Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2018

Muzejní noc na Kačině – tisková zpráva

Videomapping na Kačině rozehraje chotkovskou knihovnu

Muzení noc, NZM Kačina17. května 2018

Muzejní noc na zámku Kačina opět přinese zajímavý program. Videomapping v zámecké knihovně zhmotní cestovatelské sny a představy Jana Rudolfa Chotka, stavitele zámku. Doplní ho audiovizuální oživení zámeckého divadla a kaple nebo prohlídka skleníku se zámeckým zahradníkem.

V pátek 1. června mohou během letošní muzejní noci na Kačině návštěvníci opět zažít zámek jinak než obvykle. Bohatý program je situován nejen do interiérů zámku, ale i do přilehlého parku. Výjimečnou atmosféru empírové stavby umocní dvě videomappingové projekce v Chotkovské knihovně a audiovizuální oživení zámeckého divadla a kaple studenty Ateliéru Time-Based Media z Katedry elektronického obrazu Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Už od 19 hodin si mohou rodiče s dětmi v zámeckém parku vyzkoušet „cestu za pokladem“. Překvapení najdou u zámecké bylinkové zahrádky, kde na ně bude čekat i kačinský zahradník, který jim ukáže skvosty zámeckého skleníku. Současně budou probíhat klasické prohlídky interiérů, sklepení zámku bude obohaceno o živou zámeckou kuchyni – ukázku Jak se žilo v podzámčí. Zhlédnout můžete i nové výstavy – Hlasy přírody, Osobnosti v zemědělství či Království včel. Ve 20 hodin představí na nádvoří zámku své barokní pásmo Svůj širák odhazuji v dál divadelní skupina Mrsťa Prsťa. „Uvolněná atmosféra muzejní noci je pro nás kulisou, která umožňuje rozehrát pro návštěvníky představení, jejichž inspirací je architektura a dějiny zámku i příběhy jeho obyvatel. Večerní Kačina a přilehlý park v sobě skrývají neobyčejné kouzlo,“ zve všechny zájemce ředitel Národního zemědělského muzea Pavel Douša.

Hlavním bodem kačinského pátečního programu však budou videomappingy s názvy Expedice a Scale v zámecké knihovně, které budou probíhat od 21 do 24 hodin.

„Knihy uložené v horním patře ochozu knihovny na Kačině vyprávějí cestopisné příběhy, které objevují pro své čtenáře neznámé světy. Cesta za poznáním je nejvlastnější esencí každé knihovny, každá z knih je světem, který nabízí nové obzory. Cestopis znamená expedici nejen do nitra Země, ale i do nekonečna vesmíru, propastí i výšin lidského myšlení a vědění. Kupole knihovny symbolizuje polokouli světa, povrch planety, klenbu, i formát ideálního geometrického tělesa,“ říká Pavel Mrkus, autor videoprojekce Expedice a děkan Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Druhé audiovizuální dílo nazvané Scale pracuje s mikro a makro měřítky a jeho autory jsou František Pecháček (koncepce videoprojekce) a Ondřej Mikula alias Aid Kid (zvuk) z projektu Black/Division. Co se děje tam, kam ani ten nejlepší teleskop nevidí? Jaká je podoba nejmenší částice? Tyto otázky a jiné budou základním kamenem pro abstraktní ztvárnění těchto jevů.

Vstup na videomapping je 50 Kč, do zámeckých expozic, bylinkové zahrádky a skleníku je vstupné zdarma.

 

Pavel Mrkus je vizuální umělec, který svá díla vystavoval na prestižních místech, jako jsou Benátské bienále, Centre Georges Pompidou v Paříži nebo Chelsea Art Museum v New Yorku. Na přelomu tisíciletí dlouhodobě působil jako pedagog v japonské Toyamě.

František Pecháček působí v oblasti digitálních médií a má za sebou víc než 20 realizací videoprojekcí pro činoherní a operní inscenace. Spolupracoval s řadou předních českých divadelních scén. V roce 2014 získal na festivalu videomappingu Maska cenu za nejlepší videomapping a v roce 2013 se stal grafikem roku v kategorii video.

 

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také další čtyři pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice.  Muzeum na zámku Kačina mapuje především historii českého venkova, expozice představuje vývoj hospodářského zázemí zámku. Samotný zámek Kačina je českým empírovým klenotem, návštěvníkům nabízí jedinečné interiéry, jako je Chotkovská knihovna, divadlo nebo lékárna.