Tiskové zprávy

Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2019

2019

prosinec

Muzejní sbírku letos obohatil i soubor fotografií JZD Slušovice

Jednou z nových akvizic je i fotodokumentace JZD Slušovice11. prosince 2019

Každý rok muzejní sbírku Národního zemědělského muzea obohatí několik nových akvizic. Mezi ty nejzajímavější letos patří soubor fotografií z JZD Slušovice, kresby a grafiky se zemědělskou tematikou, prototyp strojku na nudle, medomet, mechanický výr, který sloužil jako lovecká pomůcka, nebo lebky srnců. Pro účely chystané výstavy o gastronomii muzeum v současné době také sbírá recepty a staré nádobí.

ke stažení: docx, foto (zip)

 

Advent na loveckém zámku Ohrada přinese zpívání koled i dílny pro děti a rodiče

Advent v NZM Ohrada3. prosince 2019

Výroba vánočních ozdob a dekorací z přírodních materiálů, ukázky práce řezbáře, keramická dílna i vánoční koledy v podání studentů Lesnické školy Písek – to vše přinese letošní advent v Národním zemědělském muzeu Ohrada. Koná se třetí adventní neděli 15. prosince od 14 do 18 hodin. V podvečer návštěvníci společně rozsvítí vánoční stromeček.

ke stažení: docx, foto (zip)

 

listopad

Legendární traktor Svoboda DIESEL-KAR 12 slaví 80 let

traktor Svoboda DK 12, Národní zemědělské muzeum26. listopadu 2019

Je to již 80 let, kdy na pole vyjel jeden z nejrozšířenějších a nejoblíbenějších pomocníků malých a středních rolníků první poloviny dvacátého století, traktor Svoboda DIESEL-KAR 12. Na tento typ pak navázalo několik úspěšných řad zemědělských strojů Svoboda, než byla v roce 1948 firma znárodněna. Ikonický traktor zdobí také vchod do hlavní výstavní budovy muzea v Praze na Letné.

ke stažení: docx, foto (zip)

 

Adventní dílny v Národním zemědělském muzeu v Praze na Letné

Adventní dílny, Národní zemědělské muzeum Praha21. listopadu 2019

Zdobení perníčků, výroba přání a dekorací, autorské čtení i vánoční hra v podání folklórního souboru, to vše přinesou Adventní dílny v Národním zemědělském muzeu v Praze. Letos se konají v sobotu 30. listopadu od 10 do 16 hodin. 

ke stažení: docx, foto (zip)

 

Advent na zámku bude mít letos opět bohatší program

Advent na Kačině13. listopadu 2019

Kytarový recitál i folkové koncerty, divadelní představení,  ukázky zvyků a řemesel, výstavy a kostýmované prohlídky – to vše přinese letošní Advent na zámku v Národním zemědělském muzeu Kačina. V neděli 1. prosince od 10 do 17:30 hodin se koná již třetí ročník a na návštěvníky opět čeká den plný předvánoční pohody a společenského setkávání.

ke stažení: docx, foto (zip)

 

Letenská husa a košt svatomartinského vína v Národním zemědělském muzeu v Praze

Letenská husa a košt svatomartinského vína, NZM Praha12. listopadu 2019

Cimbálovka, husí speciality, ochutnávky vína i gastronomický workshop – to vše čeká návštěvníky muzea v sobotu 16. listopadu od 10 do 17 hodin. Letošní, již  třináctý ročník oblíbené akce opět přinese prodejní stánky předních českých vinařů i program pro nejmenší návštěvníky. 

ke stažení: docx, foto (zip)

 

Týden Vědy a techniky Akademie věd ČR již podruhé také v Národním zemědělském muzeu v Praze

Týden vědy a techniky AV ČR v Národním zemědělském muzeu6. listopadu 2019

Přednášky s předními odborníky o pivu, českém lesnictví a historické zemědělské technice, promítání archivních filmů, komentované prohlídky expozic a výstav – to vše přinese druhý ročník Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR v Národním zemědělském muzeu v Praze. Program bude v muzeu probíhat v týdnu od 12. do 15. listopadu, vstupné na všechny akce je zdarma.

ke stažení: docx, foto (zip)

 

Věděli jste, že Palác Rokoko byl původně Obilní ústav a budova České národní banky Plodinovou burzou?

