Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2018

Zámecké léto na Kačině – tisková zpráva

Zámecké léto na Kačině nabízí divadla, oživené prohlídky i hodování v parku

Národní zemědělské muzeum Kačina25. června 2018

Červen brány léta otevírá, nastal čas plánovat dovolené, výlety, setkání s přáteli i pikniky v parku. Proč nenavštívit nejkrásnější empírový zámek v Čechách? Zámek plný příběhů o tom, jak se žilo v zámeckých komnatách, hospodařilo v podzámčí, o duchu zámeckého pána, o tisících vzácných knih v knihovně či hraběcích dětech na prknech zámeckého divadla.

Příběhy vyprávějí i staleté stromy v parku, které pamatují pikniky, projížďky v kočáře a na lodičkách, tajná dostaveníčka a nocí se linoucí tóny z tanečního sálu. „Životní příběhy šlechty sice už odvál čas, ale  zámek pulzuje živým tepem celé léto, nabízí zábavu, poučení, relaxaci a dobrou náladu. Návštěvníky čekají oživené prohlídky zámeckých interiérů a pohádková divadélka. Zasmějí se s hraběnkou Sidonií a duch Rudolf jim prozradí tajemství života na zámku, program je tak bohatý, že přijet na Kačinu se vyplatí i opakovaně,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea Kačina Pavel Douša.

Již podesáté probíhá v Kutné Hoře a okolí festival s názvem Kutnohorské léto, festival netradičních prohlídek a zábavných vystoupení, který vzniká ve spolupráci s provozovateli památek a kulturních objektů.

 

Programy zahrnuté do festivalu Kutnohorské léto:

Zámecké podvečery

O dobrodružné povaze vzácné paní Sidonie – oživené prohlídky reprezentačních prostor zámku v podání souborů historického tance Salome a Tempus Fugit. Nechte si přiblížit dobrodružnou povahu vzácné paní Marie Sidonie Chotkové. Díky pečlivě vedenému osobnímu deníku bude umožněno pohlédnout na svět očima urozené dámy na přelomu 18. a 19. století.

Každý poslední pátek a sobotu v měsících červenec a srpen

29.–30. 6.,  27.–28. 7., 31. 8. – 1. 9.

Začátky představení v 18 a 20 hodin, délka představení cca 1 hodina.

Maximální kapacita: 35 osob

 

Pohádkový zámek Kačina – zažijte pohádkové chvíle v zámeckém prostředí Kačiny:

Krejčovská pohádka – Divadýlko Mrak vám zahraje veselou, barevnou, výpravnou pohádku s krásnými kostýmy a písničkami. Provdat dceru, předat trůn a užívat si důchodku – to je budoucnost, na kterou se těší král malé říše Alois I. Jenže dřív, než najde ženicha pro princeznu, nechá se omámit sladkými slovíčky potulné kejklířky Eulálie, kterou si vezme za ženu. Eulálie se tak stane královnou a užívá si neomezené moci – vydává zákazy, rozkazy a příkazy. Navíc se princezna Kačenka zakouká do krejčího Jíry, což není vhod nové královně Eulálii, a tak se dohodne s obrem, který princeznu unese. Na lidskou nespravedlnost se nemůže dívat Královna víl, a tak dá krejčímu Jírovi za jeho pomoc několik kouzelných věcí a pak se začnou dít divy.

Představení se odehrává v zámeckém divadélku každý čtvrtek od 5. července do 30. srpna.

Začátky představení v 11 hodin, délka pohádky cca 1 hodina.

Maximální kapacita: 90 osob

 

Pohádka Hraběnčiny zlaté papuče – hraběnka Chotková obdrží významné pozvání na ples do Vídně. Je tu však problém – neumí tančit. Když se doslechne o tom, že jedna z jejich kuchtiček je v tomto ohledu přímo vynikající, neváhá. Chce to nechat si ušít botky od stejného ševce a těšte se, Rakousy! Jenže cesty Páně jsou nevyzpytatelné a lidský osud nezná nikterý z nás. Pomohou zlaté papuče, nebo nepomohou?

