Tiskové zprávy

Podzim v muzeu zahájí Muzejní dýňobraní a oblíbená výstava tykví – tisková zpráva

Podzim v muzeu zahájí Muzejní dýňobraní a oblíbená výstava tykví

Podzim v muzeu zahájí Muzejní dýňobraní a oblíbená výstava tykví6. září 2023

Národní zemědělské muzeum ve Valticích nabídne i letos tradiční podzimní výstavu Dýně, cukety, patisony a cibuloviny zaměřenou na tykvovité plodin. Kromě dýní, cuket a patisonů budou letos k vidění i odrůdy cibule a česneku. Výstavu zahájí o víkendu 16. a 17. září oblíbená akce Muzejní dýňobraní.

Na nádvoří muzea vinařství, zahradnictví a krajiny ve Valticích budou k vidění mnohé odrůdy tykve v rámci výstavy Dýně, cukety, patisony a cibuloviny, která navazuje na víkendovou akci Muzejní dýňobraní. Návštěvníci se na akci i výstavě mohou seznámit s různými druhy plodin, které si získávají stále větší oblibu v našich jídelníčcích a inspirovat se tipy na jejich kulinární zpracování. Pro malé návštěvníky je připraveno halloweenské tvoření.

Rod tykev přišel na náš kontinent koncem 15. století z Latinské Ameriky, dnes pěstujeme jeho zástupce v nejrůznějších barvách, tvarech a chutích. Tykvovité plodiny jsou zdraví prospěšné a nabízí řadu možností ke zpestření našeho stravy, stejně tak poslouží i jako vkusná podzimní dekorace.

Zájemci mohou v Národním zemědělském muzeu ve Valticích zhlédnout také výstavy Sbírka parafínových modelů jablek, Květiny bílé po cestě – perokresby prostých, planě rostoucích květin, panelovou výstavu Jak se křísek révový potkal s fytoplazmou ...aneb invazní škůdci a choroby kolem nás a Víno a tradice – fotografie lidových zvyklostí objektivem Lukáše Pánka.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Jednotlivé pobočky jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Muzeum Valtice se věnuje především vinařství, zahradnictví a ochraně krajiny. V roce 2018 a 2019 prošla budova muzea rozsáhlou rekonstrukcí a vznikly zde tři nové interaktivní expozice. Tato realizace získala třetí místo za Muzejní počin roku v rámci cen Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2019. Virtuální prohlídka NZM Valtice.

Více na www.nzm.cz.

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 601 065 460       

tiskove@nzm.cz

www.nzm.cz  │  facebook  │  twitter  │  instagramTisková zpráva a foto ke stažení