Výstava Zemědělské budovy první republiky v Praze5. listopadu 2019

13 známých pražských budov, které byly v období první republiky postaveny jako sídla jednotlivých institucí zemědělského resortu, představí nová výstava Zemědělské budovy první republiky v Praze. Na střeše Národního zemědělského muzea na Letné ji zájemci mohou zhlédnout od středy 6. listopadu až do konce tohoto roku.

ke stažení: docx, foto (zip)

 

říjen

Myslivecké slavnosti jsou příležitostí pro setkání se zvířaty i odborníky

Myslivecké slavnosti, Národní zemědělské muzeum Praha24. října 2019

Lovečtí psi, sokolníci, ukázky řemesel i zvěřinové speciality – to vše přinesou Myslivecké slavnosti v Národním zemědělském muzeu v Praze na Letné. V sobotu 9. listopadu od 10 do 16 hodin mají návštěvníci možnost setkat se s odborníky ze světa myslivosti a seznámit se s historií i současností mysliveckých tradic.

ke stažení: docx, foto (zip)

 

Zámecké čajování jako rozloučení s návštěvnickou sezonou

Zámecké čajování na Kačině 201921. října 2019

Receptury z doby Chotků, ochutnávky čajů z kačinské bylinkové zahrady, zámeckého medu i pražení kávy přinese letošní Zámecké čajování. Rozloučení s návštěvnickou sezonou se koná poslední říjnový víkend v sobotu 26. října v Národním zemědělském muzeu Kačina a kromě ochutnávek přinese také kostýmované prohlídky, křest knihy, výstavu O čaji, kávě a cukru či Strašidelný pohádkový les – dobrodružství pro nejmenší návštěvníky v zámeckém parku.

ke stažení: docx, foto (zip)

 

Lesnický den letos přinese dřevorubeckou show

Lesnický den na loveckém zámku Ohrada10. října 2019

Dřevorubecká show, ukázky řemeslné práce se dřevem, projekce filmů i výstava historických pil. To vše čeká návštěvníky letošního Lesnického dne v Národním zemědělském muzeu Ohrada. V sobotu 19. října od 9 do 17 hodin je pro zájemce připraven nabitý program, hudební produkce i občerstvení.

ke stažení: docx

 

Víkend plný akcí v Národním zemědělském muzeu přinese biojarmark, poznávací hru i herní festival

Víkend plný akcí v Národním zemědělském muzeu Praha8. října 2019

Biojarmark, poznávací hra Za tajemstvím potravin aneb Víš, co jíš? i Agátin hravý festival – hned tři akce čekají o víkendu 18. – 20. října od 9 do 17 hodin na návštěvníky Národního zemědělského muzea v Praze na Letné. Víkend plný ochutnávek, přednášek a zábavy je určen nejen rodinám s dětmi. V sobotu je navíc vstupné do muzea zdarma.

ke stažení: docx, fotografie (zip)

 

IV. ročník soutěže vědeckých prací Věda pro zemi zná své vítěze

Věda pro zemi 2019, vítězové3. října 2019

Národní zemědělské muzeum ocenilo tvůrčí aktivity vysokoškolských studentů při tvorbě vědeckých prací souvisejících s tématem zemědělství. Soutěží Věda pro zemi chce muzeum zvyšovat zájem o zveřejňování výsledků bádání napříč obory. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo během Noci vědců 27. září v hlavní výstavní budově muzea v Praze na Letné.

ke stažení: docx, fotografie (zip)

 

září

Vinobraní v muzeu zve na ochutnávky révy i na nové expozice

Vinobraní v muzeu, Národní zemědělské muzeum Valtice27. září 2019

Ochutnávka druhů révy vinné, dílny pro děti a především prohlídka nových expozic a rekonstruovaných prostor Národního zemědělského muzea Valtice. To vše přinese letošní Vinobraní v muzeu v sobotu 5. října od 9 do 17.30 hodin.

ke stažení: docx, fotografie (zip)

 

Lýkožrout smrkový je pohromou lesa. Nová výstava seznamuje s lesními kalamitami v historii i současnosti