Každé úterý od 3. 6. do 21. 8. 2018.

Začátky představení v 11 a ve 13 hodin, délka pohádky cca 1 hodina.

Produkce: Silvie a František Pokorní, Divadélko Kůzle

Maximální kapacita: 50 osob

 

Vstupné  pro produkce zahrnuté do Kutnohorského léta:

Vstupenky on-line na www.kutnohorskeleto.cz, před představením v zámecké pokladně (pouze zbývající do celkové kapacity).

Základní vstupné 150 Kč, snížené (děti od 6 let, studenti, senioři) 100 Kč, děti do 6 let 50 Kč, rodinné vstupné (2 dospělí + 2-3 děti do 15 let) 350 Kč. (prohlídková trasa č. VI).

 

Kontakt na zámek Kačina: 602 187 700, nzm.kacina@nzm.cz, zámecká pokladna je otevřena od 9 do 16 hodin, tel.: 327 571 170, kacina@nzm.cz.

 

Kromě Kutnohorského léta nabízí Kačina ještě další programy:

Prohlídky s tajemnou postavou Ducha Rudolfa

Ztělesněný duch Rudolfa Karla hraběte Chotka vás provede vás životem na zámku, plným tehdejších společenských zábav, plesů a představení v zámeckém divadle, které v oněch dobách obnášel pestrý život zámeckého panstva i jeho hostů. Dozvíte se například, proč malí šlechtici a šlechtičny nemohli stolovat ve velké jídelně, co museli splňovat zájemci o službu na zámku, jaké společenské hry provázely denní program i další detaily ze zámeckého života na Kačině. Ztělesněný duch Rudolfa Karla hraběte Chotka se představí nejen jako pozorný hostitel a člověk s vysokým společenským postavením, ale také jako milovník dobrého vína, karetních her či  autor divadelních představení pro vlastní zámecké divadlo.

Červen – soboty a neděle

červenec a srpen: pátek, sobota a neděle

září – sobota, neděle (kromě akcí Kefír 1. 9. a Vinobraní 8. 9.)

Začátky prohlídek vždy v 10:10, 12:10, 14:10 – délka prohlídky je cca 1 hodina.

 

Vstupenky v prodeji před začátkem prohlídky v zámecké pokladně – trasa č. IV.

Maximální kapacita 25 osob, pro hromadné zájezdy nutná rezervace.

 

U příležitosti státních svátků 5. a 6. července je vstupné do zámku ZDARMA.

 

Zámecké hodování – ve dnech 28. – 29. července bude probíhat na zámku Kačina festival dobrého jídla a pití.

 

Hradozámecká noc – 25. srpna  

 

Každodenní provoz zámku – otevírací doba a prohlídkové trasy:

Zámek je celé léto až do září otevřen každý den, v říjnu o víkendech a státních svátcích

vždy od 9 do 17 hodin (poslední výprava odchází v 16 hod.)

Prohlídkové trasy:

I.         Hospodářské zázemí zámku s konírnou

II.        Zámecké interiéry, životní příběh hrabat Chotků

III.      Chotkovská knihovna, galerie, divadlo, skleník

IV.       Prohlídky s tajemnou postavou ducha Rudolfa

V.        Výstavy a expozice (Historické cukrárny, Království včel, Babiččiny kočárky a další)

 

Zámecký park s naučnou stezkou, venkovní učebnou a bylinkovou zahrádkou je otevřen celodenně a bezplatně. Lze navštívit také zámeckou kavárnu, naproti zámku je restaurace.

 

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také další čtyři pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. Muzeum na zámku Kačina mapuje především historii českého venkova, expozice představuje vývoj hospodářského zázemí zámku. Samotný zámek Kačina je českým empírovým klenotem, návštěvníkům nabízí jedinečné interiéry, jako je chotkovská knihovna, divadlo nebo lékárna.