Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2018

Hradozámecká noc 2018 na Kačině – tisková zpráva

Hradozámecká noc na Kačině – rozloučení s létem, letos na téma Hra světel a stínů

Hradozámecká noc 2018, Národní zemědělské muzeum Kačina17. srpna 2018

Dobový piknik a módní přehlídka, pohádkový les pro děti, světelná i barmanská show, koncertní a taneční představení – to vše čeká návštěvníky v sobotu 25. srpna na Hradozámecké noci v Národním zemědělském muzeu na zámku Kačina. Hra světel a stínů rozzáří nejkrásnější empírový klenot Česka.

Hradozámecká noc, která letos proběhne již po osmé, představuje památky v netradiční době a s netradičním programem. Stejně jako v předchozích letech se jich letos zapojí desítky – hrady, zámky, kláštery, kostely, ale také vily nebo paláce. Hradozámeckou noc každoročně pořádá Národní památkový ústav a představuje vyvrcholení návštěvnické sezony. Koná se vždy poslední srpnový víkend, převážně v noci ze soboty na neděli. Národní zemědělské muzeum na zámku Kačina představí ojedinělý bohatý program, který bude probíhat od 14 hodin do půlnoci. „Každý rok se snažíme vymyslet zcela nový a jedinečný program. Letos má Hradozámecká noc na Kačině podtitul Hra světel a stínů a zveme všechny, aby se přišli nechat okouzlit netradiční noční podobou zámku a atmosférou 19. století,“ zve návštěvníky ředitel Národního zemědělského muzea Pavel Douša.

Dobový piknik v historických kostýmech z poloviny 19. století přiblíží život panstva v zámeckých zahradách. Při pikniku se budou hrát oblíbené hry šlechty – dáma, šachy, házení kroužků a kroket. Účastníci pikniku se čas od času projdou kolem zámku a návštěvníci mají možnost se s nimi vyfotit. (Čestné nádvoří, 12–15 hodin)

Následovat bude Přehlídka historického oděvu v průběhu 19. století, která představí módní styly, jako jsou empír, biedermeier, druhé rokoko, turnýra. K přehlídce budou k dostání letáky s předlohami, podle kterých jsou kostýmy ušité, a zajímavostmi ze světa dobové módy. (Levá kolonáda, 16–17 hodin)

Malé i velké návštěvníky potěší Pohádkový les s několika zastaveními a soutěžemi, setkají se s ježibabou, čertem, princeznou, vodníkem, andělem i bezhlavým strašidlem. (Park za zámkem, 14–17 hodin)

Mezi 17. a 19. hodinou lze využít Programové přestávky k návštěvě všech zámeckých tras. Prohlídka každé z nich s průvodcem trvá cca 45 minut, navštívit lze také zámeckou kavárnu nebo se projít parkem po naučné stezce. Je otevřena i restaurace Na huse přímo proti hlavní bráně. Večerní program začíná v 19 hodin a potrvá do půlnoci.

Nádherná hra světla a stínů vás vtáhne do tajemné atmosféry černého divadla a očaruje mistrným použitím speciálních efektů během neuvěřitelných iluzionistických triků UV show Blue Illusion. (Chotkovská knihovna, dvě představení během večera)

Ve svitu operety – koncert nejkrásnějších operetních árií od autorů Lehára, Frimla, Kálmán a dalších slavných skladatelů. Vystoupí koncertní sopranistka Iveta Hejduková s klavírním doprovodem Maxima Biriukova, klavíristou a korepetitorem Divadla F. X. Šaldy v Liberci. (Zámecké divadlo, dvě představení během večera)

Při exhibičním vystoupení na Barmanské ohnivé show budou k vidění variace triků s láhvemi, šejkry, sklenicemi, ledem, ohněm i ultrafialovým světlem. V rámci show se může zapojit i publikum a ochutnat namíchané koktejly. Vystoupí Martin Vogeltanz, několikanásobný mistr České republiky a barman roku 2017. (Pravé nádvoří zámku, dvě vystoupení během večera)

Hudebně literární program s dobovým oblečením Příběh císařovny Sissi seznamuje nejen s krásnou hudbou 19. století, posluchači se dozvědí i o pobytu císařovny Sissi, císaře a korunního prince Rudolfa v Pardubicích a v Kladrubech nad Labem při parforsních honech.  Soubor Lesní rohy Hradec Králové představí skladby významných dobových hudebních skladatelů J. Strausse, F. Schuberta, G. Rossiniho, A. Rejchy, L. Měchury, B. Smetany, A. Dvořáka, W. A. Mozarta a dalších. (Zámecká kaple, dvě představení během večera)

Bludičky – Tajemné putování za příběhy – vážně i nevážně, smutně i vesele aneb Co v dějepise nebylo, je možné se dozvědět na několika zastaveních při nočním putování za svitu loučí za chotkovskými příběhy. Zdramatizované klípky ze soukromého života šlechtických majitelů zámku, kteří zde vystoupí jako duchové. (Písková cesta za zámkem, vstup vedle knihovny)

Na Taneční soiré hraběnky Chotkové pořádané v duchu poloviny 19. století zvou hrabě a hraběnka Chotkovi. V tanečním sálu svého zámku uvedou tance a hry pod vedením taneční mistrové Kateřiny Klementové a další dobovou zábavu. Na závěr je připravena ukázka tehdejší hostiny na zámeckých terasách. (Taneční sál, od 19 do 23 hodin)

Slavnostní program Hradozámekcé noci uzavře noční Fireshow plná ohně, jisker a pyrotechniky. (Nádvoří před vstupem do zámku, začátek 23.30 hodin)

Prohlídky všech zámeckých okruhů po celý den. Ve vybraných časech návštěvníky bude doprovázet i duch hraběte Rudolfa.

Občerstvení zajištěno. Plné vstupné 150 Kč, snížené 50/100 Kč, rodinné 350 Kč. Vstupenka zakoupená kdykoliv během dne platí na celý program. Přesný časový harmonogram obdržíte při zakoupení vstupenky na pokladnách, časy se řídí dobou setmění. Změna programu vyhrazena. Více informací naleznete na www.hradozameckanoc.cz

Kontakt: Alena Štecherová, alena.stecherova@nzm.cz

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také další čtyři pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. Muzeum na zámku Kačina mapuje především historii českého venkova, expozice představuje vývoj hospodářského zázemí zámku. Samotný zámek Kačina je českým empírovým klenotem, návštěvníkům nabízí jedinečné interiéry, jako je chotkovská knihovna, divadlo nebo lékárna.