Lýkožrout smrkový - pohroma lesa, Národní zemědělské muzeum Ohrada27. září 2019

Národní zemědělské muzeum Ohrada připravilo výstavu nazvanou Lýkožrout smrkový – pohroma lesa. Na příběhu tří generací lesníků seznamuje návštěvníky s kalamitami způsobenými kůrovcem, které postihly naše lesy. Návštěvníci ji mají možnost zhlédnout do 31. října.

ke stažení: docx, fotografie (zip)

 

Krásu ušlechtilých koní představí Jezdecké slavnosti na Kačině

Jezdecké slavnosti na zámku Kačina24. září 2019

Skokovou čtverylku, ukázky voltiže a parkuru, jízdní policii či práci koní v tahu a další zajímavý program přinesou letošní Jezdecké slavnosti v Národním zemědělském muzeu na zámku Kačina. V sobotu 5. října od 10 do 17 hodin na návštěvníky čekají také taneční a divadelní vystoupení, výstavy a výtvarné dílny. Nebudou chybět ani projížďky na koních pro děti i dospělé.

ke stažení: docx, fotografie (zip)

 

Národní zemědělské muzeum žije vědou! Noc vědců má letos podtitul Šetrně k planetě

Noc vědců 2019 v Národním zemědělském muzeu18. září 2019

Jak vypadá kůrovec, co trápilo naše lesy před sto lety, jak chutnají potraviny z hmyzu, je nutné bát se lepku? To a mnoho dalšího se dozvědí návštěvníci během páteční Noci vědců 27. září v Národním zemědělském muzeu Praha. Od 17 do 22 hodin zde představí svou práci 14 výzkumných ústavů a institucí z resortu zemědělství. Na děti i dospělé čeká zábavný podvečer plný přednášek, pokusů a ochutnávek.

ke stažení: docx, fotografie (zip)

 

Výstava Jindřich Štreit a Cykly zaměří pozornost na zdánlivé samozřejmosti v našich životech

Jindřich Štreit a Cykly, Národní zemědělské muzeum Praha13. září 2019

Od pátku 20. září mají návštěvníci Národního zemědělského muzea v Praze možnost zhlédnout novou výstavu nazvanou Jindřich Štreit a Cykly. Hlavní výstava sezony věnuje pozornost cyklům zemědělským i těm v našich běžných životech. Kromě rozsáhlého souboru dosud nezveřejněných fotografií známého dokumentaristy Štreita výstava představí práce studentů uměleckých škol, kteří se k účasti na výstavě přihlásili v otevřené výzvě.

ke stažení: docx, fotografie (zip)

 

Vorařský den na loveckém zámku Ohrada připomene zapomenutá řemesla

Vorařský den 2019, Národní zemědělské muzeum Ohrada6. září 2019

Národní zemědělské muzeum Ohrada ve spolupráci se spolkem Vltavan v Purkarci pořádají v sobotu 14. září od 9 do 17 hodin na nádvoří loveckého zámku Vorařský den. Akce připomene kromě zaniklého druhu vodní přepravy dřeva a surovin také další zapomenutá řemesla.

ke stažení: docx

 

Nová výstava na střeše muzea: O rostlinách, zvířatech, mikroorganismech a vlastnostech, které čekají na svou příležitost

výstava Genetické zdroje, Národní zemědělské muzeum Praha

4. září 2019

Od 10. září až do 31. října mají návštěvníci Národního zemědělského muzea v Praze možnost zhlédnout výstavu Genetické zdroje: Klíč k zemědělské rozmanitosti. Jedná se o další z výstav, které muzeum pořádá na své střešní terase ve spolupráci s resortními organizacemi. Tentokrát je věnována problematice uchovávání genetických zdrojů v zemědělství.

ke stažení: docx, fotografie (zip)

 

Výstava dýní, cuket a patisonů zahájí podzim v Národním zemědělském muzeu Valtice

Dýňobraní, Národní zemědělské muzeum Valtice4. září 2019

O víkendu 7. a 8. září proběhne v muzeu vinařství, zahradnictví a krajiny ve Valticích Muzejní dýňobraní. Kromě ukázek výpěstků jsou připraveny zajímavé recepty, dýňové pokrmy i zábavné aktivity a dílna pro děti. Dýňobraní je také zahájením Výstavy dýní, cuket a patisonů, která potrvá až do 30. září.

