Tiskové zprávy

Pradědečkův traktor zaburácí o prvním červnovém víkendu– tisková zpráva

Pradědečkův traktor zaburácí o prvním červnovém víkendu

Pradědečkův traktor30. května 2023

Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi zve na již osmnáctý ročník oblíbené akce Pradědečkův traktor. Koná se o víkendu 3. a 4. června od 8 do 17 hodin a po oba dny budou na předváděcí ploše v areálu muzea prezentovány historické traktory, sklízecí mlátičky a stabilní motory v chodu. Vybrané stroje jsou jak ze sbírek muzea, tak i od soukromých sběratelů. Připraven je doprovodný program pro děti i dospělé.

Letos se fanoušci historické techniky mohou těšit především na premiéru nově zrenovovaného traktoru Svoboda 7. K vidění bude také prototypový kus Zetor 26 s čtyřdobým motorem a výkonem 20,6 kW. A jedním z největších taháků je možnost vidět v chodu i jedinečný stoletý český motorový pluh Excelsior. Na předváděcí ploše se proženou také další české a zahraniční značky, jako jsou Svoboda, Škoda, německý Lanz Bulldog či americký McCormick.

Po celou dobu akce budou zpřístupněny depozitáře traktorů, kombajnů, mlátiček a expozice Dřinu strojům? Dřinu strojům! Holky a kluci si budou moci vyzkoušet svou šikovnost na dřevěných bagrech nebo si zaskákat na obřím nafukovacím kombajnu. Na workshopu si pod dohledem zkušených lektorů vytvoří dřevěné výrobky, které si pak s sebou odnesou domů. Nebudou chybět ani doprovodné prodejní trhy.

Akce se koná po záštitou ministra zemědělství Zdeňka Nekuly, který se akce osobně zúčastní v sobotu 3. června.

Vstupné: plné 150 Kč, snížené 100 Kč, rodinné 400 Kč.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi se specializuje na studium a prezentaci historické i současné techniky používané v zemědělství. Částečně zpřístupněné depozitáře a expozice se zaměřují na mechanizaci rostlinné výroby, energetické zdroje v zemědělství a dopravu. Unikátní sbírka traktorů a historických oradel patří mezi nejvýznamnější a největší podobné sbírky v Evropě. Virtuální prohlídka NZM Čáslav.

Více na www.nzm.cz.

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 601 065 460       

tiskove@nzm.cz

www.nzm.cz  │  facebook  │  twitter  │  instagramTisková zpráva a foto ke stažení