Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2018

Muzejní noc na Ohradě – tisková zpráva

Přijďte se seznámit s životem nočních motýlů na zámek Ohrada!

Národní zemědělské muzeum Ohrada15. května 2018

V sobotu 26. května se koná v Národním zemědělském muzeu Ohrada Muzejní noc na téma Broučci. Malí i velcí návštěvníci budou mít možnost seznámit se s životem noční hmyzu pod vedením odborných lektorů. Začátek je v 19 hodin a zábavný program tentokrát potrvá až do půlnoci.

Zaměstnanci muzea připravili pro všechny milovníky motýlů a broučků jejich noční pozorování. Pod odborným vedením Ondřeje Sedláčka z Ochrany fauny České republiky a Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy budou odchytávat, určovat a samozřejmě zase pouštět do přírody noční hmyz. Návštěvníci se tak mohou zblízka seznámit s životem nočních motýlů a poznat, co létá kolem zámku a blízkého Munického rybníka. Kromě toho se na malé i velké účastníky těší Veronika Souralová, autorka makrofotografií hmyzu vystavených v galerii zámku a autorka knížek pro děti. Právě ze svých knížek o motýlech a mravencích bude dětem číst k odpočinku před „noční akcí“.  

Opět nebudou chybět různé hry pro děti, tvořivá dílna nebo možnost zazpívat si s živou hudbou u ohně na nádvoří a opéci si buřty. „Za všechny zaměstnance muzea srdečně děti i rodiče zveme na tuto akci. Jsme rádi, že můžeme dětem zprostředkovat malé noční dobrodružství, ze kterého si zároveň odnesou znalosti a třeba i zase o něco bližší vztah k místní přírodě,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea Ohrada Jiří Houdek.

Pokud někoho zmůže únava, je pro 20–25 dětí nachystána možnost přespání na zámku. Podmínkou je předem se přihlásit na telefonním čísle 387 965 340 nebo 728 229 745, případně na e-mail jana.melcrova@nzm.cz, kde zájemcům budou poskytnuty bližší informace. S sebou je potřeba mít vlastní spacák a karimatku, případně stan.

 

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také další čtyři pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství Ohrada je nejstarším loveckým muzeem v Evropě. První muzejní sbírky loveckých trofejí a vycpanin zde byly umístěny již v roce 1842. Unikátem je Sallačova sbírka několika set exponátů paroží a souroží. Barokní zámek Ohrada nabízí také působivé interiéry, zejména hodovní sál vyzdobený barokními loveckými motivy a nábytkem z paroží. Každý rok připravuje muzeum několik výstav tematicky souvisejících se zaměřením pobočky.