dvojice černobílé a barevné fotografie, jež tvoří propojení mezi dvěma zaznamenanými časovými úseky. Výstavu můžete zhlédnout až do 31. října 2021.

V rámci výstavy 50 let pivovaru Radegast v Nošovicích jsme pro vás připravili ukázku dobové restaurace ve stylu Jednoty. Ačkoliv vám pivo načepovat nemůžeme, nostalgické vzpomínky zaručeny.

Také vás čeká novinka v podobě Hravého průvodce po muzeu. Zábavnou formou úkolů, vzdělávacích otázek a zajímavostí vás provedeme všemi stálými expozicemi – zemědělskou technikou, depozitářem potravin a neopomene ani historii objektu a jeho zákoutí. Průvodce lze zakoupit na pokladně a na konci prohlídky z něj poskládat origami ovečku.

Nově se na vaše děti těšíme s lektorskými programy. Program Pro dobrou mysl a zdravé tělo představí pojmy zdravá strava, potraviny jako nezbytná součást života všech živých tvorů a jejich působení na lidský organismus. V kreativním programu Vůně léta si děti po představení nejrůznějších bylinek (čichem, zrakem, hmatem) vytvoří z ukázek bylin a olejíčků vlastní voňavé mýdlo v dárkové balení.

Muzeum se nově stalo také součástí Technotrasy spojující industriální památky a místa Moravskoslezského kraje. Program v muzeu spojený s Technotrasou je určen pro dětské organizované skupiny a je ideální variantou pro příměstské tábory v rámci dopoledního programu.

Kdo by chtěl přijet do muzea na kole, najde zde nově stojan na jízdní kola, který je součástí aplikace Nextbike. Na pokladně lze nyní zakoupit plechové hračky Kovap a od června se Národní zemědělské muzeum v Ostravě stane odběrným místem farmářských bedýnek ovoce a zeleniny.

Národní zemědělské muzeum Ostrava má od 10. 5. 2021 otevřeno každý den od 10 – 18 hodin. Tak přijďte!

 

Fotoalbum