Tiskové zprávy

Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2018

2018

prosinec

Zemědělské instituce uctily památku významného státníka Antonína Švehly

Památka Antonína ŠvehlyVe středu 12. prosince se uskutečnilo slavnostní setkání u příležitosti 85. výročí úmrtí Antonína Švehly, státníka, který stál u zrodu Československé republiky a významně se zasloužil o rozvoj zemědělských institucí. Akci spolupořádaly Společnost Antonína Švehly, Národní zemědělské muzeum a Knihovna Antonína Švehly, která spadá pod Ústav zemědělské ekonomiky a informací.

ke stažení: pdf, docx

12. prosince 2018

 

Adventní neděle v Národním zemědělském muzeum Ohrada

Advent na loveckém zámku Ohrada

Na neděli 16. prosince od 14 do 18 hodin připravilo muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství adventní program pro malé i velké návštěvníky. Připraveny jsou výtvarné dílny, zdobení perníčků, vánoční zpívání či rozsvícení vánočního stromku.

ke stažení: docx

4. prosince 2018

listopad

Advent v muzeu přinese rozsvícení vánočního stromu i zpívání včelám 

TZ Advent v muzeu, Národní zemědělské muzeum PrahaNa sobotu 8. prosince od 10 do 17 hodin nachystalo Národní zemědělské muzeum v Praze na Letné opět zajímavý adventní program. Kromě oblíbených dílniček je přichystáno také slavnostní rozsvícení vánočního stromu či ambrožské zpěvy včelám na střeše muzea. Zájemci si také mohou vyzkoušet upéct a nazdobit perníkovou chaloupku na kurzu pečení.

ke stažení: pdf, docx

30. listopadu 2018

 

Národní zemědělské muzeum získalo výjimečně zachovalý „umělecký“ mlýn

V pondělí 26. listopadu zahájí pracovníci Národního zemědělského muzea přesun zařízení Spáleného mlýna z Přibyslavic na Brněnsku do depozitářů muzea v Čáslavi. Jedná se o vzácně dochovaný vodní „umělecký“ mlýn, který potomci mlynářské rodiny Moučků muzeu věnovali.

ke stažení: pdf, docx

22. listopadu 2018

 

Zámecká Adventní neděle na Kačině s kytarovým virtuosem Štěpánem Rakem

TZ Advent 2018 na zámku KačinaPrvní adventní neděli 2. prosince od 10 do 16 hodin zámek Kačina – muzeum českého venkova – slavnostně zahájí období adventu. Zcela mimořádně mimo návštěvnickou sezónu otevře pro veřejnost. Návštěvníky čekají výstavy, dětské divadlo, dílničky a především koncert kytarového virtuose Štěpána Raka.

ke stažení: pdf, docx

21. listopadu 2018

 

„Je strach žít.“ Hrůzu kolektivizace dokládá unikátní nález skrytý ve dveřích statku

Nápis ve dveříchNárodní zemědělské muzeum získalo zcela unikátní předmět – nápis z roku 1957, autentický popis hrůz kolektivizace na českém venkově. Vzkaz byl vepsán přímo na dřevo při výrobě dveří, pravděpodobně truhlářem. Při řezání dřeva na podpal jej našli dědici rodinného statku na Prostějovsku. Muzeologové nápis považují za jeden z nejautentičtějších dokladů utrpení lidí na venkově.

ke stažení: pdf, docx, foto

15. listopadu 2018

 

Národní zemědělské muzeum zve na Letenskou husu a košt svatomartinského vína

Letenská husa a košt svatomartinského vína, Národní zemědělské muzeum PrahaV sobotu 17. listopadu od 10 do 17 hodin se koná již 12. ročník oblíbené slavnosti Letenská husa a košt svatomartinského vína. Na návštěvníky čekají řízené degustace vín, gastronomické speciality, cimbálová muzika, dětské dílny i divadélko.

ke stažení: pdfdocx

12. listopadu 2018

 

Týden vědy a techniky poprvé také v Národním zemědělském muzeu v Praze

Týden vědy a techniky v Národním zemědělském muzeuV týdnu od 6. do 11. listopadu mají malí i dospělí příznivci vědy možnost navštívit oblíbený festival Týden vědy a techniky Akademie věd ČR také v hlavní výstavní budově Národního zemědělského muzea v Praze na Letné. Připraveny jsou přednášky, prezentace výzkumných ústavů ze zemědělského resortu, filmové projekce či kurz vaření. To vše s ústředním mottem „100 let české zemědělské vědy a techniky“. Nedílnou součástí je mezinárodní agrárně-historická konference Agrarian History Conference Prague 2018.

ke stažení: pdf, docx

5. listopadu 2018

 

Lesnický den na zámku Ohrada oslaví práci lesníků

Lesnický den, Národní zemědělské muzeum OhradaV sobotu 10. listopadu od 9 do 17 hodin pořádá Národní zemědělské muzeum Ohrada Lesnický den. Chce připomenout práci lesníků a význam lesa pro společnost. Na děti i dospělé čekají ukázky zpracování dřeva, přednášky, výtvarné dílny i soutěže nebo také opékání špekáčků na vorařském ohništi.

ke stažení: pdf, docx, plakát (pdf)

2. listopadu 2018

 

říjen

Národní zemědělské muzeum nabídne cyklus přednášek Pěstujme a jezme zdravě

Pěstujem a jezme zdravě, cyklus přednášek

Jste Z{věda}ví? – Pak navštivte přednášky určené zejména lidem se zájmem o zahradničení a zdravé stravování, bylinky a staré a krajové odrůdy rostlin. Cyklus přednášek Pěstujme a jezme zdravě muzeum připravilo ve spolupráci s předními odborníky z Výzkumného ústavu rostlinné výroby.

ke stažení: pdf, docx

24. října 2018

 