ke stažení: docx, fotografie (zip)

 

Vinobraní a dožínky na zámku Kačina

Krajské vinobraní a dožínky na Kačině 20193. září 2019

V sobotu 7. září se v Národním zemědělském muzeu Kačina uskuteční sedmý ročník Krajského vinobraní a dožínek. Od 9:30 do 19 hodin budou probíhat nejen ochutnávky a prodej vín, ale i doprovodný program – koncerty, divadlo, cimbálovka, ukázky parkurového skákání, výstava zemědělských strojů či řemeslné trhy.

ke stažení: docx, fotografie (zip)

 

srpen

Národní zemědělské muzeum na Zemi živitelce opět představí unikátní historické stroje

Národní zemědělské muzeum na Zemi živitelce20. srpna 2019

Na 46. ročník agrárního veletrhu Země živitelka, který se koná od 22. do 27. srpna v Českých Budějovicích, přiveze Národní zemědělské muzeum tři vzácné historické stroje ze své sbírky. Pro fanoušky staré techniky také připravilo zvukové záznamy zemědělských motorů  a spolu se Státní zkušebnou strojů předváděčku měření hluku. Muzeum představí své jednotlivé pobočky, na tu nejbližší – lovecký zámek Ohrada – to mají návštěvníci výstaviště pouhých 9 kilometrů.

ke stažení: docx, fotografie (zip)

 

I letos přinese Noc na Kačině nevšední program

Noc na Kačině 201916. srpna 2019

​V sobotu 24. srpna čeká návštěvníky Národního zemědělského muzea Kačina prázdninová akce Noc na Kačině. Od 17 hodin se mohou těšit na vernisáž výstavy kostýmů a scén z filmové pohádky Sůl nad zlato, netradiční prohlídky zámeckých interiérů, divadelní představení, koncert vážné hudby či vystoupení vokálního tria Sestry Havelkovy.

ke stažení: docx

 

Výstava Příroda v ilustraci tentokrát představí výtvarnici Barboru Janů

Příroda v ilustraci, Barbora Janů; Národní zemědělské muzeum Ohrada8. srpna 2019

Od čtvrtka 15. srpna mají návštěvníci Národního zemědělského muzea Ohrada možnost zhlédnout výstavu z cyklu Příroda v ilustraci. Letošní ročník je věnován autorce Barboře Janů a potrvá do 31. října.

ke stažení: docx

 

Národní zemědělské muzeum a Státní zemědělský intervenční fond se dohodly na dlouhodobé spolupráci

Národní zemědělské muzeum a Státní zemědělský intervenční fond podepsali memorandum o spolupráci5. srpna 2019

Slavnostní podpis memoranda mezi oběma institucemi proběhne ve středu 7. srpna v 15:30 hodin v hlavní výstavní budově muzea v Praze na Letné za účasti generálního ředitele Národního zemědělského muzea Milana Jana Půčka a generálního ředitele Státního zemědělského intervenčního fondu Martina Šebestyána.

ke stažení: docx

 

červenec

Oblíbená expozice Laboratoř ticha prošla rekonstrukcí

Laboratoř ticha, Národní zemědělské muzeum Praha26. července 2019

Národní zemědělské muzeum v Praze na Letné ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou v Praze rekonstruovalo expozici Laboratoř ticha. Obnova se týkala především výměny ukázky biotopu – dosavadní habrová doubrava byla nahrazena bučinou, nejrozšířenějším typem ekosystému českého lesa. Návštěvníci tak opět mají možnost ponořit se do ticha a přiblížit se přírodě až na její buněčnou úroveň.

ke stažení: docx, fotografie (zip)

 

Jak vypadá dvouzrnka, len nebo bér vlašský? Celkem 21 polních plodin je nyní k vidění na střeše muzea

Zemědělské plodiny na střeše muzea11. července 2019

Přes dvě desítky zemědělských plodin vyseli na střeše Národního zemědělského muzea v Praze na Letné vědci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby. Návštěvníci tak mají možnost seznámit se i s méně známými rostlinami českých polí. Políčko bude využité i pro lektorské programy. Pěstování zkomplikovali kromě výkyvů počasí i ptáci, kteří vyzobávali semínka.

