Tiskové zprávy

Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2020

2020

prosinec

I zemědělské stroje mají svá výročí – Škoda HT-25 letos slaví úctyhodných 90 let a Zetor 3011 60 let

15. prosince 2020

První sériovou výrobu traktorů na našem území zahájila firma Škoda. Její traktor  HT-25 vyráběný ve třicátých letech minulého století se dochoval pouze v jediném exempláři, který je součástí Sbírky Národního zemědělského muzea. Naproti tomu o třicet let mladší traktor Zetor 3011 je mnohde dosud používán.

ke stažení: docxfoto

 

 

Národní zemědělské muzeum Praha, Kačina, Ostrava – znovu otevřeno! Pro zdravotníky a záchranáře vstup do konce roku zdarma!

1. prosince 2020

Od čtvrtka 3. prosince muzeum otevírá své expozice v Praze a Ostravě. Na druhý a třetí adventní víkend a také na neděli 27. prosince se k nim přidá i zámek Kačina. Pro první návštěvníky muzeum připravilo dárky – v Praze prvních padesát dostane roušku, v Ostravě je zase přivítají plechovkou piva Ratar. Každý stý pak získá rodinnou vstupenku. Zdravotníkům a záchranářům, kteří se podílejí na zvládání koronavirové krize, bude do konce roku umožněn vstup zdarma.

ke staženídocxfoto

 

listopad

Noc vědců v Národním zemědělském muzeu tentokrát online

25. listopadu 2020

K čemu slouží zemědělcům simulátor deště, čím se baví krávy v kravíně a proč se pole a lesy sledují z dronů? Vaří robot pivo lépe než sládek? To a mnohem více v pátek 27. listopadu od 17 hodin přiblíží zemědělští a potravinářští odborníci v on-line programu Noci vědců Národního zemědělského muzea. Muzeum nabídne celkem 17 online aktivit – letošním hlavním tématem akce je Člověk a robot.

ke stažení: docxfoto

 

Před 290 lety byl uloven jelen šestadvacaterák – jeho paroží dlouho drželo titul světové trofeje

23. listopadu 2020

V Národním zemědělském muzeu na zámku Ohrada se nachází světová trofej jelena evropského. Jde o takzvaného ohradského šestadvacateráka, který byl uloven v roce 1730 stavitelem zámku Adamem Františkem ze Schwarzenbergu. Při první světové soutěži trofejí v roce 1937 v Berlíně získalo paroží 1. místo. Dodnes si drží národní prvenství trofeje ulovené ve volné přírodě.  

ke staženídocx, foto

 

Národní zemědělské muzeum získalo vzácný vinařský lis z roku 1841 – k vidění bude v Ostravě

6. listopadu 2020

Do muzejní Sbírky se podařilo získat téměř 180 let starý kládový lis ze Znojemska. Jedná se o jeden z posledních kládových lisů dochovaných v původní podobě i místě svého vzniku. Pět metrů dlouhý, tři metry vysoký a 2,6 tuny vážící kolos byl převezen do muzea potravin a zemědělských strojů Ostravě, kde bude restaurován do funkční podoby. Poté bude příležitostně využíván k lisování vína během muzejních akcí, například během vinobraní.

ke stažení: docx, foto

 

říjen

Národní zemědělské muzeum dokončilo v Čáslavi stavbu centrálního nízkonákladového depozitáře

22. října 2020

Ve čtvrtek 22. října byla v prostorách Národního zemědělského muzea v Čáslavi dokončena stavba rozsáhlého centrálního depozitáře. Bude sloužit k uložení sbírkových předmětů z jednotlivých poboček muzea. Jedná se o projekt Integrovaného regionálního operačního programu s finanční podporou z Evropské unie. Slavnostní uvedení do provozu proběhne v květnu 2021.

ke stažení: docxfoto

 

Smutné výročí větrné kalamity – 26. října 1870 postihl Šumavu mimořádně ničivý orkán

