Tiskové zprávy

NočníKačina zve i letos na bohatý program – tisková zpráva

NočníKačina zve i letos na bohatý program

NočníKačina zve i letos na bohatý program23. května 2023

Oživené prohlídky zámku, divadlo, strašidelná stezka parkem, speciální prohlídka skleníku, živí netopýři, žabí koncert, a především audiovizuální show na fasádě zámku – to vše čeká návštěvníky NočníKačiny v sobotu 27. května. Zámecké brány se otevírají v 19 hodin.

Během akce NočníKačina mohou návštěvníci vidět a zažít zámek jinak než obvykle. Bohatý program je situován nejen do interiérů, ale i do parku, který tento klasicistní skvost obklopuje. Zámecký park je navíc opět nově obohacen o kačinské čmeláky u bylinkové zahrádky, které muzeu každoročně zajišťuje Výzkumný ústav pícninářský v Troubsku u Brna.

Od 19 hodin mohou rodiče s dětmi navštívit zámeckou kapli, kde pro ně bude připraven program o netopýrech obývajících kačinský park. Živé netopýry a povídání o nich nám představí ZO ČSOP Nyctalus, tedy sdružení dobrovolníků, kteří se zabývají ochranou netopýrů a péčí o ty nalezené a hendikepované. Součástí programu bude také netopýří stezka pro rodiče s dětmi.

Pro odvážnější je v parku připravena i stezka za hledáním kačinských strašidel. Překvapení najdou návštěvníci u zámecké bylinkové zahrádky, přivítá je kačinský zahradník, skvosty nočního zámeckého skleníku a krásný žabí koncert.

Současně budou probíhat oživené prohlídky zámeckých interiérů s duchem Rudym. V zámeckém divadle pak od 20 hodin proběhne divadelní představení v podání pardubických ochotníků PoŠum. Konverzační komedie K vašim službám vypráví o tom, co vše mohou způsobit i nezpůsobit podmínky v závěti a co na to dědicové.

Hlavním bodem kačinského sobotního programu bude projekce na zámeckou fasádu zhruba od 20 hodin. Audiovizuální show na zámku Kačina bude stejně jako minulý rok rozdělena do tří segmentů zpracovaných třemi výtvarníky, a tedy i třemi různými rukopisy. František Pecháček, Štěpán Kovář a Klára Míčková vytvoří video obsah, který budou následně živě upravovat. Každý z výtvarníků pracuje specifickou metodou. Zásadní změnou bude živá produkce hudby v podání tří autorů – GlitchGoose, Surrealita a Makropulos – zaměřujících se na tvorbu experimentální elektronické hudby. Přechody mezi jednotlivými narativními bloky budou živá představení oslavující ojedinělou klasicistní architekturu zámku Kačina, ale také velmi specifický živočišný druh – netopýry. 

Kdo by chtěl Kačinu navštívit už dopoledne, může se zúčastnit speciálních filmových prohlídek, při kterých navštíví místa, která okouzlila filmaře z celého světa. Impozantní knihovní sál chotkovské knihovny se sloupovým ochozem, netradiční romantické prostory zámecké kaple a jedinečné exteriéry zaujaly mnoho českých i zahraničních filmových společností. V 17 a 18 hodin čekají zájemce dvě speciální prohlídky, během nichž se dozvědí zajímavosti z natáčení vybraných filmových projektů. Kapacita prohlídky je 20 osob.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Muzeum na zámku Kačina mapuje především historii českého venkova, expozice představuje vývoj hospodářského zázemí zámku. Sám zámek Kačina je českým klasicistním klenotem, návštěvníkům nabízí jedinečné interiéry, jako je chotkovská knihovna, divadlo, skleník nebo konírna. Virtuální prohlídka NZM Kačina.

Více na www.nzm.cz.

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 601 065 460       

tiskove@nzm.cz

www.nzm.cz  │  facebook  │  twitter  │  instagramTisková zpráva a foto ke stažení