ke stažení: docx, fotografie (zip)

 

Národní zemědělské muzeum se dočká nového centrálního nízkonákladového depozitáře

Projekt nízkonákladového depozitáře v Čáslavi11. července 2019

Ve středu 17. července v 10 hodin proběhne slavnostní zahájení stavby rozsáhlého centrálního depozitáře v prostorách Národního zemědělského muzea v Čáslavi. Depozitář bude sloužit k uložení sbírkových předmětů, které jsou nyní uloženy na jednotlivých pobočkách muzea. Jedná se o projekt Integrovaného regionálního operačního programu s finanční podporou z Evropské unie.  

ke stažení: docx, fotografie a vizualizace (zip)

 

Historie vorařství zachycená na fotografiích i ve filmu

Výstava o vorařství v Národním zemědělském muzeu v Praze2. července 2019

Od úterý 9. července je možné v Národním zemědělském muzeu zhlédnout výstavu unikátních historických fotografií zachycujících vorařské a šífařské řemeslo. Výstava je doplněna sbírkovými předměty z muzea lesnictví, myslivosti a rybářství na loveckém zámku Ohrada, jedné z poboček Národního zemědělského muzea. Vernisáž výstavy proběhne 8. července v 16:30 hodin.

ke stažení: docx

 

červen

Nejlepší fotky soutěže Czech Nature Photo v Národním zemědělském muzeu na Letné

Bystrouška, Vladimír Čech mladší28. června 2019

Od úterý 2. července mají návštěvníci Národního zemědělského muzea v Praze na Letné možnost zhlédnout výstavu nejlepších snímků divoké přírody od českých a slovenských fotografů. Jednotlivé fotografie vybrala mezinárodní porota z více než dvou tisíc snímků přihlášených do soutěže. K vidění budou jak vítězné, tak i nominované snímky ze všech kategorií a další vybrané fotografie.

ke stažení: docx, fotografie a plakát (zip)

 

Kačina v létě nabídne rodinnou zábavu – divadla, geocaching i noční prohlídky zámku

Léto 2019 na zámku Kačina, komteska Karolína26. června

Na dobu prázdnin připravili v Národním zemědělském muzeu Kačina program zaměřený především na rodiny s dětmi. Jednorázové akce i pravidelně se opakující programy budou probíhat po oba letní měsíce. Zámecký park se letos stal jedním z míst letní soutěže České televize Rozbzuč Déčko.

ke stažení: docx, fotografie (zip)

 

Malá slavnost lesa a dřeva opět v Národním zemědělském muzeu v Praze na Letné

Malá slavnost lesa a dřeva

20. června 2019

V pátek 21. června se v Národním zemědělském muzeu koná oblíbená akce Malá slavnost lesa a dřeva. Na školáky i rodiče s dětmi čekají zábavná stanoviště, kde se pobaví i poučí o zajímavostech z naší přírody. Součástí je také komentovaná prohlídka výstavy Lesníkův rok a loutková divadelní pohádka.

ke stažení: docx

 

Na oblíbené Národní myslivecké slavnosti letos nově naváže Dětský myslivecký den

Národní myslivecké slavnosti, Národní zemědělské muzeum Ohrada

17. června 2019

V sobotu 22. června od 9 do 17 hodin se v Národním zemědělské muzeu Ohrada koná už 18. ročník Národních mysliveckých slavností. V neděli pak nově navazuje Dětský myslivecký den. Po oba dny je nachystán bohatý doprovodný program – ukázky práce s koňmi, lovecká kynologie, sokolnictví, exkurze za zvěří do blízké obory, cimbálová muzika či vernisáž výstavy Kouzlo myslivosti ve dřevě a kovu.

ke stažení: docx, fotografie (zip)

 

Výstavu o historii Národního hřebčína Kladruby nad Labem přijedou zahájit starokladrubští koně

Výstava Starokladrubský kůň, Národní zemědělské muzeum Praha

12. června 2019

U příležitosti zahájení výstavy o historii Národního hřebčína Kladruby nad Labem budou v pondělí 17. června od 16:15 hodin před Národním zemědělským muzeem v Praze na Letné k vidění vraník a bělouš starokladrubského koně. Vernisáž výstavy proběhne od 16:30 hodin, veřejnost má možnost výstavu navštívit od 18. června do 31. srpna.

ke stažení: docx, fotografie (zip)

 

Rekonstrukce Národního zemědělského muzea Valtice přinesla nové prostory i moderní expozice!