Spoluzakladatele naší republiky Antonína Švehlu připomene rozsáhlá biografie

TZ Křest knihy o Antonínu Švehlovi, Národní zemědělské muzeum

Ve středu 24. října proběhl v Národním zemědělském muzeu v Praze na Letné křest nové publikace Rozmluvy s Antonínem Švehlou a o Švehlovi, Vzpomínky agrárního diplomata Karla Mečíře autorů Eduarda Kubů a Jiřího Šouši. Významný státník a spoluzakladatel Československé republiky Antonín Švehla stál i u zrodu Národního zemědělského muzea a významně se zasloužil o jeho rozvoj.

ke stažení: pdf, docx

24. října 2018

 

Zámecké čajování – slavnostní ukončení návštěvnické sezony na Kačině

Zámecké čajování, Národní zemědělské muzeumU příležitosti rozloučení s návštěvnickou sezonou a v rámci oslav výročí republiky je v neděli 28. 10. v Národním zemědělském muzeu Kačina připraveno Zámecké čajování. Zájemce čekají receptury z doby, kdy zámek spravoval hraběcí rod Chotků, ochutnávky čajů z kačinské bylinkové zahrady či kostýmovaná prohlídka zámku.

ke stažení: pdf, docx

23. října 2018

 

Zažijte Myslivecké slavnosti v Národním zemědělském muzeu v Praze na Letné!

Myslivecké slavnosti, Národní zemědělské muzeum

Myslivost, myslivecké tradice a zvyky jsou součástí národního kulturního dědictví. V sobotu 20. října od 10 do 17 hodin je návštěvníkům zprostředkuje Národní zemědělské muzeum na Letné. Připraven je atraktivní program s loveckými psy, sokolnictví, zvěřinové speciality i ukázky řemesel souvisejících s myslivostí.

ke stažení: pdf, docx

12. října 2018

 

Známe vítěze 3. ročníku vědecké soutěže Věda pro zemi

vyhlášení soutěže Věda pro zemi, Národní zemědělské muzeumTřetí ročník soutěže bakalářských, diplomových a doktorských prací Věda pro zemi je uzavřen. Mladí badatelé převzali diplomy a ocenění přímo v prostorách vyhlašovatele soutěže, v Národním zemědělském muzeu v Praze, a to v rámci Noci vědců, které se muzeum pravidelně účastní. Někteří z nich se dočkají publikování svého výzkumu.

ke stažení: pdf, docx, foto (zip)

8. října 2018

 

Nabitý víkend v Národním zemědělském muzeu

Za tajemstvím potravin aneb Víš, co jíš?První říjnový víkend, v pátek 5. a sobotu 6. října čekají návštěvníky Národního zemědělského muzea v Praze na Letné hned tři zajímavé akce. Na dvoře muzea proběhne Biojarmark, v pátek Noc vědců i zábavná hra Za tajemstvím potravin aneb Víš, co jíš? Připraveny jsou ochutnávky, přednášky, workshopy, hry i projekce.

ke stažení: pdf, docx

3. října 2018

 

Národní zemědělské muzeum opět zve na Valtické vinobraní

Valtické vinobraní v muzeu

V sobotu 6. října od 9 do 18 hodin proběhne ve Valticích tradiční Valtické vinobraní. Oblíbenou akci pořádá město Valtice ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem a Střední vinařskou školou.

ke stažení: docx

1. října 2018

září

Národní zemědělské muzeum slaví 100 let – návštěvníkům připravilo Jubilejní víkend

Jubilejní víkend Národního zemědělského muzea

Jubilejní víkend, který se koná od pátku 28. do neděle 30. září, přinese přednášky o historii, komentované prohlídky, filmové projekce, novou hru pro děti a rodiče i zemědělské pohádky. Premiérově si budou moci návštěvníci muzea prohlédnout i novou výstavu věnovanou fenoménu zemědělství. Jako dárek muzeum návštěvníkům připravilo také vstup zdarma, a to až do 28. října.

ke stažení: pdf, docx

24. září 2018

 

Národní zemědělské muzeum zahájilo stavbu v Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě

Zahájení rekonstrukce, Národní zemědělské muzeum OstravaV pátek 21. září začala v Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě dlouho očekávaná rekonstrukce dvou továrních hal podle návrhu Josefa Pleskota a Milana Šramla. Revitalizace potrvá patnáct měsíců a kromě vzniku nových expozic je hlavním cílem projektu zlepšení podmínek pro uchovávání a prezentaci sbírkových fondů muzea. Bude se jednat o první státní muzeum na území města Ostravy.

ke stažení: pdf, docx

21. září 2018

 

Myslíte, že se Vás zemědělství netýká? Výstava Největší objev přesvědčí o opaku!

Pšenice dvouzrnka. Výstava Největší objev. Fenomén zemědělství ve 100 předmětechZemědělství vděčíme za vznik písma, kalendáře i matematiky – od 28. září se o tom mají možnost přesvědčit návštěvníci Národního zemědělského muzea v Praze na Letné. Výstava Největší objev – Fenomén zemědělství ve 100 předmětech připravená k výročí 100 let založení muzea i republiky představí vzácné i nečekané exponáty, které reprezentují 10 000 let vývoje zemědělství.

ke stažení: pdf, docx, fotografie ke stažení (zip)

20. září 2018

 

Česká pošta představila známku k 100. výročí založení Národního zemědělského muzea

Příležitostná poštovní známka ke 100 letům Národního zemědělského muzeaČeská pošta ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem představily ve středu 19. září novou příležitostnou poštovní známku, která připomíná sté výročí založení Národního zemědělského muzea. Autory známky jsou výtvarník Josef Dudek a rytec Bohumil Šneider.

ke stažení: pdf, docx, známka a obálka (zip), fotogalerie ze slavnostního odhalení (zip)

19. září 2018

 

