Tiskové zprávy

Letenskou husu letos uvedou starokladrubští koně – tisková zpráva

Letenskou husu letos uvedou starokladrubští koně

Letenskou husu letos uvedou starokladrubští koně1. listopadu 2023

Národní zemědělské muzeum v Praze na Letné připravilo už patnáctý ročník akce Letenská husa. Návštěvníky čekají svatomartinská husa i vína, cimbálová muzika, výroba mašlovaček z husího peří, moštování a zejména starokladrubští koně ve službách Městské policie Praha. Akce se koná v sobotu 11. listopadu od 10 do 17 hodin.

Oblíbenou akci Letenská husa letos uvedou dva starokladrubští koně, na které se veřejnost může přijít podívat před budovu NZM Praha v 11 a ve 12 hodin. Strážmistři Městské policie Praha představí jak plemeno, tak i způsob výcviku policejních koní a zájemci si koně budou moci také pohladit či se s nimi vyfotit. Starokladrubští koně, chovaní kontinuálně více než 400 let, představují nejstarší původní české plemeno koní, které bylo zřejmě jako jediné plemeno na světě vyšlechtěno speciálně pro tah kočárů císařů a králů. Pro ceremoniální účely císařského dvora byli využíváni bělouši, vraníci sloužili také církevním hodnostářům. 

Kromě svatomartinské husy se zelím a knedlíkem nebo kaldounu, připravených mistry z Asociace kuchařů a cukrářů České republiky, se návštěvníci mohou těšit na ochutnávku a prodej vín či cimbálovou muziku v podání Slováckého krúžku v Praze. Spolek archaických nadšenců ze Sebranic připravil dílnu draní peří a výroby mašlovaček z husího peří. Zájemci si mohou také vyzkoušet psaní husím brkem na starý papír, výrobu lucerničky pro svíčku či moštování vinné révy. Přichystán bude i originální fotokoutek. Zvídavé návštěvníky jistě potěší svatomartinský kvíz s odměnou za jeho správné vyluštění.

Vstupné: dospělí 100 Kč; děti od 3 let, studenti, senioři nad 65 let 50 Kč

Partnery akce jsou Asociace kuchařů a cukrářů ČR, Asociace místních potravinových iniciativ, Městská policie Praha 7. Akce se koná pod záštitou ministra zemědělství Marka Výborného a starosty městské části Praha 7 Jana Čižinského.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Jednotlivé pobočky jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Muzeum nabízí řadu lektorských programů a každoročně pořádá několik desítek tematických akcí pro veřejnost. Hlavní výstavou sezony NZM je Nekonečný příběh – odkaz Mendela v zemědělství. Virtuální prohlídka NZM Praha.

Více na www.nzm.cz.

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 601 065 460       

tiskove@nzm.cz

www.nzm.cz  │  facebook  │  twitter  │  instagramTisková zpráva a foto ke stažení