Tiskové zprávy

Nové výstavy i oblíbené akce pro veřejnost – muzeum zemědělské techniky v Čáslavi zahajuje sezonu – tisková zpráva

Nové výstavy i oblíbené akce pro veřejnost – muzeum zemědělské techniky v Čáslavi zahajuje sezonu

31. března 2023

Nové výstavy i oblíbené akce pro veřejnost – muzeum zemědělské techniky v Čáslavi zahajuje sezonuPromítání filmu, venkovní hra a soutěžní výtvarná dílnička pro děti jsou připravené pro první návštěvníky NZM v Čáslavi v sobotu 1. dubna. Kurátoři muzea přichystali také několik nových výstav, a i letos se všichni mohou těšit na tradiční akce v průběhu celé sezony. Nově mají návštěvníci možnost vyzkoušet si rozšířený komentář expozic s využitím QR kódů.

Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi v sobotu 1. dubna zahajuje novou návštěvnickou sezónu. Při této příležitosti je pro návštěvníky připraveno promítání dokumentu Koně pod kapotou v expozici Dřinu strojům? Dřinu strojům!  Nejmenší se mohou zapojit do venkovní hry Jak zabloudilo kuřátko, kde se seznámí s různými druhy obilí a potkají se se zvířátky, která volně žijí v naší přírodě. Přichystána je také soutěžní výtvarná dílnička na téma zemědělství. Dílnička bude probíhat po celý den.

Na své si přijdou milovníci malé zemědělské techniky na výstavách Mechanizace zahrádkářů a Výukové modely v zemědělství. Venkovní panelová výstava přiblíží téma Starokladrubský kůň – historie dvorního hřebčína Kladruby nad Labem. Nově je možno vyzkoušet rozšířený komentář expozic s využitím QR kódů.

V loňském roce vybudovalo muzeum nové workoutové hřiště a cyklistickou pumptrackovou dráhu. Vedle nich se nachází modelový vsakovací rybníček – nebesák – jako možný vzor pro zadržování vody v krajině, remízek pro úkryt drobné polní zvěře a sad z tradičních i moderních odrůd třešní, který připomíná staletou tradici pěstování třešní na Čáslavsku.

I nadále se konají každou první středu v měsíci Seniorské středy – zvýhodněné komentované prohlídky muzea. Ta první letošní se uskuteční 3. května v 10 hodin.

V letošní sezoně nebudou chybět oblíbené víkendové akce pro veřejnost.

Den bezpečnosti – 18. dubna 7–12 hodin

Děti z mateřských a základních škol se budou moci seznámit s činností jednotlivých složek Policie ČR, Hasičského záchranného sboru, Zdravotnické záchranné služby a dalších organizací. Uvidí akční ukázky práce jednotlivých složek IZS, simulátor převrácení vozidla, prohlédnou si přistavenou techniku i vybrané depozitáře Národního zemědělského muzea.

Den otevřeného depozitáře – 14. května  

Nový depozitář je veřejnosti běžně uzavřen. Pouze při výjimečných příležitostech necháváme veřejnost nahlédnout dovnitř. Tentokrát prohlídka představí podsbírku zemědělská technika.

Pradědečkův traktor – 3.–4. června

Již 18. ročník nejnavštěvovanější akce NZM Čáslav opět představí vzácné historické zemědělské stroje v chodu i pestrý doprovodný program.

Dožínky – pivní slavnosti – 19. srpna 9–17 hodin

Slavnostní dožínkový průvod, folklórní tance, ochutnávka produktů lokálních pivovarů a historické zemědělské stroje v chodu.

Muzejní noc – noční jízda III – 23. září  

Nasvícené depozitáře, osvětlené vozy, dlabání dýní, motokáry, noční bojovka a světelné překvapení.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi se specializuje na studium a prezentaci historické i současné techniky používané v zemědělství. Částečně zpřístupněné depozitáře a expozice se zaměřují na mechanizaci rostlinné výroby, energetické zdroje v zemědělství a dopravu. Unikátní sbírka traktorů a historických oradel patří mezi nejvýznamnější a největší podobné sbírky v Evropě. Virtuální prohlídka NZM Čáslav.

 

Více na www.nzm.cz.

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 601 065 460       

tiskove@nzm.cz

www.nzm.cz  │  facebook  │  twitter  │  instagram


Tisková zpráva a foto ke stažení