Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2018

MAKAČÍNO – tisková zpráva

MAKAČÍNO – festival zámeckého divadla na Kačině pro malé i velké

MAKAČÍNO, divadelní festival na Kačině

13. června 2018

Malé kačinské divadlo neboli Makačíno je divadelní maraton různých dramatických a hudebních žánrů navazující na tradici klasicistního divadla, které na zámku vybudovala rodina Chotků. Koná se v neděli 17. června od 14 do 19 hodin.

V rámci dětského programu je velkým lákadlem představení pražského Divadla Minor Mami, už tam budem? Divadlo Minor je přední česká divadelní scéna se zaměřením na děti a mládež. Inscenaci Mami, už tam budem? v režii Jiřího Jelínka byla udělena cena Erik za nejinspirativnější počin v oblasti loutkového a alternativního divadla za rok 2015.

Inscenace Kde je můj Karl? v podání Divadélka Kůzle volně navazuje na příběh majitelů zámku. Hrabě Chotek a jeho rodina právě prožívají jedno ze složitějších životních období a události, které se na panství dějí, dávají prostor k mnoha komickým situacím. Staňte se součástí příběhu, jenž vás vtáhne do tajemstvím vonící doby a zažijte skutečného genia loci významného místa dle motta „Kdo nežil před rokem 1850, neví, co je krásný život.“

Divadlo Mrsťa Prsťa přiváží na Kačinu roztančenou crazy komedii podle slavného filmu Někdo to rád… (horké?), v níž nikdo není zcela dokonalý.

Hudební program v unikátním prostoru zámecké knihovny zahájí Boni Bambini ze Základní umělecké školy Františka Kmocha, zlatým hřebem večera je pak vystoupení harfistky Kateřiny Englichové a mezzosopranistky Evy Garajové. Kateřina Englichová je přední osobností české harfové školy. Eva Garajová patří mezi nejvýznamnější interprety písňové literatury své generace v Česku i na Slovensku.

„Na Kačině se hrálo už od 20. let 19. století. Ještě před dokončením nového divadla se divadelní produkce odehrávaly v provizorně upraveném hlavním zámeckém sále. S tím také souvisí sbírka především dětských divadelních kostýmů, dnes uložená v divadelním oddělení Národního muzea, stejně jako mechanické divadélko (panorama), které se zachovalo v inventáři kačinského zámku a je vystaveno v expozici loutkářského muzea v Českém Krumlově,“ připomíná tradici zámeckého divadla ředitel Národního zemědělského muzea Kačina Pavel Douša. Divadlo bylo slavnostně otevřeno 4. listopadu 1851 (hrálo se zde ovšem už o tři roky dříve). Intenzivní provoz divadla trval téměř dvacet let, během kterých se zde hrály mimo jiné hry Rudolfa Karla Chotka (1832–1894), pravnuka stavebníka zámku a hlavního hybatele zdejšího divadelního dění. Podle dobových zpráv se další členové rodiny v divadle uplatnili nejen jako herci, ale také jako muzikanti a výtvarníci dekorací.

Kačinské divadlo se dochovalo včetně technického vybavení jeviště, které bylo uzpůsobeno k výměně tradičních součástí ploché malované dekorace – bočních kulis, sufit a prospektů. I přes ztráty některých částí je možné vyčíst způsob, jakým fungovalo a bylo obsluhováno. V kačinském divadle se objevuje i významná inovace, kterou bylo od začátku 19. století vybavováno stále více divadel: vysoké provaziště, do kterého mohly být dekorace vytahovány bez složitého skládání nebo navíjení. Provazy, na kterých se prospekty, sufity a samozřejmě i opona vytahovaly nad jeviště, byly vedeny přes řady kladek na spodní straně roštového stropu k lávce na pravé straně jeviště. Kromě opony bylo takto možné spouštět na jeviště dalších 27 dekoračních součástí.

 

Začátky představení:

14:00  Mami, už tam budem? – Divadlo Minor (vstupné 100 Kč)
15:00   Kde je můj Karl? – Divadélko Kůzle (vstupné 70 Kč)
16:00 Boni Bambini ZUŠ Kolín: Filmové písně (vstup zdarma)
17:00   Někdo to rád... – divadlo Mrsťa Prsťa (vstupné 70 Kč)
19:00  Harmonie sfér. Koncert v zámecké knihovně. Kateřina Englichová / harfa, Eva Garajová / mezzosoprán (vstupné 120 Kč)