Tiskové zprávy

Noc v chotkovské knihovně s hraběnkou Marií Sidonií Chotkovou – tisková zpráva

Noc v chotkovské knihovně s hraběnkou Marií Sidonií Chotkovou

Noc v chotkovské knihovně s hraběnkou Marií Sidonií Chotkovou3. května 2023

Pilotní ročník Noci v chotkovské knihovně na zámku Kačina přiblíží nejhonosnější část zámku formou rozšířené prohlídky obohacené o hudební vystoupení a především o umělecký přednes vybraných úryvků z deníku hraběnky Marie Sidonie Chotkové v podání herečky Lucie Trmíkové. Noc v chotkovské knihovně se koná v sobotu 13. května od 18 do 20 hodin.

Knihovna na zámku Kačina se svou architektonickou hodnotou i obsahem knižního fondu řadí mezi významné kulturní památky v Česku. Návštěvníci zámku mohu sice knihovnu navštívit v rámci standardních prohlídek, ale pokud chtějí prostor knihovny také prožít, zve NZM Kačina na akci Noc v chotkovské knihovně, která nabídne dvouhodinový kulturní program s rozšířenou prohlídkou. Návštěvníci budou moci nahlédnout i do běžně nepřístupných prostor, například bytu knihovníka.

Herečka Lucie Trmíková posluchačům přiblíží, jak se hraběnka Chotková cítila, když poprvé spatřila na plese svého budoucího manžela Jana Rudolfa Chotka, jak reflektovala v deníku své pocity, když se před 200 lety nastěhovala s rodinou do nově dostavěného zámku, a jak posléze ve zralém věku vnímala svou úlohu hraběnky-matky i dlouhé odloučení od drahého manžela.

V prostoru studovny bude k vidění výstavka vzácných knih se stručným odborným komentářem. Program doplní hudební intermezza.

Akce probíhá v rámci oslav 200. výročí zahájení pobytu hraběcího rodu Chotků na Kačině.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Muzeum na zámku Kačina mapuje především historii českého venkova, expozice představuje vývoj hospodářského zázemí zámku. Samotný zámek Kačina je českým klasicistním klenotem, návštěvníkům nabízí jedinečné interiéry, jako je chotkovská knihovna, divadlo, skleník nebo konírna. Virtuální prohlídka NZM Kačina.

Více na www.nzm.cz.

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 601 065 460       

tiskove@nzm.cz

www.nzm.cz  │  facebook  │  twitter  │  instagram


Chotkovská knihovna


Tisková zpráva a foto ke stažení