Tiskové zprávy

Vydejte se na Kačinu za poznáním tradičních i méně tradičních řemesel – tisková zpráva

Vydejte se na Kačinu za poznáním tradičních i méně tradičních řemesel

Vydejte se na Kačinu za poznáním tradičních i méně tradičních řemesel20. července 2023

V sobotu 29. července čekají na návštěvníky areálu Kačina ukázky řemesel a předení, řemeslný trh, povídání o bylinkách se zámeckým zahradníkem, dílničky pro děti nebo výstava Řemesla našich předků. Akce nazvaná Kočovná a jiná zapomenutá řemesla – Přadleny na Kačině se koná od 9 do 17 hodin.

Zručnost našich předků a řemesla, která se z našich pamětí pomalu vytrácejí, připomenou kočovný dráteník, brusič nožů, hrnčíř, semínkář, provazník, kartářka a další. Již počtvrté se v areálu zámku Kačina setkají také přadleny z různých koutů naší republiky, jejichž vášní se stalo zpracování ovčí vlny. Tímto zajímavým a netradičním způsobem návštěvníkům připomenou, jak úžasný materiál vlna je.

Atmosféru doplní řemeslný trh, na kterém bude možné zakoupit kvalitní produkty přímo od výrobců. V nabídce budou originální výrobky z vlny, šperky, kabelky, tkané výrobky, keramika, ručně šité oblečení, výrobky ze dřeva a kůže nebo také koření a bylinné sirupy. Pro mlsné jazýčky budou k ochutnání bramborové placky pečené přímo na peci či staročeský trdelník. 

Součástí akce budou tematické dílničky, zájemci si budou moci vyzkoušet například výrobu tiffany vitráží. Pro děti bude připravena tovaryšská zkouška. Nebude chybět povídání se zámeckým zahradníkem o bylinkách a bylinkové zahrádce, u které jsou v nové voliéře k vidění noví kačinští obyvatelé – bažanti zlatí a smaragdoví.

V zámeckých prostorách mohou zájemci zhlédnout výstavu Řemesla našich předků, kterou zapůjčilo Muzeum romské kultury, státní příspěvková organizace.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Muzeum na zámku Kačina mapuje především historii českého venkova, expozice představuje vývoj hospodářského zázemí zámku. Sám zámek Kačina je českým klasicistním klenotem, návštěvníkům nabízí jedinečné interiéry, jako je chotkovská knihovna, divadlo, skleník nebo konírna. Virtuální prohlídka NZM Kačina.

Více na www.nzm.cz.

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 601 065 460       

tiskove@nzm.cz

www.nzm.cz  │  facebook  │  twitter  │  instagramTisková zpráva a foto ke stažení