Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2018

Víkend otevřených zahrad na Kačině – tisková zpráva

Nedělní odpoledne v zámeckém parku nabídne komentované prohlídky, divadla i program pro děti

Víkend otevřených zahrad, Kačina5. června 2018

V rámci celostátní akce Víkend otevřených zahrad připravilo Národní zemědělské muzeum pobočka Kačina na neděli 10. června od 14 do 19 hodin speciální komentované prohlídky pro všechny milovníky zahrad a zahradní architektury. Součástí akce budou také divadelní představení i operní serenády v zámeckém divadle.

Pro návštěvníky budou připraveny dvě speciální komentované prohlídky. První se věnuje exotickým a domácím stromům v zámeckém parku, druhá zaniklým zahradním stavbám. Povede je kurátor muzea Pavel Novák, jenž se této problematice dlouhodobě věnuje. Komentované prohlídky budou doplněny interaktivním programem pro děti v zámecké Učebně v lese. U příležitosti Víkendu otevřených zahrad vznikla také nová mapa Tajemství zámeckého parku, která návštěvníky provede po dvanácti zahradních stavbách.

Odpoledne pak mohou návštěvníci zhlédnout také dvě unikátní divadelní představení, která navazují na tradici zámeckého divadla a připomínají původní majitele zámku – rodinu Chotků. Slovenská divadelní skupina teatro Orlus představí pod názvem Vôňa lupeňov životní příběh hraběnky Marie Henriety Chotkové, která založila v Dolní Krupé ve své době proslulé a největší evropské rozárium. Růže po ní pojmenovaná byla v loňském roce slavnostně vysazena v kačinském parku. Zcela výjimečnou událostí bude uvedení dvou barokních serenád F. A. Míči v prostorách zámeckého klasicistního divadla. Olomoucký hudební soubor Ensemble Damian, který serenády nastudoval, se dlouhodobě věnuje interpretaci soudobé a barokní hudby, zejména scénickému provedení oper. „Bohatství kačinského parku se ukrývá nejen v geniu loci a originalitě místa, ale také v množství botanických a živočišných druhů, které v parku žijí. Všechny zájemce o zahradní umění, historii i divadlo srdečně zveme na zážitek v autentických reáliích,“ říká ředitel pobočky Národního zemědělského muzea Kačina Pavel Douša.

V rámci Dne otevřených zahrad je v zámeckém parku nově nainstalovaný zabydlený čmelín. Čmeláky mohou návštěvníci pozorovat v blízkosti bylinkové zahrádky. Čmelín a čmeláčí hnízdo poskytl Výzkumný ústav pícninářský v Troubsku, kde se laboratornímu chovu čmeláků věnují již 30 let.

Zámecká zahrada na Kačině byla založena kolem roku 1790 a její vzhled navrhl významný vídeňský botanik N. J. Jacquin (1727–1817), tehdejší ředitel císařské zahrady v Schönbrunnu. Byla projektovaná v podobě „ferme orné“, okrasného statku, jenž měl nejen zásobovat zámeckou kuchyni, ale také působit malebně a idylicky. Jeho původní funkci dodnes na ploše 20 hektarů připomíná anglický park s platany, katalpami či liliovníky, bylinková zahrada s ornamentálními záhony, obnovené vinice či zámecký skleník, který dnes nabízí bohatou kolekci rostlin tropického a subtropického pásma. K vidění jsou zde rozmanité druhy orchidejí, kávovník, kakaovník, eukalyptus či prastaré cykasy.

 

Podrobný program:

  • 14:00 Exotické a domácí stromy a keře v zámeckém parku na Kačině
  • 15:00 Tajemství kačinského parku – putování za zaniklými zahradními stavbami
  • 16:00 Vôňa lupeňov – životný príbeh grófky Márii Henriety Chotekovej (Divadelní skupina teatro Orlus Dolná Krupá, SR)
  • 17:00 Stromy a keře v zámeckém parku (rodinný program v Učebně v lese)
  • 18:00 F. A. Míča: Belleza e Decoro / Nel giorno natalio (dvě barokní serenády v podání Ensemble Damian)

 

Vstupné na akci je 100 Kč, snížené 50 Kč, rodinné 250 Kč, děti do 6 let 25 Kč. Vstupenka na divadelní představení v zámeckém divadle od 18 h je 200 Kč.

 

V sobotu 9. června bude zámek Kačina uzavřen.

 

Celostátní akce Víkend otevřených zahrad se koná vždy druhou červnovou sobotu a neděli. Letos se při ní otevřou brány více než 170 zámeckých, botanických či městských zahrad a parků, soukromých i veřejných arboret a sadů. Připravena je řada komentovaných prohlídek i seminářů. V loňském roce se víkendu zúčastnilo přes 46 tisíc lidí. Hlavním organizátorem je Průvodce parkem, dalšími  organizátory jsou Národním památkový ústav a Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu. Národní zemědělské muzeum pobočky Kačina se akce účastní letos počtvrté.

 

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také další čtyři pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. Muzeum na zámku Kačina mapuje především historii českého venkova, expozice představuje vývoj hospodářského zázemí zámku. Samotný zámek Kačina je českým empírovým klenotem, návštěvníkům nabízí jedinečné interiéry, jako je Chotkovská knihovna, divadlo nebo lékárna.