Jezdecké slavnosti a Hubertova jízda na Kačině

Jezdecké slavnosti a Hubertova jízda, Národní zemědělské muzeum KačinaV sobotu 6. října se v Národním zemědělském muzeu Kačina konají oblíbené a hojně navštěvované Jezdecké slavnosti. Jsou věnované nejen milovníkům koní, ale i historie, gurmánům či obdivovatelům architektury. Součástí je také připomínka parforsních honů – Hubertova jízda. Přihlásit se mohou i jezdci z řad veřejnosti.

ke stažení: pdf, docx

13. září 2018

 

V rámci Dožínek na Letné vystaví Národní zemědělské muzeum historické traktory i parní lokomobilu

Dožínky na Letné 2018V sobotu 8. září se v Praze na Letné koná oslava sklizně, tradic a folkloru. Národní zemědělské muzeum na Letenské pláni vystaví unikátní historické stroje ze svých depozitářů a v hlavní výstavní budově muzea představí novou vzdělávací hru ProŽito.

ke stažení: pdf, docx

4. září 2018

 

Vinobraní na Kačině je letos věnováno regionální soběstačnosti

Vinobraní a dožínky na KačiněZnovuobnovená tradice Vinobraní na Kačině se do zámeckého parku vrací v sobotu 8. září od 10 do 19 hodin. Degustaci perlivého burčáku a ochutnávky vín doprovodí na třech hudebních pódiích například Janek Ledecký nebo skupina Buty. Letošní ročník Vinobraní je věnován tématu regionální soběstačnost.

ke stažení: pdf, docx

3. září 2018

srpen

Lidé a řemesla na historických fotografiích v Národním zemědělském muzeu

Lidé a řemesla, Národní zemědělské muzeum Praha

V další části výstavního cyklu Z fotoarchivu Národního zemědělského muzea se představí malý výběr fotografií zaměřených na řemeslnou zručnost lidí, využívajících především lokálně dostupné suroviny – dřevo, proutí, hlínu, kůži, vlnu nebo třeba len.

ke stažení: pdf, docx

30. srpna 2018

 

Pohled na krajinu zemědělce – fotografie ze soutěže Czech Nature Photo budou k vidění na zámku Kačina

Czech Nature Photo na KačiněNárodní zemědělské muzeum se v roce 2018 stalo partnerem kategorie Zemědělství a venkov v soutěži Czech Nature Photo. Zámek Kačina nyní představí putovní venkovní výstavu, výběr fotografií nazvaný Pohled na krajinu zemědělce.

ke stažení: pdf, docx

29. srpna 2018

 

Národní zemědělské muzeum Ohrada zve na Vorařský den

Vorařský den 2018, NZM OhradaV sobotu 1. září od 9 do 17 hodin pořádá Národní zemědělské muzeum Ohrada Vorařský den. Cílem je připomenout zaniklé způsoby přepravy na vodních tocích, které měly v našich zemích dlouholetou tradici. Návštěvníky čekají tematické sbírkové předměty, historické fotografie, odborné přednášky, soutěže a hry a projekce filmů.

ke stažení: pdf, docx

23. srpna 2018

 

Hradozámecká noc na Kačině – rozloučení s létem, letos na téma Hra světel a stínů

Hradozámecká noc 2018, Národní zemědělské muzeum KačinaDobový piknik a módní přehlídka, pohádkový les pro děti, světelná i barmanská show, koncertní a taneční představení – to vše čeká návštěvníky v sobotu 25. srpna na Hradozámecké noci v Národním zemědělském muzeu na zámku Kačina. Hra světel a stínů rozzáří nejkrásnější empírový klenot Česka.

ke stažení: pdf, docx

17. srpna 2018

 

Národní zemědělské muzeum vystaví na Zemi živitelce sto let staré motorové pluhy a další historické unikáty

motorový pluh Excelsior, Národní zemědělské muzeumNárodní  zemědělské muzeum na letošní agrosalon Země živitelka v Českých Budějovicích přiveze vzácné historické stroje ze svých sbírek. Kromě více než sto let starých parních pluhů Praga a Excelsior zde budou od 23. do 28. srpna k vidění i další unikáty.

ke stažení: pdf, docx

16. srpna 2018

 

Festival Kefír opět na Kačině aneb Zeleninový orchestr v Národním zemědělském muzeu

Festival Kefír, Národní zemědělské muzeum Kačina 1. 9. 2018V sobotu 1. září se na zámku Kačina koná festival KEFÍR. Kultovní rodinný festival nabídne už pošesté netradiční zážitky. Hlavní hvězdou bude rakouská kapela The Vegetable Orchestra a Kašpárek v rohlíku představí ochutnávku z chystané desky. Návštěvníci si užijí také autokino, jízdu na stupačkách popelářského auta nebo obří houpačku na jeřábu. Letos poprvé si lze program užít už od pátečního večera.

ke stažení: pdf, docx

15. srpna 2018

 

Zabránit vylidňování venkova je hlavní závěr sympozia Venkov v proměnách času 1918–2018

Sympozium Venkov v proměnách času 2018, NZM PrahaJedním z hlavních témat jubilejního sympozia Spolku pro obnovu venkova, které se konalo 1. a 2. srpna v Národním zemědělském muzeu v Praze na Letné, bylo, jak zabránit vylidňování českého venkova.

ke stažení: docx, pdf

6. srpna 2018

červenec

Spolek pro obnovu venkova pořádá letošní jubilejní sympozium ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem

Venkov v proměnách času, Národní zemědělské muzeum PrahaVenkov v proměnách času 1918–2018, to je název dvoudenního sympozia, které ve středu a ve čtvrtek 1. a 2. srpna 2018 pořádá Spolek pro obnovu venkova v Národním zemědělském muzeu v Praze. Účastníci sympozia si před zasedáním prohlédnou prostory Senátu Parlamentu České republiky, poté se přesunou do pražské budovy muzea na Letné. Hlavním bodem programu bude konference a kulaté stoly nad závěry z Národní konference Venkov 2017.

