Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2018

Letenský masopust – tisková zpráva

Neseďte doma, nasaďte masku a přijďte na Letenský masopust do Národního zemědělského muzea!

Letenský masopust29. ledna 2018

V sobotu 3. února od 13 do 17 hodin probíhá v Národním zemědělském muzeu v Praze masopustní program, který je součástí akce Letenský masopust. Kromě reje masek a výstav o jejich historii návštěvníky čekají také divadla, ukázky folklórních tanců a gastronomické speciality „tetiček z Kobylí“.

Pátý ročník Letenského masopustu pořádá Galerie Scarabeus ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem. „Velmi rádi se zapojujeme do komunitních akcí na Praze 7, jejíž jsme součástí. Masopust v muzeu chystáme už po páté a vždy se ho snažíme udělat výjimečný. Letos to například budou ukázky tradičních receptů ´tetiček z Kobylí´ v gastrostudiu nebo módní přehlídka papírových šatů studentů VOŠ oděvního návrhářství,“ říká generální ředitel Národního zemědělského muzea Milan Jan Půček.

Masopustní průvod začíná na Strossmayerově náměstí a zahájí ho starosta Městské části Praha 7 Jan Čižinský,  poté se průvod se přesune do Národního technického muzea. Od 13 hodin bude akce pokračovat v sousedním Národním zemědělském muzeu, kde bude v průběhu odpoledne probíhat pestrý doprovodný program určený pro děti i dospělé. Zahraje divadelní soubor Ty-já-tr , divadlo Antonína Novotného nebo Klaunské trio, tančit budou děti z místního Domu dětí a mládeže, módní návrhy představí studenti z VOŠ oděvního návrhářství z Prahy 7. Masopustní veselí se v podvečer zakončí v zahradě Galerie Scarabeus. Do všech uvedených prostor mají masky vstup volný.

Pro návštěvníky bez masek je do Národního zemědělského muzea vstupné 50 Kč, platí také pro vstup do všech expozic.

Akce se koná pod záštitou starosty MČ Praha 7 Jana Čižinského.

 

Podrobný program masopustu

10.30 „Slet“ masek

Strossmayerovo náměstí, před kostelem sv. Antonína

Za doprovodu Letenské masopustní kapely Kutálka starosta Prahy 7 Jan Čižinský předá Bakchovi masopustní právo, vystoupí trio na chůdách Long Vehicle Circus.

11.00 – 11.30 Průvod masek

Maškary se vydají v čele s Bakchem po ulici Milady Horákové k Národnímu technickému muzeu.

cca 11.30 Masopustní férie Long Vehicle Circus – vystoupení tria na chůdách před budovou Národního technického muzea

cca 12.00 – 13.00 Národní technické muzeum – prohlídka expozic, promítání dokumentu o budově NTM „Dům zasvěcený snům“ Davida Vávry a Radovana Lipuse

13.00 – 17.30  Národní zemědělské muzeum

Masopustní gastronomie

„Tetičky z Kobylí“ – v nové expozici Gastronomie bude průběžně probíhat ukázka přípravy koblih a jiných masopustních specialit, které předvedou ženy z Kobylí.

Prohlídka stálých expozic a výstav 

Komorní výstavy: 

  • Masky ze Zákup – Eduard Held muzeum –  historie nejstarší české výrobny masek
  • Letenské masopusty ve fotografiích

cca 13.15 Šaty a masky z papíru a dalších materiálů“ – přehlídka modelů práce studentů VOŠ oděvního návrhářství, Praha 7 (1. patro)

cca 13.30 Folklórní tanec – Bejvávalo, soubor DDM Praha 7, cca. 30 minut (1. patro)

cca 14.00 Jak Kvak a Žbluňk slavili masopust – Divadlo Antonína Novotného, Loutková pohádka pro děti od 3 let, 50 minut (přízemí)

cca 15.00 Ententýky – Divadelní soubor Ty-já-tr, představení z veršů českých básníků, vhodné pro děti od 3 let, 60 minut (přízemí)

cca 16.10 Happy Hour/Squadra Sua – Klaunské trio, vhodné pro děti od 6 let, představení trvá 60 minut (1. patro)

 

cca 17.45 přesun do Galerie Scarabeus, Muzeum kávy Alchymista, Jana Zajíce 7

Loutky a rodinná loutková divadla & Expozice kávy a kávovin

Komentovaná prohlídka expozic, výtvarná dílna pro děti

cca 18.30 na zahradě Galerie Scarabeus

Konec Masopustu

 

Bližší informace o programu Letenského masopustu: Kateřina Ebelová, 603 55 27 58,

scarabeus@galeriescarabeus.cz, facebook.com/letenskymasopust

 

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také další čtyři pobočky - Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice.  V pražské budově jsou k vidění expozice Jede traktor, Rybářství, Myslivost, Voda v krajině, Laboratoř ticha či Živá zahrada výhledů na střeše muzea. Prostor pro zdokonalování kulinářských dovedností nabízí gastrostudio, milovníci umění ocení výstavu obrazů realisticky orientovaných malířů ze Šrobárovy sbírky.


Fotoalbum