22. října 2020

V noci z 26. na 27. října 1870 postihla šumavské lesy zřejmě nejničivější zaznamenaná větrná kalamita v Česku. Předcházely jí vichřice v předešlých dvou letech a následovala další pohroma v podobě rozšíření kůrovce, který poškodil na našem území cca 6–7 milionů m3 dřeva. Na likvidaci polomů i boj s kůrovcem lesníci najali také řadu dělníků z ciziny. Kalamita byla zpracována až v roce 1877 a obnova lesa na polomových a kůrovcových plochách si vyžádala náklad 68 000 zlatých.

ke stažení: docxfoto

 

720 let od zahájení ražby pražského groše

15. října 2020

Roku 1300 vydal král Václav II. horní zákoník, který stanovoval nové podmínky ohledně nakládání se surovým stříbrem. Na jeho základě byla zahájena ražba našich zřejmě nejznámějších mincí, pražských grošů. V letošním roce uplyne 720 let od vydání tohoto dokumentu i začátku ražby. Pražské groše vydržely v oběhu až do roku 1644. Pro svou kvalitu byly ceněny daleko za hranicemi Českého království.

ke stažení: docxfoto

 

 

Projekt rekonstrukce Národního zemědělského muzea ve Valticích získal prestižní ocenění

7. října 2020

Třetí místo za Muzejní počin roku v rámci cen Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2019 získal projekt rozsáhlé rekonstrukce valtického muzea vinařství, zahradnictví a krajiny. Výsledkem dvouleté rekonstrukce jsou tři nové expozice a také vyšší komfort nejen  pro návštěvníky, ale především pro uložené vzácné sbírkové předměty.

ke stažení: docxfoto

 

září

 

Kam až sahá práce rostlinolékařů a jak moc jsou na ní závislé naše životy, přiblíží hlavní výstava sezony Lékaři rostlin

29. září 2020

Pacientem lékaře je člověk, pacientem veterináře je zvíře, pacientem rostlinolékaře je rostlina – je motto hlavní výstavy sezony Lékaři rostlin v Národním zemědělském muzeu v Praze. Výstavu věnovanou oboru rostlinolékařství mají návštěvníci možnost si prohlédnout od 2. října 2020.

ke stažení: docxfoto

 

 

 

Koně na Kačině letos přinesou ukázku jízdy se čtyřspřežím i rozšířený program pro děti - ZRUŠENO

21. září 2020

S lítostí Vám musíme oznámit, že se akce Koně na Kačině kvůli aktuálním vládním nařízením ruší.

ke stažení: docx, foto(tiskové pdf)

 

 

 

 

Národní zemědělské muzeum otevírá v Ostravě novou pobočku – muzeum potravin a zemědělských strojů

14. září 2020

Od pátku 18. září má veřejnost možnost navštívit novou pobočku Národního zemědělského muzea situovanou v oblasti Dolní Vítkovice. Muzeum se zároveň připojí k akci Moravskoslezského kraje Vstupy zdarma, která trvá až do konce října.

ke stažení: docxfoto(tiskové pdf)

 

 

 

Zámek Ohrada zve na sobotní vorařské slavnosti

8. září 2020

Výroba modelů malých vorů, vorařské občerstvení i živá dudácká muzika – celodenní nabídku zážitků inspirovaných voroplavbou nabízí v sobotu 12. září Národní zemědělské muzeum Ohrada. Od 9 do 17 hodin je na programu řada aktivit, které připomenou toto zaniklé plavecké řemeslo.

ke stažení: docxfoto(tiskové pdf)

 

 

 

Zámek Kačina zve na Krajské vinobraní a dožínky

7. září 2020

Představení vinařů z celého Česka, nabídka místních a BIO potravin, ochutnávky domácí i mezinárodní kuchyně, celodenní program doprovázený hudebními koncerty – to vše nabídne letošní ročník Krajského vinobraní a dožínek na zámku Kačina. 

ke stažení: docx, foto(tiskové pdf)

 