ke stažení: pdf, docx

31. července 2018

 

Zámecké hodování: festival dobrého jídla na Kačině

Zámecké hodování na Kačině 2018V sobotu a v neděli 28. a 29. července 2018 se na zámku Kačina koná přehlídka dobrého jídla s bohatým doprovodným programem pod názvem Zámecké hodování. Národní zemědělské muzeum hostí tuto rodinnou akci s dětským programem, soutěžemi, ukázkami vaření a koncerty poprvé.

ke stažení: pdf, docx

23. července 2018

 

Prvorepubliková zahrada i historický kolotoč nově na nádvoří Národního zemědělského muzea v Praze

Neobvyklým výsledkem vědeckého projektu je nová zahrada s prvorepublikovou úpravou na nádvoří Národního zemědělského muzea v Praze na Letné. Od středy 18. července čeká na děti historický kolotoč a na dospělé návštěvníky prvorepublikové druhy zahradních květin, ukázka dobové zahradní architektury i panelová výstava.

ke stažení: pdf, docx, foto (zip, 58 MB)

17. července 2018

 

Přispějte rodinným receptem či starou kuchařkou do sbírky národních gastronomických pokladů!

Národní zemědělské muzeum vyzývá širokou veřejnost, aby přispěla do sbírky starých kuchařek, rodinných a regionálních receptů. Získané materiály budou tvořit součást podsbírky Gastronomie a stanou se předmětem sociokulturního výzkumu. Závěry výzkumu a některé z receptů budou zpřístupněny veřejnosti v podobě výstav, publikací i encyklopedie.

ke stažení: pdf, docx

16. července 2018

červen

Nová výstava přiblíží práci lesníků – vyprávěním, hrou a zážitkem

Výstava Lesníkův rok, Národní zemědělské muzeum PrahaOd pátku 29. června se na výstavě Lesníkův rok mohou návštěvníci Národního zemědělského muzea v Praze na Letné seznámit s tím, jak lesníci pečují o les. Lesní labyrint, poznávací hry, dílnu i kancelář lesníka – to vše najdou na zážitkové výstavě vytvořené společně s Lesy České republiky a uměleckým spolkem mamapapa.

ke stažení: pdf, docx, foto (zip, 50 MB)

28. června 2018

 

Zámecké léto na Kačině nabízí divadla, oživené prohlídky i hodování v parku

Národní zemědělské muzeum KačinaČerven brány léta otevírá, nastal čas plánovat dovolené, výlety, setkání s přáteli i pikniky v parku. Proč nenavštívit nejkrásnější empírový zámek v Čechách? Zámek plný příběhů o tom, jak se žilo v zámeckých komnatách, hospodařilo v podzámčí, o duchu zámeckého pána, o tisících vzácných knih v knihovně či hraběcích dětech na prknech zámeckého divadla.

ke stažení: pdf, docx

25. června 2018

 

Vše o dřevě a lese v Národním zemědělském muzeu v Praze na Letné

Malá slavnost lesa a dřeva, Národní zemědělské muzeum PrahaO lesnících, o stromech a dřevinách zábavně a poučně zároveň – to je Malá slavnost lesa a dřeva, která se koná 22. června na dvorku Národního zemědělského muzea v Praze na Letné.

ke stažení: pdf, docx, foto (zip)

19. června 2018

 

Hony a lovy na historických fotografiích na zámku Ohrada

Výstava Hony a lovy ... jaké to bylo, NZM OhradaOd 23. června budou na výstavě nazvané Hony a lovy … jaké to bylo v Národním zemědělském muzeu Ohrada k vidění reprodukce historických fotografií s tematikou myslivosti.

ke stažení: pdf, docx

19. června 2018

 

Přijďte se podívat na poklady z fotografického archivu Národního zemědělského muzea

Výstava Lidé na poli, Národní zemědělské muzeum PrahaOd úterý 19. června mají návštěvníci možnost navštívit další výstavu cyklu Z fotoarchivu Národního zemědělského muzea. Tentokrát je věnována tématu Lidé na poli. K vidění bude až do konce letních prázdnin.

ke stažení: docx

15. června 2018

 

Zámek Ohrada opět přivítá Národní myslivecké slavnosti

Národní myslivecké slavnosti, NZM OhradaV sobotu 23. června od 9 do 17 hodin proběhne na loveckém zámku Ohrada 17. ročník Národních mysliveckých slavností, který společně pořádají Českomoravská myslivecká jednota a Národní zemědělské muzeum. Celodenní akce přináší pestrý program, ať už jde o ukázky práce se zvířaty, koňmi, dravci či psy, mysliveckou gastronomii, troubení či lovecké dovednosti. Vstup je letos mimořádně zdarma.

ke stažení: pdf, docx

13. června 2018

 

MAKAČÍNO – festival zámeckého divadla na Kačině pro malé i velké

MAKAČÍNO, divadelní festival na Kačině

Malé kačinské divadlo neboli Makačíno je divadelní maraton různých dramatických a hudebních žánrů navazující na tradici klasicistního divadla, které na zámku vybudovala rodina Chotků. Koná se v neděli 17. června od 14 do 19 hodin.

ke stažení: pdf, docx

13. června 2018

 

Národní zemědělské muzeum a Ústav zemědělské ekonomiky a informací uzavřely memorandum o spolupráci

Slavnostní podpis memoranda proběhl v úterý 12. června 2018 ve 14 hodin v hlavní výstavní budově muzea v Praze na Letné za účasti generálního ředitele Národního zemědělského muzea Milana Jana Půčka a ředitele Ústavu zemědělské ekonomiky a informací Štěpána Kaly.

ke stažení: pdf, docx, foto (zip, 39 MB)

12. června 2018

 

Nedělní odpoledne v zámeckém parku nabídne komentované prohlídky, divadla i program pro děti

