Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2018

Vinobraní v muzeu – tisková zpráva

Národní zemědělské muzeum opět zve na Valtické vinobraní

Valtické vinobraní v muzeu1. října 2018

V sobotu 6. října od 9 do 18 hodin proběhne ve Valticích tradiční Valtické vinobraní. Oblíbenou akci pořádá město Valtice ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem a Střední vinařskou školou.

Kromě vinařského jarmarku na náměstí, kde zájemci mohou ochutnat burčák a víno místních vinařů, zajímavé pokrmy a kulinářské speciality, se návštěvníci mohou zúčastnit také krojovaného průvodu městem a seznámit se s tradičními vinařskými zvyky, jako je například zarážení hory. V Národním zemědělském muzeu Valtice na návštěvníky čeká tak trochu jiná ochutnávka – samotných hroznů vinné révy. První říjnový víkend je také poslední možností návštěvy muzea před koncem sezony. „Přestože naše muzeum prochází rozsáhlou rekonstrukcí a v současné chvíli je otevřena pouze jedna expozice, věřím, že zde malí i velcí návštěvníci zde najdou mnoho zajímavého,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea Vilém Křeček.

Během Valtického vinobraní je vstup do muzea zdarma.

V Národním zemědělském muzeu Valtice probíhá v současné době rekonstrukce a je přístupná pouze expozice Život v krajině Lednicko-valtického areálu. Po rekonstrukci, která by měla být ukončena v červnu 2019, se návštěvníci mohou těšit na tři nové expozice – Národní expozici vinařství, Tajemný život v půdě a nové zpracování stávající Krajiny Lednicko-valtického areálu. Modernizací areálu se také výrazně zlepší podmínky pro uchovávání sbírkových předmětů v depozitářích. Vznikne efektivnější systém jejich ukládání, zlepší se tepelné a vlhkostní podmínky, dojde k odstranění havarijních technických podmínek, jako je například zatékání stropu. Rekonstrukcí prochází také střecha budovy a podkroví, kde vznikne malá expozice v prostorách, které doposud nebyly zpřístupněny. Muzeum získá novou pavlač ve dvorní části druhého nadzemního podlaží. Součástí modernizace bude také zpřístupnění expozic pro návštěvníky s omezenou mobilitou, muzeum jim nabídne bezbariérový přístup a k lepšímu komfortu přispěje i vybudování výtahu.

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také další čtyři pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. Jednotlivé pobočky jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Muzeum Valtice se věnuje především vinařství, zahradnictví a ochraně krajiny.

 

Kontakt:

Ing. Vilém Křeček, ředitel pobočky

mobil: 606 732 816

tel.: 519 352 037, 144

vilem.krecek@nzm.cz

Národní zemědělské muzeum Valtice

Náměstí Svobody 8, 691 42 Valtice.