Tiskové zprávy

Vyzkoušejte si pěstování budoucnosti na hydroponické farmě! – tisková zpráva

Vyzkoušejte si pěstování budoucnosti na hydroponické farmě!

Vyzkoušejte si pěstování budoucnosti na hydroponické farmě!17. října 2023

Národní zemědělské muzeum v Praze má nový exponát – hydroponickou farmu Urbanio. S touto moderní technologií pěstování rostlin seznamuje zejména dětské návštěvníky, pro které každý měsíc pořádá workshop sázení salátů a bylinek. Rostlinu si pak děti mohou odnést domů zhruba za měsíc. Autorem Urbania je společnost GreeenTech, partnerem projektu a dodavatelem technologií je společnost ABB.

Co je hydroponické pěstování? Při tomto způsobu pěstování se rostliny nesázejí do půdy, ale jsou ponořeny ve vodě, do které jsou přidány živiny. Ty jsou namíchány a doplňovány přesně tak, jak je rostliny potřebují. Sazenice, které zde vyrostou, mají díky tomu krásnou barvu, vůni a samozřejmě i skvěle chutnají. Hydroponická farma je v muzeu umístěna v expozici Gastronomie, která je zaměřena na vzdělávání dětí. „Jsme sice muzeum, ale dlouhodobě představujeme také moderní trendy v zemědělství. V tomto roce u nás končí návštěvníky oblíbená expozice Laboratoř ticha a jsme rádi, že ji nahradí další exponát z Expa, a to hydroponická farma Urbanio,“ říká generální ředitel Národního zemědělského muzea Zdeněk Novák.

Pod vedením lektorů z GreeenTech si děti samy vyzkouší hydroponické pěstování například salátu, bazalky, šťovíku, kopru, petržele, lipie či šalvěje. Až vyroste, budou si moci svou hydroponicky vypěstovanou rostlinu odnést zhruba za měsíc domů. „Jsem nadmíru spokojený, že se nám společně povedlo vytvořit komunitní farmu budoucnosti, která shledává zájem nejenom u dětí, ale i jejich rodičů,“ doplňuje zakladatel společnosti GreeenTech Dmitrij Lipovskij.

Do konce roku proběhnou tři workshopy: 22. října, 25. listopadu a 17. prosince, vždy od 13:30, 14:30 a 15:30. Akce je určena pro děti od 5 let.

Hydroponická farma Urbanio

Pod tímto názvem byl exponát představen na světové výstavě Expo 2021 v Dubaji jako jeden z českých inovativních projektů. Díky řadě pokročilých technologií umožňujících kontrolu a automatizaci funkcí, jako je teplota, vlhkost, osvětlení nebo zavlažování, představuje hydroponická farma Urbanio především revoluční pěstební modul pro vnitřní prostory. Autorem Urbania je společnost GreeenTech, partnerem projektu a dodavatelem technologií je společnost ABB. „Chceme i té nejmladší generaci ukázat, k čemu mohou být využity moderní a udržitelné technologie v praxi. Spolupráce s Greeentech a NZM nám umožňuje představit tyto technologie hravou formou, a přispět tak k zviditelnění a popularizaci technického vzdělání už od raného věku dětí," uvedl Vítězslav Lukáš, ředitel ABB v České republice.

Vyspělé technologie ABB, které jsou srdcem farmy Urbanio, zajišťují efektivní řízení hydroponického pěstování. Farma je ovládána řídicím systémem, který uživateli poskytuje komfortní a příjemné rozhraní. Ovládá se jednoduchou a intuitivní formou a je možné ho spravovat i na dálku bez nutnosti osobního příjezdu techniků. Kromě řídicího systému je farma vybavena také kompletním elektrickým ovládáním, které odpovídá za bezpečnost a jištění chodu zařízení, a analytickými sondami pro kontrolu pH a vodivosti, díky nimž dosahuje hydroponie správného poměru živin v kapalné závlaze.

Video Hydroponická farma v Národním zemědělském muzeu


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Jednotlivé pobočky jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Muzeum nabízí řadu lektorských programů a každoročně pořádá několik desítek tematických akcí pro veřejnost. Hlavní výstavou sezony NZM je Nekonečný příběh – odkaz Mendela v zemědělství. Virtuální prohlídka NZM Praha.

Více na www.nzm.cz.

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 601 065 460       

tiskove@nzm.cz

www.nzm.cz  │  facebook  │  twitter  │  instagramTisková zpráva a foto ke stažení