Víkend otevřených zahrad, Kačina

V rámci celostátní akce Víkend otevřených zahrad připravilo Národní zemědělské muzeum pobočka Kačina na neděli 10. června od 14 do 19 hodin speciální komentované prohlídky pro všechny milovníky zahrad a zahradní architektury. Součástí akce budou také divadelní představení i operní serenády v zámeckém divadle.

ke stažení: pdf, docx

5. června 2018

 

Jedinečný výhled na noční Prahu, nové expozice i koncert na dvorku – to vše nabídne Národní zemědělské muzeum o Pražské muzejní noci

Muzejní noc 2018, Národní zemědělské muzeum

Již tradičně patří druhá červnová sobota v Praze muzeím a galeriím. Letošní Pražská muzejní noc opět nabídne nejen vstup zdarma, ale i zajímavý program a jedinečnou atmosféru. V sobotu 9. června bude mít od 19 hodin do jedné hodiny po půlnoci otevřeno také Národní zemědělské muzeum v Praze na Letné, návštěvníkům nabídne mimo jiné tři nové expozice a výstavy.

ke stažení: pdf, docx

4. června 2018

 

Zábavná stezka přiblíží dětem zemědělské obory

Zemědělský den, Národní zemědělské muzeum PrahaV pátek 8. června od 9 do 17 hodin zve Národní zemědělské muzeum malé děti i hravé rodiče na akci Zemědělský den. Na zábavné poznávací stezce se seznámí s jednotlivými obory zemědělství.

ke stažení: pdf, docx, foto (zip)

4. června 2018

 

Národní zemědělské muzeum opět podpoří akci Na kole dětem

Na kole dětem, Národní zemědělské muzeumStejně jako v loňském roce i letos se stane Národní zemědělské muzeum na pražské Letné jednou ze zastávek IX. ročníku charitativní cyklotour Na kole dětem – sportovního projektu na podporu onkologicky nemocných dětí.

ke stažení: pdf, docx

4. června 2018

 

květen

Zažijte Ostravskou muzejní noc v nově vznikajícím muzeu

Ostravská muzejní noc 2018, Národní zemědělské muzeumV sobotu 9. června mají účastníci Ostravské muzejní noci možnost navštívit zatím nepřístupné prostory v Dolní oblasti Vítkovic a seznámit se zde s nově vznikající pobočkou Národního zemědělského muzea. Čeká je filmová projekce a komentované prohlídky objektu.

ke stažení: pdf, docx

30. května 2018

 

Voda očima dětí z celého světa na výstavě v Národním zemědělském muzeu v Praze

Voda očima dětí, výstava NZM PrahaU příležitosti Dne dětí, tedy od pátku 1. června, přichystalo Národní zemědělské muzeum ve spolupráci s Památníkem Lidice 46. Mezinárodní dětskou výtvarnou výstavu LIDICE 2018. Obrázky dětí z celého světa na téma Voda (nad zlato) jsou k vidění v Praze na Letné až do konce listopadu. Součástí výstavy budou také lektorské programy pro školy.

ke stažení: pdf, docx

28. května 2018

 

Muzejní noc v Národním zemědělském muzeu Valtice

Muzejní noc v Národním zemědělském muzeu ValticeV sobotu 2. června se ve valtickém muzeu vinařství, zahradnictví a krajiny koná Muzejní noc. V muzeu sice právě probíhá rozsáhlá rekonstrukce, návštěvníci jsou i přesto vítáni, od 17 do 22 hodin je zde čeká zajímavý program.

ke stažení: pdf, docx

24. května 2018

 

Vše o největším volně žijícím zvířeti Evropy na výstavě v Národním zemědělském muzeu Ohrada

Výstava Zubři, Národní zemědělské muzeum OhradaVěděli jste, že v roce 1923 na světě zbylo pouze 53 zubrů? Příběh zubra, jeho vyhubení ve volné přírodě, boje o záchranu a opětovný návrat do přírody je fascinující. Seznámit se s ním můžete od 1. června do konce října tohoto roku na výstavě Zubři v muzeu lesnictví, myslivosti a rybářství na loveckém zámku Ohrada.

ke stažení: docx, pdf, foto (zip)

23. května 2018

 

Nejlepší fotografie přírody budou k vidění v Národním zemědělském muzeu

Czech Nature Photo; Milan Motyka, Spící královnyNárodní zemědělské muzeum se v roce 2018 stalo partnerem kategorie Zemědělství a venkov v soutěži Czech Nature Photo. V hlavní výstavní budově v Praze představí 30. května téměř sto nominovaných i vítězných fotografií. Pro mimopražské návštěvníky nachystalo muzeum putovní venkovní výstavu.

ke stažení: pdf, docx, foto (zip)

21. května 2018

 

Videomapping na Kačině rozehraje chotkovskou knihovnu

Muzení noc, NZM KačinaMuzejní noc na zámku Kačina opět přinese zajímavý program. Videomapping v zámecké knihovně zhmotní cestovatelské sny a představy Jana Rudolfa Chotka, stavitele zámku. Doplní ho audiovizuální oživení zámeckého divadla a kaple nebo prohlídka skleníku se zámeckým zahradníkem.

ke stažení: pdf, docx

17. května 2018

 

Seznamte se s unikátní historickou technikou na akci Pradědečkův traktor!

