Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2018

Advent na Kačině – tisková zpráva

Zámecká Adventní neděle na Kačině s kytarovým virtuosem Štěpánem Rakem

TZ Advent 2018 na zámku Kačina21. listopadu 2018

První adventní neděli 2. prosince od 10 do 16 hodin zámek Kačina – muzeum českého venkova – slavnostně zahájí období adventu. Zcela mimořádně mimo návštěvnickou sezónu otevře pro veřejnost. Návštěvníky čekají výstavy, dětské divadlo, dílničky a především koncert kytarového virtuose Štěpána Raka.

Během první adventní neděle se veřejnost bude moci podívat na vyzdobený zámek a seznámit se s tím, co adventní čas znamená, jak se slavil v minulosti, oživit si vánoční tradice a vyzkoušet vánoční zvyky. K vidění budou výstavy Betlémy ze zámku a podzámčí a Zimní příběhy – výstavy, které představí návštěvníkům ukázku betlémů a předmětů spojených se zimním obdobím, připravené speciálně pro tuto příležitost. Advent na zámku se koná v hospodářském zázemí zámku – v kuchyni, prádelně, dřevníku a dalších prostorách suterénu. Zámecké služebnictvo se zde připravuje na adventní čas a chystá Vánoce pro své panstvo, hraběcí rodinu Chotků. Návštěvníci budou moci každou celou hodinu zhlédnout jejich veselé vystoupení s názvem Jak paní direktorová vybírala.

Hlavním tématem oslavy je prezentace lidových zvyků a tradic. V zámecké kuchyni se bude péct pečivo, zdobit perníčky, odlévat olovo, drát peří, vyřezávat betlémy, věštit z polínek i vyrábět vánoční ozdoby. Zámek bude slavnostně vyzdoben a v jeho komnatách návštěvníci naleznou hned několik vánočních stromečků. „Jako zemědělské muzeum chceme návštěvníkům nejen zprostředkovat adventní zvyky a tradice, ale také ukázat, jak fungovalo hospodářské zázemí zámku za dob hraběte Chotka. Věřím, že návštěvníky vtáhne atmosféra zámeckého shonu, kdy služebnictvo pobíhá, gruntuje, peče a všude voní cukroví,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea Kačina Pavel Douša.

Návštěvníci se mohou těšit také na vystoupení jednoho z nejvýznamnějších hudebních interpretů, kytarového virtuosa Štěpána Raka, který odehraje tři kratší koncerty v zámeckém divadle. Hudební program doplní vystoupení žáků základních uměleckých škol, akordeonového souboru složeného ze žáků ZUŠ Kutná Hora a ZUŠ Kolín a vystoupení žáků ZUŠ z Čáslavi. Připravena jsou i adventní představení Divadélka Kůzle a souboru Dívadlo.

 

Podrobný program:

10.00–16.00  Představení adventních zvyků, tvůrčí dílny, adventní jarmark (zámecké sklepy)

11.00–11.45  Adventní koncert žáků ZUŠ Čáslav (zámecká knihovna)

10.30–11.15  Dívadlo (zámecké divadlo)

12.00–12.45  Divadélko Kůzle (zámecké divadlo)

13.00–13.30  Štěpán Rak – kytarový recitál I. část (zámecké divadlo)

14.00–14.30  Štěpán Rak – kytarový recitál II. část (zámecké divadlo)

14.00–14.45  Akordeonový soubor žáků ZUŠ Kutná Hora/Kolín (zámecká knihovna)

15.00–15.30  Štěpán Rak – kytarový recitál III. část (zámecké divadlo)

 

Vstupné: dospělí 100 Kč; děti, studenti, senioři 50 Kč; rodinné vstupné (2 dospělí + 2-3

děti do 15 let) 250 Kč; ZTP, ZTP/P a děti do 3 let zdarma.

 

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také další čtyři pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. Muzeum na zámku Kačina mapuje především historii českého venkova, expozice představuje vývoj hospodářského zázemí zámku. Samotný zámek Kačina je českým empírovým klenotem, návštěvníkům nabízí jedinečné interiéry, jako je chotkovská knihovna, divadlo nebo lékárna.

 

Kontakt:

Pavel Douša, ředitel pobočky

Tel.: 724 412 266

pavel.dousa@nzm.cz