Tiskové zprávy

Na Noci vědců v Národním zemědělském muzeu můžete letos ochutnat historickou zmrzlinu – tisková zpráva

Na Noci vědců v Národním zemědělském muzeu můžete letos ochutnat historickou zmrzlinu

Na Noci vědců v Národním zemědělském muzeu můžete letos ochutnat historickou zmrzlinu2. října 2023

Už sedmým rokem se NZM v Praze na Letné promění na jeden večer v centrum zemědělské vědy. Podtitulem letošní Noci vědců je Tajemství, a proto některá z nich návštěvníkům odhalí výzkumníci z různých oblastí živočišné i rostlinné výroby, lesního hospodářství, vodohospodářství i potravinářství. Akce se koná v pátek 6. října od 17 do 22 hodin, vstup je zdarma.

Na více než dvou desítkách stanovišť budou pro návštěvníky připravené ukázky pokusů, moderních technologií a zemědělské techniky, vědomostní kvízy, dětské soutěže, zajímavé přednášky, workshopy, komentované prohlídky i degustace.

Noc vědců v NZM Praha odhalí tajemství receptu raně novověké zmrzliny, kterou bude možné také ochutnat. V průběhu večera návštěvníky čekají i komentované prohlídky muzeem nebo zajímavé přednášky s předními odborníky. Třeba ta o zázraku početí od Josefa Fulky, zakladatele české reprodukční biologie a předního světového specialisty na klonování. Přehled jednotlivých stanovišť a přednášek je k dispozici na Noc vědců NZM Praha.

Koho zajímá, z čeho se skládají věci kolem nás, může si vyzkoušet analyzátor prvkového složení, a to dokonce i předmětu, který si přinese. Kdo má bezlepkovou dietu, ocení test vzorků potravin na obsah lepku. Zájemci si mohou zkusit izolovat barvy z podzimního listí a rozdělit je pomocí chromatografie nebo si sestavit DNA.

Odborníci zájemcům také poradí, jak se vypořádat se škůdci na zahrádce či jak si doma vypěstovat houby.

Součástí akce je vyhlášení výsledků soutěže Věda pro zemi 2023, soutěže absolventských prací se zaměřením na zemědělství a příbuzné vědní obory.    

Přehled účastníků

Agritec Plant Research, s. r. o., Česká akademie zemědělských věd, Čmeláci PLUS z.s., GreeenTech, Národní zemědělské muzeum, Ústav experimentální botaniky AV ČR, v. v. i., Ústav zemědělské ekonomiky a informací, Včelařský spolek pro Prahu 6 a 7, Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský Holovousy, s. r. o., Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod, s. r. o., Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i., Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy, v. v. i., Výzkumný ústav potravinářský Praha, v. v. i., Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i., Výzkumný ústav zemědělské techniky, v. v. i., Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i., Zemědělský výzkum, s. r. o. Troubsko

Noc vědců v Národním zemědělském muzeu je součástí celorepublikové akce Noc vědců. Dveře vědeckých institucí se veřejnosti na Noc vědců otevírají po celé Evropě již od roku 2005. Letos mohou lidé v Česku navštívit přes 20 univerzit a přes 40 vědeckých institucí, science center, hvězdáren a dalších na více než 100 místech. O nabídce programů všech institucí zapojených do Noci vědců se dozvíte na www.nocvedcu.cz.​


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Jednotlivé pobočky jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Muzeum nabízí řadu lektorských programů a každoročně pořádá několik desítek tematických akcí pro veřejnost. Hlavní výstavou sezony NZM je Nekonečný příběh – odkaz Mendela v zemědělství. ​Virtuální prohlídka NZM Praha.

Více na www.nzm.cz.

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 601 065 460       

tiskove@nzm.cz

www.nzm.cz  │  facebook  │  twitter  │  instagramTisková zpráva a foto ke stažení