Pradědečkův traktor, NZM ČáslavO víkendu 2. a 3. června pořádá Národní zemědělské muzeum Čáslav už 15. ročník předváděcí akce Pradědečkův traktor. Po oba dny vždy od 8 do 17 hodin budou prezentovány v chodu vybrané historické traktory, sklízecí mlátičky a stabilní motory ze sbírek muzea i soukromých sběratelů.

ke stažení: pdf, docx, foto (zip)

16. května 2018

 

Zrestaurovaný originál vzácného obrazu Archa Noemova je do konce června k vidění v Národním zemědělském muzeu v Praze

Archa Noemova, Mistr Marnotratného syna, Národní zemědělské muzeumKdyž v srpnu 2017 vystavilo Národní zemědělské muzeum část tajemstvím opředené Šrobárovy sbírky obrazů, jeden z nejvzácnějších mezi nimi chyběl. Desková malba Archa Noemova, jejíž vznik je kladen do 16. či 17. století, musela kvůli neutěšenému stavu nejprve projít péčí restaurátorů. Náročný restaurátorský zásah vrátil obrazu jeho původní krásu, o čemž se mohou návštěvníci Národního zemědělského muzea v Praze přesvědčit do konce letošního června.

ke stažení: pdf, docx

16. května 2018

 

Přijďte se seznámit s životem nočních motýlů na zámek Ohrada!

Národní zemědělské muzeum OhradaV sobotu 26. května se koná v Národním zemědělském muzeu Ohrada Muzejní noc na téma Broučci. Malí i velcí návštěvníci budou mít možnost seznámit se s životem noční hmyzu pod vedením odborných lektorů. Začátek je v 19 hodin a zábavný program tentokrát potrvá až do půlnoci.

ke stažení: pdf, docx

15. května 2018

 

Přijďte se seznámit nejen s loveckými plemeny psů na zámek Kačina!

Výstava psů, NZM Kačina 2018V sobotu 26. května od 6 do 15 hodin bude v Národním zemědělském muzeu Kačina probíhat Oblastní výstava psů. Jedná se o tradiční akci, kdy se každý rok v zámeckém parku prezentují rozmanitá plemena psů.

ke stažení: pdf, docx

15. května 2018

 

Letenský muzejní den v Národním zemědělském muzeu – komentovaná prohlídka a vstupné zdarma!

Střešní zahrada pražského Národního zemědělského muzeaV pátek 18. května si připomínáme Mezinárodní den muzeí a galerií. Národní zemědělské muzeum v Praze u této příležitosti pro návštěvníky pořádá Letenský muzejní den – komentovanou prohlídku muzea a vstup do všech expozic a na výstavy zdarma.

ke stažení: pdf, docx

11. května 2018

 

Národní zemědělské muzeum získalo nominaci v soutěži Gloria musaealis za publikaci o zahradní architektuře

Kniha Zahradní umění první Československé republiky a její zahradníci získala jako jedna ze čtyř publikací nominaci na prestižní cenu Gloria musaealis. Nominaci získala v konkurenci dalších 41 titulů.

ke stažení: pdf, docx

10. května 2018

 

 

V Národním zemědělském muzeu vaří světoví mistři!

trénink Národního týmu AKC ČR v Národním zemědělském muzeuNárodní tým kuchařů a cukrářů České republiky vyhrál prestižní kuchařskou soutěž v Singapuru. Národní zemědělské muzeum je pro Národní tým od loňského roku klíčovým partnerem, tréninky na mezinárodní kulinářská klání totiž probíhají v novém gastrostudiu v Praze na Letné. Jejich průběh mohou běžně sledovat i návštěvníci muzea. Členové vítězného týmu zde pro ně také vedou pravidelné kurzy vaření pro veřejnost.

ke stažení: docx

7. května 2018

 

duben

Národní zemědělské muzeum v Praze nabídne cyklus přednášek na téma vody a půdy

Cyklus přednášek ZvědavíVysychání půdy, záplavy, snižující se úrodnost nebo rybníky plné sinic – nahlédněte do problematiky křehké rovnováhy mezi zemědělskou produkcí a zdravou krajinou. Šest podvečerních přednáškových bloků nazvaných Voda a půda jako společenské dilema začíná v Národním zemědělském muzeu v Praze ve čtvrtek 26. dubna.

ke stažení: pdf, docx, plakát (pdf)

19. dubna 2018

 

Oslavte Den Země s Národním zemědělským muzeem

Den ZeměVíte, co je obilka a jaká je její cesta od semínka k chlebu? Ve čtvrtek 26. dubna se to můžete dozvědět na akci Den Země v Letenských sadech na stánku Národního zemědělského muzea. K vidění budou druhy osiva, ukázka porostu ozimých obilovin i výrobky z různých druhů mouky. Děti si vyzkouší mletí obilí pomocí ručního mlýnku s mlýnským kamenem.

ke stažení: docx, pdf

19. dubna 2018

 

Setkání iniciativy Zlatá Praha v Národním zemědělském muzeu s tematickou přednáškou

Výhled ze střechy NZM Praha

V neděli 22. dubna se v Národním zemědělském muzeu v Praze uskuteční setkání iniciativy Zlatá Praha spojené s prohlídkou muzea a s přednáškou na téma Vliv církevních a řeholních společenství na rozvoj zemědělství.

ke stažení: pdf, docx

19. dubna 2018

 

Historická technika očima studentů ČVUT v Národním zemědělském muzeu Praha

Ve spolupráci s Českým vysokým učením technickým v Praze pořádá Národní zemědělské muzeum Praha už dvanáctý ročník výstavy kreseb posluchačů druhého ročníku studijního programu Architektura a stavitelství Katedry architektury Stavební fakulty ČVUT v Praze. Výstava se bude k vidění od 24. dubna v prostorách stálé expozice Jede traktor, kde se studenti kreslení věnovali.

ke stažení: pdf, docx

19. dubna 2018

 

Den bezpečnosti v Národním zemědělském muzeu Čáslav – simulátor převrácení vozidla, vystoupení psovodů i pravidla první pomoci

Den bezpečnosti, NZM ČáslavVe čtvrtek 26. dubna od 9 do 13 hodin proběhne v čáslavském muzeu zemědělské techniky už čtvrtý ročník Dne bezpečnosti, který je určen žákům základních škol i široké veřejnosti. Akční program s praktickými ukázkami má za cíl prohloubit povědomí dětí o činnosti jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému a připomenout zásady poskytování první pomoci při ohrožení života.

