Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2018

Vinobraní na Kačině – tisková zpráva

Vinobraní na Kačině je letos věnováno regionální soběstačnosti

Vinobraní a dožínky na Kačině3. září 2018

Znovuobnovená tradice Vinobraní na Kačině se do zámeckého parku vrací v sobotu 8. září od 10 do 19 hodin. Degustaci perlivého burčáku a ochutnávky vín doprovodí na třech hudebních pódiích například Janek Ledecký nebo skupina Buty. Letošní ročník Vinobraní je věnován tématu regionální soběstačnost.

Vinobraní na Kačině je jednou z nejkrásnějších událostí svého druhu v regionu, letos oživenou o doprovodný kulturní program pro všechny věkové kategorie. Na oslavy úrody a sklizně v minulém roce do zámeckého parku zamířilo přes devět tisíc návštěvníků. Vinobraní ale není jen místem setkání milovníků vína a dobrého jídla, kulturní a doprovodný program vychází vstříc téměř všem. „Poslední roky klademe důraz zejména na rodiny s dětmi, na to, aby na zámku Kačina mohly trávit svůj čas společně. Letos jim například na Vinobraní věnujeme celou jednu stage. Před polednem začne hrát loutkové divadlo, pak přijde klaun Hopsík a program večer uzavře Divadélko Kůzle,” říká Pavel Douša, ředitel zámku Kačina.

K průběhu akce patří koncerty populárních interpretů, ukázky zemědělských strojů, domácích zvířat, jezdeckých dovedností, soutěž o poznání odrůdy vína, burčákové hody, prohlídka zámku, ochutnávky dobrého jídla a vína, řemeslné trhy, program pro dětské návštěvníky nebo například bio market. „Pole jsou sklizená, na nás teď čekají vinohrady plné plodů révy vinné. Je čas oslavovat. Letos jsme ke společným oslavám přizvali Janka Ledeckého a kluky ze skupiny Buty, ze Slovenska nám přijedou zahrát populární Cimbal Brothers,” přiblížil program vinař a hlavní patron kačinského Vinobraní Lukáš Rudolfský.

Sezonní oslava konce žní je pořádána na podporu sedláků, zemědělských podniků a zpracovatelů v kraji, je to také příležitost pro společné setkání návštěvníků z řad laické i odborné veřejnosti. Slavnost, kterou se ukončují žně, lze najít téměř ve všech zemědělských kulturách. Na zámku Kačina se první takové oslavy konaly už v roce 1847. Vždy se slavilo v areálu zámku a v přilehlé obci. Letošní sedmý ročník Vinobraní bude probíhat v podobném termínu, jako probíhaly slavnosti za hraběte Chotka, a je věnován regionálním potravinám.

Od 10 hodin až do konce akce bude zajištěná kyvadlová doprava zdarma z Kutné Hory, Čáslavi a zpět v půl hodinových intervalech ze zastávek autobusové stanoviště u Billy a z vlakového nádraží.

 

Více informací na: www.vinobraninakacine.cz

Akce se koná pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana.

 

Kontakt na pořádající agenturu:

Jakub Skyva, skyvajakub@gmail.com, 774 616 994

 

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také další čtyři pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. Muzeum na zámku Kačina mapuje především historii českého venkova, expozice představuje vývoj hospodářského zázemí zámku. Samotný zámek Kačina je českým empírovým klenotem, návštěvníkům nabízí jedinečné interiéry, jako je chotkovská knihovna, divadlo nebo lékárna.