Tiskové zprávy

Nejsladší den v muzeu lze zažít na Jedu v medu – tisková zpráva

Nejsladší den v muzeu lze zažít na Jedu v medu

Nejsladší den v muzeu lze zažít na Jedu v medu5. června 2023

Ukázky živých včel a práce včelařů, výtvarné dílny, promítání, besedy s odborníky, medové kurzy vaření i divadlo pro nejmenší nabídne návštěvníkům letošní program akce Jedu v medu. Chybět nebude tradiční medový trh s včelařskými produkty či degustace různých druhů medoviny. Jedu v medu se koná v sobotu 10. 6. od 10 do 17 hodin v Národním zemědělském muzeu v Praze.

Na workshopech se mohou účastníci na chvíli stát včelařem, obléct se do včelařské kombinézy a zapálit si dýmák nebo si sestavit hmyzí hotel pro včelky samotářky, vyrobit svíčku, medový peeling na obličej, medovou sůl do koupele, šperk z korálků na motivy opylovačů a namalovat si na plátěnou tašku svého oblíbeného opylovače.

V gastrostudiu se zájemci pod vedením kuchařů z Asociace kuchařů a cukrářů ČR naučí připravovat medová jídla. Na dvorku i na střeše muzea bude možné nahlédnout do včelích úlů a podívat se na praktické ukázky práce včelařů. Na otázky návštěvníků jsou připraveni odpovídat včelaři z projektu Včely na střechách a Včelařského spolku Prahy 6 a 7. 

Co všechno lze udělat pro divoké opylovače a co může udělat veřejnost, poradí odborníci z projektů Praha kvete nebo Čmeláci Plus. Ke zhlédnutí bude dokument Kam mizí včely režiséra a včelaře Petera Nelsona, po kterém bude následovat beseda se včelařem Milanem Šimonovským, jež připravila organizace Na mysli.

Pro holky a kluky je připraveno divadelní vystoupení o medvědu zlodějíčkovi, kterému dá včela za vyučenou a pak si ho vezme do parády včelař a naučí ho správnému včelaření. Hrají herci z Asociace místních potravinových iniciativ.

Letošní novinkou je také zážitkový program Včely všemi smysly určený nevidomým a slabozrakým. V rámci programu akce je možné zhlédnout výstavu o slovinském včelařství a ukázky včelařských nástrojů ze sbírek Národního zemědělského muzea.  

Pro návštěvníky, kteří si chtějí užít sobotu až do pozdních hodin, je v Národním zemědělském muzeu připraven další program: V 19. hodin zde začíná Muzejní noc.

Partneři akce: Asociace kuchařů a cukrářů, Čmeláci Plus, Fakulta životního prostředí České zemědělské univerzity, Knihovna Antonína Švehly Ústavu zemědělské ekonomiky a informací, Nadační fond Propolis 33, Mondelēz International, Praha kvete, SONS ČR, Včelařský spolek pro Prahu 6 a 7, Včely na střechách, Včelařství Machovi, Na mysli, Asociace místních potravinových iniciativ.

Vstupné: dospělí 100 Kč; děti, studenti a senioři nad 65 let 50 Kč

Akce se koná pod záštitou starosty MČ Prahy 7 Jana Čižinského.

Význam opylovačů

Populace včel se v posledních letech zmenšuje v důsledku celé řady faktorů, včetně ztráty přirozeného prostředí, používání pesticidů a měnícího se klimatu. Intenzivní produkce monokultur a nesprávné používání pesticidů představují pro opylovače vážnou hrozbu, protože omezují jejich přístup k potravě a hnízdištím, vystavují je škodlivým chemikáliím a oslabují jejich imunitní systém.

Opylovači jsou klíčem k celosvětové potravinové bezpečnosti. Závisí na nich každá třetí lžíce potravin, které jíme. Opylovači jsou také klíčem ke zdraví globálního ekosystému. Téměř 90 % planě rostoucích rostlin je na nich závislých při rozmnožování.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Jednotlivé pobočky jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Muzeum nabízí řadu lektorských programů a každoročně pořádá několik desítek tematických akcí pro veřejnost. Hlavní výstavou sezony NZM je Nekonečný příběh – odkaz Mendela v zemědělství.

Virtuální prohlídka NZM Praha.

Více na www.nzm.cz.

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 601 065 460       

tiskove@nzm.cz

www.nzm.cz  │  facebook  │  twitter  │  instagramTisková zpráva a foto ke stažení