ke stažení: pdf, docx, foto (zip)

18. dubna 2018

 

Nenechte si ujít jarní slavnost v kulisách rozkvetlého parku – Zámeckou pouť Rudolfa Chotka na Kačině

Koncert, akrobacii, kouzelníka, projížďky na koních i ukázky tanců a tvorby účesů z doby empíru, to vše mohou návštěvníci zažít na již tradiční akci Národního zemědělského muzea na zámku Kačina. Letošní Zámecká pouť Rudolfa Chotka proběhne v neděli 22. dubna.

ke stažení: pdf, docx

17. dubna 2018

 

Vzácná Hamiltonova plátna se vrací na lovecký zámek Ohrada

Johann Georg de Hamilton, Štvanice na jeleny

Hodovní sál loveckého zámku Ohrada bude mít po téměř osmdesáti letech zpět svou původní výzdobu. Jsou jí obrazy štvanic, vzácná plátna vídeňského malíře Johanna Georga de Hamiltona. Díky spolupráci Národního památkového ústavu a Národního zemědělského muzea se obrazy vrací zpět alespoň prostřednictvím kopií zasazených v původních rámech.

ke stažení: pdf, docx, foto (zip)

17. dubna 2018

 

Víte, jak se léčí česká krajina? Přijďte se podívat na fotografickou výstavu na střeše muzea

Výstava SPÚ - správce české krajiny, NZM Praha

Na nově přístupné střeše Národního zemědělského muzea si nyní užijete nejen pražské výhledy, ale i nevšední záběry české krajiny. Fotografická výstava Státní pozemkový úřad – správce české krajiny představuje místa v České republice, do kterých se díky plánovaným zásahům vrátily krajinné prvky, tolik potřebné pro udržení zdravé rovnováhy. Výstava potrvá od 15. dubna do 16. května.

ke stažení: pdf, docx

16. dubna 2018

 

Tři nové expozice a bezbariérový přístup – Národní zemědělské muzeum Valtice se připravuje na velkou proměnu

Připravovaná expozice NZM ValticeV úterý 17. dubna začne v muzeu ve Valticích dlouho očekávaná rekonstrukce. V 10 hodin zde proběhne slavnostní zahájení projektu Modernizace areálu a zefektivnění správy podsbírek Národního zemědělského muzea Valtice. Rekonstrukce potrvá více než rok a kromě vzniku nových expozic je hlavním cílem zlepšení podmínek uchování sbírkového fondu muzea.

ke stažení: pdf, docx

11. dubna 2018

 

Sazenice bylin, odborné přednášky i kulinářské zážitky – Národní zemědělské muzeum v Praze zve na Bylinkový den

Bylinkový den v NZM PrahaPro všechny, které zajímá téma bylinek, připravilo Národní zemědělské muzeum Praha na sobotu 21. dubna od 10 hodin trh s bylinkami a semeny a především pestrý doprovodný program. Návštěvníci si budou moci nakoupit přírodní produkty pěstitelů a výrobců z celé republiky. Program doplňují odborné přednášky, výtvarné dílny pro děti i bylinkový workshop v gastrostudiu.

ke stažení: pdf, docx

11. dubna 2018

 

Národní zemědělské muzeum Kačina připravilo na sobotu 14. dubna výjimečný program

U příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel nabízí zámek Kačina speciální doprovodný program pro návštěvníky, kteří dorazí v rámci celorepublikové akce Brány památek dokořán. Budou se moci podívat i do prostor, které jsou veřejnosti běžně nepřístupné.

ke stažení: pdf, docx

6. dubna 2018

 

Národní zemědělské muzeum vydalo obrázkové statistiky Lesnictví a Myslivost

obrázková statistika Lesnictví, obálkaobrázková statistika Myslivost, obálkaVíte, jaký je nestarší strom na světě? Odpověď na tuto i řadu dalších otázek najdete v jedné z obrázkových statistik, které vydalo Národní zemědělské muzeum. Kreslené publikace hravou a zábavnou formou přibližují jednotlivé oblasti zemědělství i tematicky zaměřené expozice Národního zemědělského muzea.

ke stažení: pdf, docx

5. dubna 2018

 

Přijďte se do Národního zemědělského muzea Praha seznámit s vývojem železniční dopravy v Česku

Výstava Modulové kolejiště, NZM PrahaPro všechny příznivce vlakové dopravy i nadšené modeláře připravilo Národní zemědělské muzeum ve spolupráci s Klubem železničních modelářů Prahy 7 výstavu modulového kolejiště ve velikosti H0, tedy vlakových modelů s měřítkem zmenšení 1:87 a s rozchodem kolejí 16,5 mm. K vidění bude v hlavní výstavní budově muzea v Praze na Letné od 10. do 15. dubna.

ke stažení: pdf, docx

4. dubna 2018

 

březen

Nová sezona na pobočkách Národního zemědělského muzea začíná už na Velký pátek 30. března

Sezona na pobočkách Národního zemědělského muzea začíná už v pátek 30. března 2018Zámky Kačina a Ohrada i muzeum zemědělské techniky Čáslav a muzeum vinařství ve Valticích zvou návštěvníky k první letošní návštěvě už v pátek 30. března. Celá sezona bude doprovázena řadou akcí odkazujících na stoleté výročí vzniku Národního zemědělského muzea i Československa.

ke stažení: pdf, docx

27. března 2018

 

Národní zemědělské muzeum Čáslav otevře brány návštěvníkům už na Velký pátek 30. března

Fr. Melichar osobně předvádí samochodný automobilový secí stroj na výstavišti v Praze 1911, Archiv NZMMuzeum zemědělské techniky Čáslav zahájí sezonu 2018 výstavou fotografií 100 let ve sbírkách Národního zemědělského muzea, která se koná u příležitosti stého výročí založení muzea. Návštěvníci se v dubnu mohou těšit také na čtvrtý ročník Dne bezpečnosti a první víkend v červnu na oblíbenou akci Pradědečkův traktor.

