Tiskové zprávy

Skrytá krása zemědělských motivů na bankovkách – tisková zpráva

Skrytá krása zemědělských motivů na bankovkách

Skrytá krása zemědělských motivů na bankovkách13. září 2023

Skrytou krásu zemědělských motivů a krajiny na českých i československých státovkách a bankovkách mohou nyní objevovat návštěvníci hlavní výstavní budovy NZM v Praze. Panelová výstava Krajina na bankovkách je ke zhlédnutí na střeše muzea do 31. prosince 2023.

Výstava, která vznikla ve spolupráci se Státní tiskárnou cenin, představí, jak se proměňoval design platidel v závislosti na politické a kulturní situaci od doby vzniku samostatného Československa až po 90. léta 20. století. Skrze dobovou symboliku, často představovanou agrárními, folklorními či florálními výjevy, odkazují bankovky nejen na politické a kulturní události, které formovaly naši zemi, ale i na význam a roli zemědělství v tehdejší době.

Na tvorbě bankovek se v historii podíleli významní umělci, jako byli Alfons Mucha, Max Švabinský, Albín Brunovský či Oldřich Kulhánek. Venkovní výstava čítající dvacet panelů je umístěna v expozici Živá zahrada výhledů na střešní terase NZM.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Jednotlivé pobočky jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Muzeum nabízí řadu lektorských programů a každoročně pořádá několik desítek tematických akcí pro veřejnost. Hlavní výstavou sezony NZM je Nekonečný příběh – odkaz Mendela v zemědělství. Virtuální prohlídka NZM Praha.

Více na www.nzm.cz.

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 601 065 460       

tiskove@nzm.cz

www.nzm.cz  │  facebook  │  twitter  │  instagram