Tiskové zprávy

Na Lesnickém dni na zámku Ohrada si můžete vyzkoušet práci lesníků a zažít les jinak – tisková zpráva

Na Lesnickém dni na zámku Ohrada si můžete vyzkoušet práci lesníků a zažít les jinak

2. října 2023

K podzimu na zámku Ohrada patří oblíbené oborové dny plné poučení a zábavy. V sobotu 7. října zvou organizátoři od 10 hodin na Lesnický den věnovaný tradicím i současnosti lesnictví. Návštěvníky čekají například ukázky sokolnictví, harvestorový trenažér, výstava historických motorových pil, poznávací stezka o lese, tvořivá dílna i občerstvení. Akce se koná v předzámčí a vstup je zdarma.

Zajímavou novinkou Lesnického dne je harvestorový trenažér, který na Ohradu přiveze Lesnická škola v Písku. Na něm si může každý vyzkoušet, jaké zručnosti je potřeba k pokácení, krácení a odvětvení kmene v lesním porostu. Další novinkou je hravá poznávací stezka o lese spojená s tvořivou dílnou. Program o lesní zvěři přiveze Cech svatého Huberta a návštěvníci se mohou těšit také na ukázky sokolnické práce zaměřené na prospěšnost sov v lesích.

Součástí akce je výstava historických typů motorových pil i komentované ukázky práce s motorovou pilou. Návštěvníci mohou přinést svoji pilu, aby se od profesionálů dozvěděli, jak ji seřídit či nabrousit řetěz. Od 13 hodin bude probíhat dřevorubecká soutěž profesionálních dřevorubců O putovní cenu NZM Ohrada. 

Nebude chybět zábava a poučení metodami lesní pedagogiky či prodejní stánek s ručně šitými koženými výrobky pro dřevorubce. Po celý den bude zajištěno stylové občerstvení z pivovaru Zevlův mlýn.

Vstup na akci je díky podpoře Lesů České republiky a města Hluboká nad Vltavou zdarma. Vstupné se platí do vnitřních expozic muzea a na aktuální výstavy dle ceníku.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství Ohrada je nejstarším loveckým muzeem v Evropě. První muzejní sbírky loveckých trofejí a vycpanin zde byly umístěny již v roce 1842. Unikátem je Sallačova sbírka několika set exponátů paroží a souroží. Barokní zámek Ohrada nabízí také působivé interiéry, zejména hodovní sál vyzdobený barokními loveckými motivy, nábytkem z paroží a kopiemi velkoformátových pláten J. G. Hamiltona. Virtuální prohlídka NZM Ohrada.

Více na www.nzm.cz.

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 601 065 460       

tiskove@nzm.cz

www.nzm.cz  │  facebook  │  twitter  │  instagramTisková zpráva a foto ke stažení