Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2017

Depozitář v Čáslavi – tisková zpráva

Národní zemědělské muzeum v Čáslavi zprovozní nově zateplenou halu. Bude sloužit jako depozitář

Národní zemědělské muzeum Čáslav7.  prosince 2017

Ve středu 13. prosince 2017 v 9:30 hodin proběhne v muzeu zemědělské techniky v Čáslavi slavnostní otevření nově zateplené haly. Částečná rekonstrukce objektu je prvním z kroků k vytvoření plnohodnotného depozitárního zázemí Národního zemědělského muzea.

Jedná se o objekt o rozloze zhruba 550 m2, který již z technických a provozních důvodů nebylo možné využívat pro sbírkotvornou činnost. Po současné rekonstrukci však umožní kvalitní uložení sbírkových předmětů Národního zemědělského muzea. Dokončená stavba je prvním počinem při budování rozsáhlého projektu – následovat bude zřízení konzervátorských pracovišť a laboratoří, zázemí pro kurátory a především vybudování nového, velkokapacitního a nízkonákladového depozitáře, který bude hrazen převážně z evropských peněz v rámci programu IROP. Čáslavský areál se tímto zařadí mezi nejmodernější depozitární areály v České republice. „Klimaticky stabilní prostředí je pro uložení sbírkových předmětů velmi důležité. Dlouhodobě se potýkáme s nedostatkem depozitárních prostor a rekonstrukce haly v Čáslavi je významný krok pro postupné zlepšování podmínek práce muzeologů,“ dodává Zdeněk Vích, náměstek generálního ředitele Národního zemědělského muzea.

 

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě budovy v Praze také další čtyři pobočky (Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice). Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi se specializuje na studium a prezentaci historické i současné techniky používané v zemědělství. Částečně zpřístupněné depozitáře a expozice se zaměřují na mechanizaci rostlinné výroby, energetické zdroje v zemědělství a dopravu. Unikátní sbírka traktorů a historických oradel patří mezi nejvýznamnější a největší podobné sbírky v Evropě.

 

Kontakt:

Vladimír Michálek, ředitel

vladimir.michalek@nzm.cz

Tel.: 604 236 611

Jeníkovská 1762, 286 01 Čáslav 

 


Fotoalbum