Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2018

Šupinami vyšívané – tisková zpráva

Výšivky z rybích šupin – více než 150 let stará technika v Národním zemědělském muzeu v Praze

Šupinami vyšívané - výstava v Národním zemědělském muzeu Praha31. ledna 2018

Od 6. února mají návštěvníci v rámci výstavy Šupinami vyšívané možnost seznámit se s unikátní technikou vyšívání z jižních Čech. Vystaveny budou originálně zdobené klobouky a šaty navržené pro finalistku České Miss 2010. Součástí výstavy bude instalace EXPOZICE výtvarnice Kateřiny Závodové, která je také tvořena objekty z rybích šupin.

Věděli jste, že vyšívat se dá i rybími šupinami? S rybníky a rybářstvím souvisela řemesla vázaná na vodu a ryby, mimo jiné na zpracování v gastronomii nevyužitých částí ryb. O téměř zapomenuté technice vyšívání rybími šupinami se nyní může dozvědět více v Národním zemědělském muzeu na Letné na nové výstavě Šupinami vyšívané. Tato řemeslná dovednost se znovu oživila na modelu unikátních společenských šatů pošitých více než 2 500 rybích šupin. Šaty byly navrženy pro soutěž Česká Miss 2010 studentkami oboru Modelářství a návrhářství oděvů v Třeboni a získaly za ně mimo jiné ocenění na Glass Art Festival Praha 2011 za oživení a uchování této tradice, včetně zachování vzorů a postupů. „Jsme rádi, že můžeme veřejnosti představit unikum, které je úzce navázáno na rybníkářské řemeslo našich předků. O to více, že nejde o historické předměty, ale o jeho živou ukázku v současné módě,“ říká generální ředitel Národního zemědělského muzea Milan Jan Půček. Šaty Národnímu zemědělskému muzeu zapůjčila Agentura CzechTourism.

Touto velmi pracnou metodou se vyšívaly třeboňské kroje před více než 150 lety, a to zejména na samet. Šupiny jsou lehoučké, takže oproti klasické výšivce látku téměř nedeformují. Desítky tisíc rybích šupin se musely máčet, pořádně proprat a očistit kartáčky. Poté se po jedné rozkládaly a lisovaly, aby se nekroutily. Hrubá práce se šupinami trvala více než týden a každá z nich se stříhala do požadovaného tvaru.

Součástí výstavy je instalace EXPOZICE výtvarnice Kateřiny Závodové, představující pozůstalost a rekonstrukci prostoru člověka, který byl posedlý představou, že je možné stát se rybou.

Zájemci si tuto unikátní techniku mohou také sami vyzkoušet během doprovodných programů výstavy. Workshopy vyšívání rybími šupinami proběhnou 7. března 9–15 hodin a 10. března 10–16 hodin.

 

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také další čtyři pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. V pražské budově jsou k vidění expozice Jede traktor, Rybářství, Myslivost, Voda v krajině, Laboratoř ticha či Živá zahrada výhledů na střeše muzea. Prostor pro zdokonalování kulinářských dovedností nabízí gastrostudio, milovníci umění ocení výstavu obrazů realisticky orientovaných malířů ze Šrobárovy sbírky.