 

 

Podzimní trhy provoní muzejní dvorek květinami, chlebem, ovocem i zeleninou

7. září 2020

Září a říjen budou na muzejním dvorku ve znamení podzimních zemědělských trhů. Národní zemědělské muzeum v Praze připravilo pro své návštěvníky hned čtyři – 12. září Květinový trh, 19. září Chleba a co na něj, 17. října Ovocné trhy a 31. října Brambory, zelí, dýně.

ke stažení: docxfoto(tiskové pdf)

 

 

srpen

Sobotní Muzejní dýňobraní zahájí oblíbenou výstavu Dýně, cukety a patizony

výstava Dýně a patizony28. srpna 2020

Pokud patří dýně mezi vaše oblíbené plodiny a chcete se o nich dozvědět více, nenechte si ujít výstavu Dýně, cukety a patizony v Národním zemědělském muzeu Valtice, která se koná od 5. do 30. září. Výstavu zahájíme v sobotu 5. září v 9 hodin akcí Muzejní dýňobraní. Součástí programu budou zábavné aktivity a muzejní dílna pro děti.

ke staženídocx, foto(tiskové pdf)

 

 

První ročník Dožínkové slavnosti na zámku Raduň

Dožínky na Raduni 202011. srpna 2020

Ukázky historických předmětů i strojů spojených se sklizní, vázání snopů, povřísel, dožínkové koláče i cimbálová muzika – to vše přinese první ročník Dožínkové slavnosti na zámku Raduň. Národní zemědělské muzeum Ostrava spolu s Národním památkovým ústavem připravili v sobotu 15. srpna od 11 hodin pro návštěvníky pestrý program.

ke stažení: docx, plakát (tiskové pdf)

 

 

Noc na Kačině nabídne skvělá divadelní představení, výjimečný koncert i světelnou show

Noc na Kačině 20207. srpna 2020

Divadelní představení, koncerty, dobová módní přehlídka, světelná show i netradiční vegetariánský workshop. To vše čeká návštěvníky Národního zemědělského muzea Kačina v sobotu 22. srpna. Bohatý program letošní Noci na Kačině začíná už v 17 hodin.

Noc na Kačině bude zahájena přehlídkou módy 19. století, okořeněnou o ukázku odívání od spodniček a korzetů až po svrchní společenské či plesové šaty. ...

ke stažení: docxfoto (zip)

 

CT sken sto let starého exponátu huemula jižního pomůže při výzkumu a ochraně tohoto ohroženého druhu

CT sken preparátu huemula3. srpna 2020

Unikátní Sallačovy sbírky jelenovitých si všimli vědci na univerzitě v Basileji a požádali Národní zemědělské muzeum o sken zhruba sto let starého exponátu huemula jižního. Sken lebky jelínka, který provedli pracovníci v High-tech technologicko-výukovém pavilonu České zemědělské univerzity v Praze, pomůže s ochranou tohoto dnes kriticky ohroženého druhu, žijícího v Argentině a Chile.

ke stažení: docx, foto (zip)

 

červenec

Přírodu lze věrně zachytit i v digitální ilustraci. Návštěvníky o tom přesvědčí nová výstava na zámku Ohrada

Martina Nacházelová: Čejka chocholatá, výstava Příroda v ilustraci27. července 2020

Jak lze vytvářet ilustrace divoké přírody pomocí technologií, ukazuje nová výstava z cyklu Příroda v ilustraci v Národním zemědělském muzeu Ohrada. Letošní 12. ročník je věnován dílu mladé ilustrátorky Martiny Nacházelové, která ve své tvorbě zachycuje zejména život ptactva. V zámeckých expozicích jsou také k vidění vzácné vycpaniny ptáků, pocházející z první poloviny 19. století. Výstavu Příroda v ilustraci je možné zhlédnout od 1. srpna do 31. října.

ke stažení: docx, obrázky

 

