Tiskové zprávy

Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2017

2017

prosinec

Historická zbrojnice na zámku Ohrada opět může sloužit k uložení sbírkových předmětů

Národní zemědělské muzeum OhradaV úterý 19. prosince 2017 v 10 hodin se v Národním zemědělském muzeu Ohrada slavnostně otevře nově zrekonstruovaná historická zbrojnice. Bude tak znovu sloužit jako moderní depozitář pro uložení sbírkových předmětů.

ke stažení: pdf, docx

12. 12. 2017

 

Národní zemědělské muzeum si připomene význam osobnosti Antonína Švehly

V úterý 12. prosince v 15 hodin si Národní zemědělské muzeum připomene výročí úmrtí osobnosti Antonína Švehly, který stál u jeho zrodu a významně se zasloužil o rozvoj této instituce v období první republiky.

ke stažení: pdf, docx

8. 12. 2017

 

Národní zemědělské muzeum v Čáslavi zprovozní nově zateplenou halu. Bude sloužit jako depozitář

Národní zemědělské muzeum ČáslavVe středu 13. prosince 2017 v 9:30 hodin proběhne v muzeu zemědělské techniky v Čáslavi slavnostní otevření nově zateplené haly. Částečná rekonstrukce objektu je prvním z kroků k vytvoření plnohodnotného depozitárního zázemí Národního zemědělského muzea.

ke stažení: pdf, docx, foto I (ZIP), foto II (ZIP)

7. 12. 2017

 

listopad

Národní zemědělské muzeum připravilo pro své návštěvníky pestrý adventní program

Zámecké slavnosti na Kačině, společná setkání a tvořivé dílny na zámku Ohrada, výroba vánočních dekorací ve Valticích nebo Adventní dílny a Mikuláš s divadelním představením v Praze – to vše může široká veřejnost zažít během předvánočních svátků na pobočkách Národního zemědělského muzea.

ke stažení: pdf, docx

27. 11. 2017

 

Národní zemědělské muzeum a Státní pozemkový úřad podepsaly memorandum o spolupráci

Ve čtvrtek 9. listopadu proběhl v budově Národního zemědělského muzea Praha slavnostní podpis memoranda, které zahájí úzkou spolupráci mezi Národním zemědělským muzeem a Státním pozemkovým úřadem. Ústředním tématem tohoto projektu se stává problematika ochrany vody a půdy. 

ke stažení: pdf, docx

9. 11. 2017

 

Letenská husa v Národním zemědělském muzeu letos připomene typické svatomartinské tradice, pokrmy a mladá vína; zájemci se naučí vařit s mistrem šéfkuchařem!

Posvícení, hody, husí pečínky, košty vín z letošní sklizně, ale také setkávání s příbuznými a přáteli – to vše jsou synonyma pro 11. listopad – svátek svatého Martina, patrona všech vojáků, jezdců a válečných veteránů. Málokdo ale ví, že svatý Martin je zároveň patronem vinařů, koní a podkovářů, úrody na polích a domácích zvířat, především hus.  > celá tisková zpráva

ke stažení: pdf, docx

8. 11. 2017; Praha

říjen

28. října i o dalších státních svátcích můžete do Národního zemědělského muzea zdarma

Nevíte kam vyrazit o podzimních prázdninách? V sobotu 28. října mají nejen děti, ale tentokrát i rodiče a všechny další dospělé osoby vstup do většiny poboček Národního zemědělského muzea zdarma. 

24. 10. 2017

 

Papírový svět v Národním zemědělském muzeu. Unikátní modely jsou k vidění po devíti letech

Miniatury selských statků, vodních mlýnů, hospodářských stavení, ale i modely historických traktorů a kombajnů nebo malebné papírové figurky domácích zvířat – to vše je od 18. října k vidění v budově Národního zemědělského muzea v Praze na Letné. 

