Tiskové zprávy

Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu – tisková zpráva

Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu

17. ledna 2023

Letenské prase aneb Zabijačka v muzeuZažít atmosféru staročeské zabijačky a ochutnat zabijačkové speciality mohou návštěvníci Národního zemědělského muzea na akci Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu. Patnáctý ročník otestuje i jejich zručnost či znalosti tradic a představí zajímavosti z cechu řeznického. Akce se koná v sobotu 21. ledna od 10 do 17 hodin.

Zájemci se mohou těšit na ukázky bourání prasete, ochutnávku zabijačkových specialit i workshopy přípravy zapomenutých zabijačkových jídel pod taktovkou Staré gardy Asociace kuchařů a cukrářů ČR. Pro děti jsou připravené výtvarné dílny, řeznická kvízová stezka i divadelní představení O Prasátku Arturovi. Historii i současnost přiblíží krátký dokument Zabijačka a fotografie Jindřicha Štreita a také komentovaná prohlídka s ukázkami historického řeznického náčiní ze Sbírek NZM. „V našem muzeu návštěvníkům tradice nejen připomínáme, ale řadu z nich si u nás mohou dospělí i děti sami vyzkoušet. Letenské prase je letošní první akcí připomínající rituály zemědělského roku a patří také mezi nejoblíbenější,“ říká generální ředitel Národního zemědělského muzea Zdeněk Novák.

S čím se potýkají stará původní plemena a proč se vyplatí jíst přeštíka, se zájemci dozvědí na přednášce Deset nej strakatého přeštíka Evy Weisbauerové z Výzkumného ústavu živočišné výroby. O hudební doprovod se postará Řeznická kapela. K prodeji budou jitrnice, klobásy, škvarky a zabijačková polévka, čepovat se bude masopustní speciál pivovaru Proud.

Vstupné na akci 100 Kč/osoba, děti od 3 let, senioři nad 70 let, studenti 50 Kč/osoba.

Muzejní dvůr

10:00 Zahájení akce

11:00, 13:00, 15:00 Ukázky bourání prasete – řeznický mistr J. Bartůšek, Farma Čečkovice

11:30, 13:30, 15:30 Řeznická kapela

12:00, 14:30 Deset nej strakatého přeštíka – Eva Weisbauerová, VÚŽV

Řeznická stezka pro děti i dospělé s kvízem a slosováním o cenu (slosování v 11:55, 13:55 a 15:55)

Prodej zabijačkových specialit

2. patro

10:00–16:00 Dětské dílny – vyrobte si růžičku na klobouk, masopustní koláček nebo vozembouch

3. patro

Zabijačka očima fotografa Jindřicha Štreita – krátký film a fotografie ze Sbírky NZM

11:30, 13:30 a 15:30 Zabijačkové workshopy v gastrostudiu

Zapomenuté zabijačkové recepty – Stará garda Asociace kuchařů a cukrářů

trvání: 60 minut, cena: 60 Kč/osoba, prodej vstupenek na pokladně ve vestibulu

12:30, 14:00 Z řeznického cechu – komentované prohlídky s Lucií Kubáskovou, kurátorkou sbírky potravinářství

Ukázky historického řeznického nářadí ze Sbírky NZM

13:00, 15:00 pohádka O Prasátku Arturovi, Divadlo Dětí


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Jednotlivé pobočky jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Muzeum nabízí řadu lektorských programů a každoročně pořádá několik desítek tematických akcí pro veřejnost. Hlavní výstavou sezony NZM je Nekonečný příběh – odkaz Mendela v zemědělství.

Virtuální prohlídka NZM Praha

Více na www.nzm.cz.

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 601 065 460       

tiskove@nzm.cz

www.nzm.cz  │  facebook  │  twitter  │  instagram