Zavařujte doma aneb Historie zavařovací sklenice

140 let gumového těsnění16.  července 2020

Jak zavařovali naši předkové? Od měchuřiny, hedvábného papíru, pergamenu či celofánu ke gumovému těsnění a kovovým Twist-off víčkům – to je ve zkratce vývoj technologií konzervace ovoce a zeleniny do zavařovacích sklenic. Do skla se jídlo ukládalo již v 17. století, zásadní byl vynález gumového těsnění v roce 1880.

ke stažení: docx, foto

 

Rekonstrukce valtického muzea vinařství, zahradnictví a krajiny získala v soutěži Gloria musaealis nominaci na ocenění Počin roku

Národní zemědělské muzeum po rekonstrukci9. července 2020

Národní zemědělské muzeum získalo nominaci v soutěži Gloria musaealis za rekonstrukci pobočky ve Valticích. Rozsáhlá rekonstrukce valtického muzea, jejímž výsledkem je nejen vyšší komfort pro návštěvníky a sbírkové předměty, ale i nové expozice, byla nominována na prestižní muzejní ocenění v kategorii Počin roku 2019 v konkurenci dalších sedmnácti nominací.

ke stažení: docx, foto

 

Nejvyššího evropského savce přiblíží nová výstava Losi – návrat velikánů

Losi – návrat velikánů, výstava NZM Ohrada1. července 2020

Losa obecného, nejvyššího savce Evropy, je vzácné potkat, i když přes 70 let žije také na území Česka. Národní zemědělské muzeum Ohrada připravilo novou výstavu Losi – návrat velikánů, kterou návštěvníci mohou zhlédnout od 1. července do 31. října. Na zámku Ohrada nově vznikla také komorní galerie, kde budou svá díla prezentovat umělci, jejichž tvorba reflektuje lesnictví, myslivost a rybářství.

ke stažení: docx, foto

 

červen

Výstava na zámku Kačina představí význam genetických zdrojů rostlin a zvířat

výstava Genetické zdroje30. června 2020

Od 1. července do 31. srpna mají návštěvníci Národního zemědělského muzea Kačina možnost zhlédnout výstavu Genetické zdroje: Klíč k zemědělské rozmanitosti. Jednadvacet informačních panelů je věnováno problematice uchovávání genetických zdrojů v zemědělství. Muzeum výstavu připravilo ve spolupráci s resortními organizacemi Ministerstva zemědělství. V kačinském zámeckém parku se chystá obnova ovocného sadu, kde budou vysazeny staré a regionální odrůdy ze záchranných sortimentů Českého svazu ochránců přírody.

ke stažení: docx, foto

 

Agrolesnictví – příležitost pro krajinu a zemědělství – nová výstava na střeše muzea

Výstava Agrolesnictví, Národní zemědělské muzeum Praha26. června 2020

Agrolesnictví a jeho pestré systémy zemědělského hospodaření mohou konvenčním i ekologicky hospodařícím zemědělcům pomoci lépe se vypořádat s klimatickými změnami. Panelovou výstavu Agrolesnictví – příležitost pro krajinu a zemědělství mohou návštěvníci zhlédnout na střeše Národního zemědělského muzea od 30. června do 31. srpna.

ke stažení: docx, foto (zip)

 

Léto na Kačině bude plné pohádek, divadelních představení a speciálních prohlídek zámku

Léto na Kačině 202019. června 2020

V době prázdnin připravili návštěvníkům Národního zemědělského muzea Kačina zajímavé jednorázové akce i pravidelně se opakující programy. Léto jim tak zpestří  divadelní cyklus pohádek pro děti, sobotní představení pro dospělé, noční a oživené prohlídky zámeckých interiérů. Zámek bude plný příběhů o tom, jak se žilo v zámeckých komnatách a hospodařilo v podzámčí, o tisících vzácných svazcích v unikátní knihovně či hraběcích dětech na prknech zámeckého divadla.

ke stažení: docx, foto (zip)

 

