Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2018

Pražská muzejní noc v NZM – tisková zpráva

Jedinečný výhled na noční Prahu, nové expozice i koncert na dvorku – to vše nabídne Národní zemědělské muzeum o Pražské muzejní noci

Muzejní noc 2018, Národní zemědělské muzeum4. června 2018

Již tradičně patří druhá červnová sobota v Praze muzeím a galeriím. Letošní Pražská muzejní noc opět nabídne nejen vstup zdarma, ale i zajímavý program a jedinečnou atmosféru. V sobotu 9. června bude mít od 19 hodin do jedné hodiny po půlnoci otevřeno také Národní zemědělské muzeum v Praze na Letné, návštěvníkům nabídne mimo jiné tři nové expozice a výstavy.

Národní zemědělské muzeum prochází již čtvrtým rokem rozsáhlou rekonstrukcí. Od loňské muzejní noci tak opět přibylo mnoho nového – například expozice Gastronomie, kde najdete oblíbenou gastronomickou hernu a gastrostudio, tréninkové místo Národního týmu kuchařů AKC ČR a dějiště kurzů vaření, v březnu otevřené Zemědělství nebo expozice Život – střešní zahrada. Právě ta nabídne návštěvníkům unikátní pohled na noční Prahu.

Z aktuálních výstav se návštěvníci mohou těšit na Šrobárovu sbírku – soubor maleb realisticky orientovaných malířů 16. až 19. století, výstavu více než stovky fotografií přírody Czech Nature Photo nebo například nově instalovanou 46. Mezinárodní dětskou výtvarnou výstavu LIDICE 2018, která zahrnuje dvě stovky děl dětí z celého světa na téma VODA. „Od loňské muzejní noci se u nás leccos změnilo a rozhodně stojí za to přijít se podívat. Je to také výjimečná příležitost prohlédnout si noční Prahu z naší nově přístupné střechy,“ zve návštěvníky statutární náměstek generálního ředitele Antonín Juriga.

Kromě volného vstupu do všech expozic a na výstavy připravilo muzeum pro návštěvníky muzejní noci také speciální doprovodný program. Na muzejním dvorečku bude od 20 do 22 hodin probíhat koncert kapely Naked Professors a bude zde dostupné také občerstvení.

V gastrostudiu předvede zájemcům své umění průkopník a propagátor techniky vyřezávání z ovoce a zeleniny a tvorby ovocných kytic Luděk Procházka. Po celou dobu akce se budou promítat archivní filmy se zemědělskou tematikou, například snímek věnovaný historii vorařství či dokument Meze o násilné kolektivizaci, který vznikl v rámci projektu Příběhy 20. století.

 

Dopravu mezi jednotlivými objekty opět zajišťuje Dopravní podnik hlavního města Prahy prostřednictvím speciálních muzejních autobusových linek.

Více informací na www.prazskamuzejninoc.cz

 

Pražskou muzejní noc pořádají Národní muzeum, Dopravní podnik hlavního města Prahy a Asociace muzeí a galerií České republiky ve spolupráci s dalšími institucemi.

 

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze další pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. V pražské budově jsou k vidění expozice Zemědělství, Jede traktor, Rybářství, Myslivost, Voda v krajině, Gastronomie, Laboratoř ticha či Život – střešní  zahrada. Prostor pro zdokonalování kulinářských dovedností nabízí gastrostudio, milovníci umění ocení výstavu obrazů realisticky orientovaných malířů ze Šrobárovy sbírky.