Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2018

Hony a lovy – tisková zpráva

Hony a lovy na historických fotografiích na zámku Ohrada

Výstava Hony a lovy ... jaké to bylo, NZM OhradaOd 23. června budou na výstavě nazvané Hony a lovy … jaké to bylo v Národním zemědělském muzeu Ohrada k vidění reprodukce historických fotografií s tematikou myslivosti.

Díky fotografiím pořízeným do roku 1918 si návštěvníci mohou představit a zkoumat vývoj kultury myslivosti a organizaci lovů, ať už je to dobové oblečení nebo způsob vystupování dle postavení v tehdejší společnosti. „Výstava historických fotografií honů a lovů bude zajímavým oživením letošních Národních mysliveckých slavností. Přinese nejen srovnání se současností, mnohým také určitě připomene zážitky z myslivosti, které zůstávají napříč dobou stále stejně silné,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea Ohrada Jiří Houdek.

Fotografie na výstavu zapůjčil Pavel Scheufler, český historik fotografie, muzeolog, publicista a fotograf, který se v současné době věnuje především fotografii na území Rakouska-Uherska do roku 1918. Rozsáhlou sbírku historických fotografií založil už jeho dědeček ve 20. letech 20. století.

Vernisáž výstavy proběhne v rámci akce Národní myslivecké slavnosti, které se letos konají na loveckém zámku Ohrada 23. června.

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také další čtyři pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství Ohrada je nejstarším loveckým muzeem v Evropě. První muzejní sbírky loveckých trofejí a vycpanin zde byly umístěny již v roce 1842. Unikátem je Sallačova sbírka několika set exponátů paroží a souroží. Barokní zámek Ohrada nabízí také působivé interiéry, zejména hodovní sál vyzdobený barokními loveckými motivy a nábytkem z paroží. Každý rok připravuje muzeum několik výstav tematicky souvisejících se zaměřením pobočky.