Uplynulo 80 let od vymizení labského lososa, snahy o jeho návrat do řek trvají

80 let od vymizení labského lososa10. června 2020

Losos obecný patřil do středověku mezi nejdůležitější součást jídelníčku českého obyvatelstva. Jeho výskyt postupně snižovaly stále důmyslnější a masivnější způsoby lovu. Od 19. století byla zaváděna opatření na jeho ochranu, definitivní ránu mu však zasadily zvyšující se znečištění řek Labe i Vltavy a stavba plavebních kanálů a přehrad. Od roku 2000 probíhá program na jeho opětovné navrácení do našich řek.

ke stažení: docx, foto (zip)

 

Divadelní festival Makačíno letos opět přinese zábavu pro malé i velké diváky

Makačíno, Národní zemědělské muzeum Kačina4. června 2020

Makačíno je zkratka pro festival zámeckého divadla malé kačinské divadlo, který se koná na zámku Kačina již třetím rokem. Letos divadelní představení proběhnou o víkendu 13.–14. června a v pátek 19. června. Kromě divadla na návštěvníky čekají speciální prohlídkové okruhy zámku. Národní zemědělské muzeum Kačina divadelním festivalem navazuje na tradici klasicistního divadla, které na zámku vybudovala rodina Chotků.

ke stažení: docx, foto (zip)

 

Na zámku Ohrada na návštěvníky čeká Poklad z půdy

Poklad z půdy, Národní zemědělské muzeum Ohrada2. června 2020

Národní zemědělské muzeum Ohrada připravilo pro návštěvníky ojedinělou výstavní instalaci Poklad z půdy aneb fragmenty ze života muzea. Na pozadí fragmentů původních schwarzenberských sbírek, ale i dalších předmětů nalezených při generálním úklidu zámecké půdy, ukazuje život ohradského muzea v různých epochách. Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství bylo založeno v roce 1842 a je jedním z nejstarších odborně-profesních muzeí na světě.

ke stažení: docx, foto (zip)

 

Víkend otevřených zahrad zve na výlet ke zřícenině Libuše i na přednášky v kačinském zámeckém parku

Víkend otevřených zahrad na Kačině, zřícenina Libuše2. června 2020

Přednášky o nejstarších stromech a přírodních hodnotách zámeckého parku, komentovaná procházka ke zřícenině Libuše i hra pro nejmenší návštěvníky – to vše přinese program letošního Víkendu otevřených zahrad na zámku Kačina. Koná se v neděli 7. června od 13 do 17 hodin.

ke stažení: docx, foto (zip)

 

květen

Odloženou sezonu muzeum zahájí výstavou Barevná inspirace

Výstava Barevná inspirace v NZM Valtice25. května 2020

Muzejní dvorek rozzářený barvami květin čeká návštěvníky Národního zemědělského muzea Valtice v období od 4. června do 30. září. Výstava nazvaná Barevná inspirace představí jednotlivé druhy balkonových rostlin a letniček.

Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny Valtice zve všechny milovníky květin a letniček na oblíbenou výstavu Barevná inspirace. 

ke stažení: docx, foto (zip)

 

V kačinském zámeckém parku proběhla rekonstrukce vzácného ha-ha příkopu

Rekonstruovaný ha-ha příkop, Národní zemědělské muzeum Kačina18. května 2020 

Název ha-ha příkop je odvozen od francouzského citoslovce údivu vyvolaného  tímto neobvyklým krajinářským prvkem. Národní zemědělské muzeum Kačina se rozhodlo zachránit tuto jedinečnou památku zahradní architektury 19. století. Jedná se o jednu z prvních staveb ha-ha příkopu v českých zemích vybudovanou v letech 1822–1828. 

ke stažení: docx, foto (zip)

 