19. 10. 2017, Praha

 

Myslivecké slavnosti v Národním zemědělském muzeu: ukázky tradic, kynologie, trubači i nimrod Dominik Hašek

Do svátku svatého Huberta sice zbývají ještě tři týdny, ale Národní zemědělské muzeum se rozhodlo už v předpremiéře připravit velkou slavnost pro všechny stoupence jeho cechu i fanoušky a příznivce. V sobotu 14. října proběhnou v areálu pražské budovy Národního zemědělského muzea na Letné Myslivecké slavnosti a na své si přijdou nejen všichni myslivci, ale i ti, kdo mají rádi zvířata a divokou přírodu a zajímá je, co vše je s myslivostí spojeno. 

13. 10. 2017, Praha

 

Jména vítězů soutěže Věda pro zemi zazní během Noci vědců v Národním zemědělském muzeu

Do druhého ročníku soutěže vědeckých prací Věda pro zemi, který vyhlašuje Národní zemědělské muzeum, přihlásilo své bakalářské, diplomové a doktorské práce 23 mladých vědců a vědkyň. Jména těch nejlepších budou slavnostně vyhlášena v rámci Noci vědců, která v muzeu proběhne v pátek 6. října ve večerních hodinách.

5. 10. 2017

 

Víkendová žeň v Národním zemědělském muzeu: Za tajemstvím potravin, Noc vědců, výstava fotografií Krása stáří i Biojarmark!

Lidová pranostika praví, že říjnový úplněk přináší bohatou žeň. Bezezbytku to platí o čtvrtečním úplňku a nastávajícím říjnovém víkendu v Národním zemědělském muzeu v Praze.

4. 10. 2017, Praha

 

Jídlo jako nezbytnost, radost i hra – děti se v Národním zemědělském muzeu učí přemýšlet o jídle v nové gastroherně!

Čím je nám jídlo? Obživou, nutností, nezbytností, ale i zážitkem, potěšením. To, jak k jídlu přistupujeme, není jen otázkou našeho zdraví, nýbrž i životní energie, protože stravovací návyky určují míru naší tělesné únavy a mentální svěžesti. Proto je dobré jídlo nejen s vášní konzumovat, ale také o něm přemýšlet. 

3. 10. 2017, Praha

 

Jezdecké slavnosti a Hubertova jízda na Kačině

Ušlechtilá krása koní se opět vrací na zámek Kačina. V sobotu 7. října 2017 se zde konají oblíbené a hojně navštěvované Jezdecké slavnosti věnované koním a všemu, co s nimi souvisí. V pestrém programu si na své přijdou dospělí, děti, jezdci, milovníci historie, gurmáni i obdivovatelé architektury.

2. 10. 2017, Kačina

 

září

Jak se dělá les ukazuje netradiční výstava v Národním zemědělském muzeu v Praze

Jak les vzniká, jaká je jeho geneze a v co všechno může být přetvořen? To vše se dozvíte na interaktivní výstavě Dělat les, kterou v Národním zemědělském muzeu v Praze připravilo studio BoysPlayNice spolu s ateliérem Mjölk. Odborným konzultantem a realizátorem výstavy je společnost Kloboucká lesní, ...

14. 9. 2017, Praha

 

Muzeum na Ohradě připomene své 175. výročí slavností lesa a dřeva

Nejstarší specializované lesnické a lovecké muzeum na světě bylo založeno na Ohradě u Hluboké nad Vltavou 15. září 1842. Významné datum si muzeum připomene ve stejný den, tedy v pátek 15. září, výstavou historických i současných návštěvních knih a také celodenní zážitkovou akcí pod názvem Malá slavnost lesa a dřeva. 

11. 9. 2017, Ohrada

 

Výstava Kouzlo hmyzí říše – včely, mravenci a motýli objektivem Veroniky Souralové

V sobotu 9. září začne v muzeu lesnictví, myslivosti a rybářství Národního zemědělského muzea na loveckém zámku Ohrada výstava makrofotografií hmyzu Veroniky Souralové. Atraktivní velkoformátové obrazy doplní naučné panely se zajímavostmi ze života vyobrazeného hmyzu. ...

