Tiskové zprávy

Zámecké čajování a benefiční koncert zakončí sezonu na Kačině – tisková zpráva

Zámecké čajování a benefiční koncert zakončí sezonu na Kačině

Zámecké čajování a benefiční koncert zakončí sezonu na Kačině17. října 2023

U příležitosti zakončení hlavní návštěvnické sezony připravili i letos na Kačině Zámecké čajování. Pátý ročník podzimní akce se uskuteční v sobotu 21. října od 10 do 17 hodin.

Návštěvníky čekají receptury z doby, kdy zámek vlastnil rod Chotků, čaje z bylinkové zahrady, sušenky, pomazánky a plno dalších specialit. Letošní čajování ozvláštní vůně zázvoru a plody za zámecké zahrady.

Prohlídkové trasy opět zpestří oživené prohlídky a zcela výjimečně budou návštěvníci moci zhlédnout výstavu herbářů z chotkovské knihovny doprovázenou odborným výkladem.

Dobové pohoštění k čaji bude připraveno v zámecké kuchyni spolu s povídáním o zázvoru, kdoulích, čokoládě nebo kávě. Návštěvníci se budou moci zúčastnit přednášky o jakonu od Markéty Kuljové z Výzkumného ústavu bramborářského v Havlíčkově Brodě a na závěr si poslechnout koncert Slávka Maděry v krásném prostředí zámecké kaple.

Pro děti jsou připraveny tvořivé dílničky a celý den bude provázet vystoupení Mistrů s klikou, kteří svá hudební vystoupení doplní i zajímavým povídáním a koncertem v divadle.

Vstupné: dospělí 200,- Kč; děti 2-6 let 75,- Kč; děti 6-18 let, studenti, senioři 150,- Kč; rodinné vstupné (2 dospělí + 2–3 děti do 15 let) 450,- Kč.

Program:

10:00–10:30    úvodní hraní flašinetů (venku)

11:00               přednáška stavitelů a majitelů flašinetů, Orchestriony v českých zemích, Ing. Antonín Švejda, Národní technické muzeum (divadlo)

11:00–13:00    hraní flašinetů (venku nebo rondel) 

13:00               přednáška o jakonu, Markéta Kuljová, Výzkumný ústav bramborářský

14:00–15:00    koncert vážné i nevážné hudby (společné hraní flašinetářů v divadle) 

16:00               koncert Slávka Maděry (kaple)

-   každou celou hodinu komentovaná výstava herbářů, prohlídka knihovny a lékárny

-   kostýmované prohlídky zámecké trasy

-   ochutnávky a povídání o čaji a zázvoru

-   ochutnávky pomazánek

-   ochutnávky sušenek ze zázvoru a kdoulí

-   dílničky a povídání o čokoládě, zázvoru, medu…

V neděli 22. října pak návštěvníky čeká Benefiční koncert smyčcového orchestru Archi na podporu Jedinečných tanečních VI. pro mladistvé se zdravotním postižením. Koncert se koná v tanečním sále od 16 hodin.

Milým překvapením bude seskok parašutistů, který lze při západu slunce sledovat ze zadního zámeckého schodiště.

Vstupné je 200 Kč a výtěžek bude věnován na podporu Jedinečných tanečních VI. pro mladistvé se zdravotním postižením. Vstupenky lze zakoupit na místě před koncertem.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Muzeum na zámku Kačina mapuje především historii českého venkova, expozice představuje vývoj hospodářského zázemí zámku. Sám zámek Kačina je českým klasicistním klenotem, návštěvníkům nabízí jedinečné interiéry, jako jsou chotkovská knihovna, divadlo, skleník nebo konírna. Virtuální prohlídka NZM Kačina.

Více na www.nzm.cz.

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 601 065 460       

tiskove@nzm.cz

www.nzm.cz  │  facebook  │  twitter  │  instagramTisková zpráva a foto ke stažení