Tiskové zprávy

První říjnová sobota patří vinobraní. Historii a zvyky přiblíží i fotografická výstava Víno a tradice – tisková zpráva

První říjnová sobota patří vinobraní. Historii a zvyky přiblíží i fotografická výstava Víno a tradice

29. září 2023

I letos zve muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny ve Valticích všechny příznivce vinné révy na Vinobraní v muzeu. Akce je součástí Valtického vinobraní a koná se 7. října od 9 hodin. Nachystán je program pro děti i ochutnávka různých odrůd hroznů.

Jak chutná bobule tramínu červeného či frankovky? Přijďte to vyzkoušet do Národního zemědělského muzea ve Valticích. Návštěvníci zde mohou koštovat nejen víno v jeho tekuté podobě, ale i plody révy vinné od místních vinařů. Děti čekají soutěže, tvořivá „hroznová“ dílnička a řada interaktivních prvků v moderních expozicích, příhodně třeba v Národní expozici vinařství.

S vínem se pojí řada lidových tradic a zvyklostí. Některé z nich zachytil jihomoravský fotograf Lukáš Pánek a nyní zdobí muzejní pavlač. Fotografie zachycují momenty ze života vinařských obcí i podoby vinných sklepů, které mají svá specifika v závislosti na lokalitě a místní tradici. Svatý Martin, krojované hody, vinobraní nebo třeba tradiční přípitek.

Věděli jste, že ťuknutí a první doušek měly podle Keltů dostat z vína zlé duchy? Ve středověku byl pak přípitek na zdraví doprovázen mocným přiťuknutím, kdy se malá část tekutiny z jednoho poháru přelila do poháru druhého. Touto výměnou tekutin dávali zúčastnění najevo své čisté úmysly a ujištění, že pohár nabídnutý druhé straně není otrávený.

Jako každý rok je tato akce součástí Valtického vinobraní, které pořádá město Valtice ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem a Střední vinařskou školou Valtice. Vstupenka na Valtické vinobraní je zároveň vstupenkou do NZM.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Jednotlivé pobočky jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Muzeum Valtice se věnuje především vinařství, zahradnictví a ochraně krajiny. V roce 2018 a 2019 prošla budova muzea rozsáhlou rekonstrukcí a vznikly zde tři nové interaktivní expozice. Tato realizace získala třetí místo za Muzejní počin roku v rámci cen Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2019. Virtuální prohlídka NZM Valtice.

Více na www.nzm.cz.

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 601 065 460       

tiskove@nzm.cz

www.nzm.cz  │  facebook  │  twitter  │  instagram


Tisková zpráva a foto ke stažení