5. 9. 2017, Ohrada

 

srpen

Letošní, 5. ročník bejbypunkového rodinného festivalu KEFÍR, je opět na Kačině

V sobotu 2. září se na Kačině koná rodinný festival KEFÍR. Od 10 do 21 hodin je připraven program pro děti i rodiče plný hudby, divadla a zážitků. Festivalový areál se rozkládá na lučinách za budovou zámku Kačina, který je jednou z poboček Národního zemědělského muzea. ...

31. 8. 2017, Kačina

 

Muzejní dýňobraní ve valtickém muzeu zahájí oblíbenou výstavu dýní, cuket a patisonů

Na pátek a sobotu 8. a 9. září přichystalo valtické muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny Národního zemědělského muzea pro své návštěvníky Muzejní dýňobraní. Tradiční podzimní akce nabídne přehlídku různých druhů a odrůd tykví, muzejní výtvarné dílny pro děti i velký výběr kulinářských receptů. ...

30. 8. 2017, Valtice

 

Národní zemědělské muzeum zakládá Síť zemědělských muzeí

Cílem vznikající Sítě je podpořit a prohloubit vzájemnou spolupráci mezi paměťovými institucemi, které se zabývají tematikou zemědělství. Projekt probíhá pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky a s finanční podporou ministerstva zemědělství. ...

30. 8. 2017

 

Parní oračka Přemysl je jednou z největších atrakcí Země živitelky

Vzácná parní oračka Přemysl po patnácti letech opustila expozici Národního zemědělského muzea v Čáslavi.
Na výstavě Země živitelka můžete od 24. do 29. srpna zhlédnout parní stroj, jenž se až do sedmdesátých let minulého století využíval k orbě. ...

25. 8. 2017

 

Šrobárova sbírka v Národním zemědělském muzeu

Unikátní soubor obrazů může veřejnost vidět poprvé v historii Kolekce obrazů ze sbírky prvorepublikového politika Vavra Šrobára má punc unikátu a zároveň je obestřena rouškou tajemství. Šrobárova sbírka, soubor vzácných obrazů realisticky orientovaných malířů 16. až 19. století, totiž dosud nikdy nebyla veřejně prezentována. Proto také výstava nese název „Odhalení“. ...

21. 8. 2017, Praha

 

Národní zemědělské muzeum zahajuje oslavy jubilejního roku

Národní zemědělské muzeum zahajuje oslavy výročí 100 let od svého založení. Jubilejní rok otevírá výstavou unikátní Šrobárovy sbírky uměleckých děl malířů 16.–19. století, následovat bude nová expozice Zemědělství či jubilejní výstava Fenomén zemědělství. Oslavy potrvají až do konce roku 2018, všechny aktivity probíhají současně v rámci oslav výročí republiky. 

18. 8. 2017

 

Výstava ilustrací Pavla Procházky na loveckém zámku Ohrada vás zavede na Šumavu i do Afriky

Jubilejní desátý ročník výstavního cyklu „Příroda v ilustraci“ na ohradské pobočce Národního zemědělského muzea je věnován dílu známého ilustrátora Pavla Procházky, jehož tvorba je výjimečná mimo jiné častým zobrazováním celých biotopů, např. šumavské řeky, rašeliniště, rybníka, středomořského lesa, ale i africké savany a dalších. ...

2. 8. 2017, Ohrada

 

Na Zámek Kačina z Kutné Hory a zpět zdarma

Národní zemědělské muzeum nabízí návštěvníkům pomoc s dopravou. Zámek Kačina je od Kutné Hory vzdálen pouhých osm kilometrů, veřejná doprava sem ale vázne. To komplikuje návštěvu všem turistům a návštěvníkům bez aut. Během srpna však můžete při návštěvě empírového skvostu využít kyvadlovou dopravu. ...

2. 8. 2017, Kačina

 

červenec

Národní zemědělské muzeum žije! Otevírá nové expozice a unikátní střešní terasu

Národní zemědělské muzeum v Praze s létem ožívá – po rekonstrukci vnitřních prostor, započaté v loňském roce, se návštěvníkům od poloviny prázdnin představí ve zcela nové podobě. ...

24. 7. 2017, Praha