Tiskové zprávy

Další bohatý víkend na Kačině nabízí divadelní festival i komentované procházky parkem – tisková zpráva

Další bohatý víkend na Kačině nabízí divadelní festival i komentované procházky parkem

Další bohatý víkend na Kačině nabízí divadelní festival i komentované procházky parkem6. června 2023

Už tradičně se divadelní festival Makačíno koná společně s akcí Víkend otevřených zahrad. Návštěvníci areálu Kačina tak mohou spojit kulturní zážitek s komentovanými procházkami kačinským parkem. Akce se konají o víkendu 10. a 11. června.

Svátek otevírání zahrad veřejnosti má svoji dlouholetou tradici – vznikl v roce 1998 ve Velké Británii (Open Garden & Squares Weekend). Tento projekt se setkal s velkým ohlasem a stal se postupně tradičním po celé Evropě.

Makačíno je zkratka pro festival zámeckého divadla – malé kačinské divadlo. Jedná se o divadelní maraton různých dramatických a hudebních žánrů navazující na tradici klasicistního divadla, kterou na zámku vybudovala rodina Chotků. Letos se koná 6. ročník. Na venkovní představení je možné přinést si vlastní piknikovou deku. Při nepřízni počasí budou představení a komentované procházky/přednášky přesunuty do vnitřních prostor.

Po celý víkend budou probíhat klasické prohlídky zámku a ve vybraných hodinách bude otevřen zámecký skleník. Ve skleníku proběhne akce Orchidejový víkend s podtitulem užitkové orchideje tropů a subtropů celého světa. K vidění bude velké množství kvetoucích i nekvetoucích rostlin a návštěvníci se dozví zajímavosti o jejich využití v původní domovině.

Víkendový program

sobota 10. 6.

10:00               O čem král nevěděl, Sokolské loutkové divadlo – Dr. Tyrš

11:00–12:00    Voda v zahradě – jak udržovat vodní zdroje a pečovat o ně, přednáška zámeckého zahradníka

13:00–14:00    Známé i neznámé luštěniny, přednáška zámeckého zahradníka s ochutnávkou

14:00               Co je za Oráčovem?, Divadelní soubor – Dr.amAS, divadlo s autistickými herci

15:00–16:30    Dřevo krásných stromů – co chcete vědět o dřevě a dřevěných knihách, komentovaná procházka s praktickými ukázkami s výtvarníkem a spisovatelem Martinem Patřičným

16:30               Tři veteráni, Divadlo Indigo Company

17:15               Procházka za orchidejí kačinského parku

neděle 11. 6.

10:00               Trojlístek pohádek, Divadlo Mrak

11:00–12:30    Zaniklé a nerealizované stavební objekty v zámeckém parku a oboře Kačina, komentovaná procházka

13:00–14:00    Netradiční hlíznaté plodiny tropů a subtropů, přednáška zámeckého zahradníka s ochutnávkou

14:15–15:15    Zapomenuté plodiny Kolínska (kmín, čekanka, cikorková káva a další), přednáška zámeckého zahradníka s ochutnávkou

15:00               Kocour v botách, Buchty a loutky

Akce probíhá v rámci oslav 200. výročí zahájení pobytu hraběcího rodu Chotků na Kačině.

Zázračné divadlo barokního světa

Období zámeckých barokních divadel připomene také vystavené Zázračné divadlo barokního světa. To vzniklo v roce 1993 pro instalaci opery Orfeo ed Euridice od klasicistního autora Christopha Willibalda Glucka. Jedná se o přesnou nápodobu barokního marionetového divadla vytvářející dokonalou opticko-akustickou divadelní iluzi barokní formy. Opera měla premiéru 30. 10. 1993 v Zrcadlové síni Klementina a s mezinárodním ohlasem se hrála do roku 2005. Funkční zařízení včetně kompletního fundusu loutek, dekorací i kostýmů získalo v roce 2020 Divadelní oddělení Národního muzea a od roku 2021 je vystaveno na zámku Kačina. Návštěvníci s platnou vstupenkou na jakékoliv představení či přednášku si mohou divadlo během víkendu zdarma prohlédnout v prvním patře zámku.

Během divadelního festivalu budou vystaveny restaurované kostýmy z původního chotkovského zámeckého divadla, které má ve správě Divadelní oddělení Národního muzea, a také původní chotkovské zámecké loutkové divadlo. To se téměř po padesáti letech alespoň dočasně vrátilo zpět na Kačinu. Pochází z původního inventáře zámku a zapůjčilo ho taktéž Národní muzeum.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Muzeum na zámku Kačina mapuje především historii českého venkova, expozice představuje vývoj hospodářského zázemí zámku. Sám zámek Kačina je českým klasicistním klenotem, návštěvníkům nabízí jedinečné interiéry, jako je chotkovská knihovna, divadlo, skleník nebo konírna. Virtuální prohlídka NZM Kačina.

Více na www.nzm.cz.

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 601 065 460       

tiskove@nzm.cz

www.nzm.cz  │  facebook  │  twitter  │  instagramTisková zpráva a foto ke stažení