ke stažení: pdf, docx, fotografie z archivu NZM k výstavě 100 let ve sbírkách NZM (zip)

27. března 2018

 

Národní zemědělské muzeum Ohrada zahajuje sezónu výstavou o výlovech rybníků

Výstava historických fotografií výlovů rybníků, Národní zemědělské muzeum na OhraděVíce než sto let staré fotografie z výlovů rybníků jsou letošní první výstavou, kterou Národní zemědělské muzeum zahajuje sezonu na zámku Ohrada. Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství letos otevírá své brány už na velikonoční Velký pátek, 30. března.   

ke stažení: pdf, docx, fotografie výlovů rybníků (zip)

22. března 2018

 

Po 70 letech se Národní zemědělské muzeum v Praze dočkalo expozice Zemědělství

Expozice Zemědělství v pražské budově Národního zemědělského muzeaOd čtvrtka 15. března bude v Národním zemědělském muzeu na Letné otevřena nová expozice Zemědělství. K vidění bude ruchadlo bratranců Veverkových i plemenný býk César. 

ke stažení: pdf, docx, fotografie expozice, fotografie vernisáž (zip)

15. března 2018

únor

Národní zemědělské muzeum vyzývá mladé vědce k účasti v soutěži o nejlepší vědecké práce

Soutěž Věda pro zemi 2018Soutěž s názvem Věda pro zemi se koná již potřetí a je vyhlášena pro kategorie bakalářská, diplomová a doktorská práce. Jeden autor se může přihlásit ve všech třech kategoriích. Cílem soutěže je vytvořit podmínky pro odbornou interdisciplinární diskuzi se zástupci z praxe, soukromého i neziskového sektoru, státní správy a samosprávy a akademické sféry.

ke stažení: pdf, docx

28. února 2018

 

Národní zemědělské muzeum a Výzkumný ústav rostlinné výroby uzavřely memorandum o spolupráci

Podpis memoranda Národního zemědělského muzea Výzkumného ústavu rostlinné výrobySlavnostní podpis memoranda proběhl v úterý 27. 2. 2018 v 10 hodin v hlavní výstavní budově muzea v Praze na Letné za účasti generálního ředitele Národního zemědělského muzea Milana Jana Půčka a ředitele Výzkumného ústavu rostlinné výroby Jibana Kumara.

ke stažení: pdf, docx, foto zip

27. února 2018

 

Národní zemědělské muzeum v loňském roce dosáhlo rekordní návštěvnosti – téměř půl milionu návštěvníků

Živá střecha výhledů, NZM PrahaNárodní zemědělské muzeum bilancuje loňský rok na všech svých pobočkách. Za rok 2017 zvedlo návštěvnost oproti předchozímu téměř o 200 tisíc lidí. Vděčí za to stále probíhajícímu oživování muzea, novým expozicím a řadě doprovodných akcí na pobočkách. Letos chce muzeum navázat vyvrcholením oslav 100 let od založení.

ke stažení: pdf, docx

12. února 2018

 

leden

Výšivky z rybích šupin – více než 150 let stará technika v Národním zemědělském muzeu v Praze

Šupinami vyšívané - výstava v Národním zemědělském muzeu PrahaOd 6. února mají návštěvníci v rámci výstavy Šupinami vyšívané možnost seznámit se s unikátní technikou vyšívání z jižních Čech. Vystaveny budou originálně zdobené klobouky a šaty navržené pro finalistku České Miss 2010. Součástí výstavy bude instalace EXPOZICE výtvarnice Kateřiny Závodové, která je také tvořena objekty z rybích šupin.

ke stažení: pdf, docx

31. ledna 2018

 

V Národním zemědělském muzeu se návštěvníci mohou svézt na trenažéru Zetor Tractors

Trenažér Zetor v Národním zemědělském muzeu Praha

Nový simulátor jízdy traktorem byl vyvinut přímo pro expozici Jede traktor a  jedná se o jediný prototyp v Česku. Vyzkoušet si lze jízdu po městě i orbu na poli.

ke stažení: pdfdocx, foto (zip Izip II)

29. ledna 2018

 

Neseďte doma, nasaďte masku a přijďte na Letenský masopust do Národního zemědělského muzea!

Letenský masopustV sobotu 3. února od 13 do 17 hodin probíhá v Národním zemědělském muzeu v Praze masopustní program, který je součástí akce Letenský masopust. Kromě reje masek a výstav o jejich historii návštěvníky čekají také divadla, ukázky folklórních tanců a gastronomické speciality „tetiček z Kobylí“.

ke stažení: pdf, docx, foto (zip I, zip II)

29. ledna 2018

 

Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu. Přijďte zažít atmosféru staročeské tradice do Národního zemědělského muzea v Praze

V sobotu 27. ledna od 10 do 17 hodin můžete v rámci akce Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu zažít atmosféru staročeské zabijačky a ochutnat zabijačkové speciality. Připraveny jsou také divadlo a dílničky pro děti i kuchařské workshopy pro dospělé.

ke stažení: pdf, docx, foto (zip I, zip II)

18. 1. 2018

 

Zemědělství jako památka UNESCO i experiment. Seznamte se s Grónskem na výstavě v Národním zemědělském muzeu Praha

Věděli jste, že grónská zemědělská krajina je nově mezi památkami světového kulturního dědictví UNESCO? Nebo že zásadní vliv na místní kulturu měli více než sto let čeští misionáři? S přírodou, kulturou a historií Grónska se můžete seznámit v Národním zemědělském muzeu Praha na výstavě Grónsko – země ledu a života.  Navštívit ji můžete od 11. ledna do 4. dubna a má zajímavý doprovodný program – například Dětský polární den se skutečným psím spřežením.

ke stažení: pdfdocx, foto (zip)

5. 1. 2018