Přesně před 125 lety byla zahájena Národopisná výstava českoslovanská

Národopisná výstava, 125 let14. května 2020

Grunt hanácký, slovácká vinná bůda z Moravy, Čičmanské gazdovství, rybárna či rychta – tyto a mnohé další regionální stavby byly postaveny na pražském Výstavišti během Národopisné výstavy českoslovanské. Výstava byla zahájena 15. května 1895, trvala do 31. října téhož roku a navštívily ji více než 2 miliony návštěvníků. Předcházelo jí několik let příprav a rozsáhlé stavební práce. Vystavené předměty vytvořily základ sbírky tehdy vznikajícího Národního zemědělského muzea.

ke stažení: docx, foto (zip)

 

Národní zemědělské muzeum obnovuje provoz – platí však nové zásady vstupu

Oprava dveří, Národní zemědělské muzeum Praha7. května 2020

Národní zemědělské muzeum v Praze, na zámcích Kačina a Ohrada a ve Valticích otevře pro návštěvníky v pondělí 11. května. V muzeu zemědělské techniky v Čáslavi začne sezóna kvůli stavebním pracím 26. května. Během návštěvy muzea je nutné se řídit nařízeními Vlády ČR a novými zásadami vstupu.

ke stažení: docx, foto (zip)

 

duben

Georgica curiosa – pozoruhodná encyklopedie začala vznikat před 360 lety

Georgica curiosa začala vznikat před 360 lety30. dubna 2020

Rozsáhlou zemědělskou encyklopedii Georgica curiosa začal psát  Wolfgang Helmhard von Hohberg v roce 1660 a dokončil ji v roce 1682. Jedná se o vzácný doklad tehdejších zvyklostí a způsobů hospodaření. Encyklopedie obsahuje mnoho hodnotných ilustrací – mědirytin, dřevořezů a listy s nákresy. První vydání této knihy má ve své sbírce také Národní zemědělské muzeum Kačina.

ke stažení: docx, foto (zip)

 

V roce 1905 přibyl do Čech nový druh savce – ondatra pižmová

115 let ondatry pižmové v Čechách, Národní zemědělské muzeum Ohrada17. dubna 2020

„Viníkem“ byl hrabě Josef Jeroným Colloredo-Mannsfeld (1866–1957), který se s ondatrami setkal na svých četných výpravách po Severní Americe. V roce 1905 je vypustil na svém panství v Dobříši a několika dalších lokalitách. Ondatra postupně osídlila celou Evropu a stal se z ní škůdce i cenný úlovek. V průběhu 20. století se ondatrám podařilo kolonizovat téměř celou Evropu a část Asie. Jak se ale ondatra dostala přes oceán až do Evropy?

ke stažení: docx, foto (zip)

 

8. dubna 1775 vydala Marie Terezie patent na ochranu včel

patent Marie Terezie na ochranu včel, 245 let7. dubna 2020

Před 245 lety vydala panovnice Marie Terezie patent na ochranu včel. Bylo zakázáno hubení včel, umožněno kočovat se včelstvem za pastvou a krádež včelstva byla nově posuzována podle trestního zákoníku a řešena zemským soudem. Nově zřízenou hlavní včelařskou školu ve Vídni vedl dokonce český učitel Antonín Janša. Národní zemědělské muzeum vlastní několik vzácných včelařských exponátů – tím nejvzácnějším je včelí úl Desaterák umístěný na zámku Kačina.

ke stažení: docx, foto (zip)

 

Zúčastněte se V. ročníku soutěže Věda pro zemi o nejlepší bakalářské, diplomové a doktorské práce

Věda pro zemi 2020, Národní zemědělské muzeum1. dubna  2020

Národní zemědělské muzeum vyhlašuje pátý ročník soutěže Věda pro zemi. I letos má tři kategorie, ve kterých lze soutěžit – o nejlepší bakalářskou, diplomovou a doktorskou práci související s některým ze zadaných tematických okruhů. Přihlášky do soutěže lze posílat do 31. srpna, vyhlášení výsledků proběhne na podzim roku 2020. Muzeum oceněným zajistí vydání jejich prací v podobě odborné publikace nebo článku, včetně finanční odměny.

ke stažení: docx, plakát (pdf)

 

březen

V muzeu jako doma! Národní zemědělské muzeum připravilo pro veřejnost program online

V muzeu jako doma (foto: Jindřich Štreit, fotoarchiv Národního zemědělského muzea)25. března 2020

Pracovníci muzea přichystali projekt, který má po dobu zavření poboček muzea  sloužit veřejnosti ke zpestření pobytu doma. V nadcházejících dnech tak zájemci na webu nzm.cz a sociálních sítích Facebook, YouTube, InstagramTwitter naleznou zajímavý obsah, jako jsou například online výstavy, vědomostní kvízy, originální recepty z kurzů Uvařeno v muzeu, zajímavá výročí, publikace ke stažení zdarma či krátká videa o sbírkových předmětech a expozicích.

ke stažení: docx, fotografie (zip)

 

Jeden z nejvzácnějších sbírkových předmětů muzea slaví 115 let

Parní oračka Libuše slaví 115 let, foto Zdeněk Tempír, archiv Národního zemědělského muzea2. března 2020

Parní oračka Libuše anglické firmy Fowler se v letošním roce dožívá významného výročí – 115 let od výroby. Lokomobila Libuše tvoří pár s Přemyslem, a je tak součástí jediné dochované parní orební soupravy u nás.

ke stažení: docx, fotografie (zip)

 

 

únor

160 let od narození Jana Evangelisty Chadta (Ševětínského) – významného lesníka a zakladatele mapování památných stromů

Jan Evangelista Chadt Ševětínský, 160 let výročí narození20. února 2020

Ve středu 26. února uplyne 160 let od narození významné osobnosti českého lesnictví, zakladatele tradice památných stromů, pedagoga a spisovatele Jana Evangelisty Chadta (Ševětínského). Za svého života vydal více jak 40 svazků odborné lesnické literatury, vděčíme mu za zachování odborného názvosloví i založení tradice mapování památných stromů.

ke stažení: docx, fotografie (zip)

 

Národní zemědělské muzeum loni překročilo hranici šesti set tisíc návštěvníků za rok

Bilance NZM za rok 2019 (výstavba ostravské pobočky Národního zemědělského muzea)14. února 2020

Celkem 613 159 lidí navštívilo v loňském roce pobočky Národního zemědělského muzea. Po zdařilé rekonstrukci hlavní výstavní budovy v Praze se muzeum v roce 2019 zaměřilo především na své pobočky v regionech. Vznikly nové expozice ve Valticích, zahájila se stavba depozitáře v Čáslavi a pokračovala stavba zcela nové pobočky v oblasti Dolní Vítkovice v Ostravě.

ke stažení: docx, fotografie (zip)

 

Masopustní zabijačka na loveckém zámku Ohrada

Masopustní zabijačka na loveckém zámku Ohrada6. února 2020

Připomenutí masopustních zvyků, ukázky přípravy zabijačkových specialit,  rukodělné dílny či program pro děti – to vše přinese druhý ročník Masopustní zabijačky v Národním zemědělském muzeu Ohrada v sobotu 15. února. Program bude probíhat v areálu loveckého zámku od 9 do 16 hodin a vstup na akci je zdarma.

ke stažení: docx, fotografie (zip)

 

 

leden

Na návštěvníky muzea letos čeká opravdová masopustní zabijačka

Letenské prase a Letenský masopust, tisková zpráva16. ledna 2020

Spojením dvou oblíbených akcí přichystalo Národní zemědělské muzeum návštěvníkům v sobotu 25. ledna opravdu nabitý program. Tradiční zimní akce Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu  (13. ročník) a Letenský masopust (7. ročník) se budou v prostorách muzea konat od 10 do 17 hodin. Připraveny jsou ukázky bourání prasete, zabijačkové speciality, divadelní představení, lidové tance či kuchařské a výtvarné workshopy. Masky a maškary mají i letos vstup do muzea zdarma!

ke stažení: docx, fotografie (zip)