Otevření NZM Valtice po rekonstrukci11. června 2019

V úterý 18. června v 10:30 hodin proběhne slavnostní otevření nově zrekonstruovaných prostor muzea vinařství, zahradnictví a krajiny ve Valticích. V rámci projektu financovaného z evropských fondů vznikly tři nové expozice – Národní expozice vinařství, Tajemný život v půdě a v novém podání také Krajina Lednicko-valtického areálu. Modernizace areálu přinesla i lepší podmínky pro uložení sbírkových předmětů i práci kurátorů.

ke stažení: docx, fotografie (zip)

 

Pro velký zájem se letos divadelní festival Makačíno rozšířil na dva dny

MAKAČÍNO, malý divadelní festival na zámku Kačina4. června 2019

O víkendu 15. a 16. června se koná na zámku Kačina Makačíno – malý kačinský divadelní festival. Oproti loňskému roku je letos rozšířen na oba víkendové dny. Návštěvníky Národního zemědělského muzea Kačina čeká hned šest představení různých žánrů i speciální dobové prohlídky zámku. Mezi lákadla pro děti patří pražské divadlo Minor, pro dospělé pak nedělní představení Dvě komedie v komedii v podání Geisslers Hofcomoedianten.

ke stažení: docx, fotografie ke stažení (zip)

 

květen

Zámek Kačina zve na Muzejní noc i Víkend otevřených zahrad

Muzejní noc na zámku Kačina30. května 2019

V sobotu 8. června čekají návštěvníky Národního zemědělského muzea Kačina hned dvě zajímavé akce – Víkend otevřených zahrad a Muzejní noc. Ve 13 hodin se otevřou brány zámeckého parku, kde budou probíhat komentované procházky a ve večerních a nočních hodinách pak speciální prohlídky interiérů a výstav i oblíbená videomappingová show na fasádě zámku.

ke stažení: docx, fotografie ke stažení (zip)

 

Ostravská muzejní noc přiblíží, Jak se staví muzeum!

Národní zemědělské muzeum Ostrava30. května 2019

V sobotu 8. června od 19 hodin do půlnoci budou v Národním zemědělském muzeu Ostrava probíhat večerní komentované prohlídky nazvané Jak se staví muzeum? Návštěvníci se seznámí s vizí architekta Josefa Pleskota a se zaměřením budované pobočky muzea, která bude další z kulturních institucí v Dolní oblasti Vítkovice.

ke stažení: docx, fotografie ke stažení (zip)

 

Národní zemědělské muzeum zve na noční návštěvu muzea, koná se již šestnáctá Pražská muzejní noc

Pražská muzejní noc v Národním zemědělském muzeu Praha 29. května 2019

V sobotu 8. června již pošestnácté mohou návštěvníci zažít atmosféru nočního Národního zemědělského muzea v Praze na Letné. I letos tu čeká účastníky muzejní noci doprovodný program – promítání filmů, koncert a občerstvení na muzejním dvorku, workshopy pro děti či výhled ze střechy na noční Prahu.

ke stažení: docx, fotografie ke stažení (zip)

 

Zemědělský den zábavnou formou přiblíží jednotlivé obory zemědělství

Zemědělský den, NZM Praha29. května 2019

Na pátek 7. června od 9 do 17 hodin připravilo Národní zemědělské muzeum Praha ve spolupráci se Zemědělským svazem poznávací odpoledne pro děti a mládež. Stanoviště na muzejním dvoře zábavnou formou seznámí holky a kluky s jednotlivými zemědělskými obory.

ke stažení: docx, fotografie ke stažení (zip)

 

Letní sezonu v Čáslavi zahájí oblíbená akce Pradědečkův traktor

Pradědečkův traktor, Národní zemědělské muzeum Čáslav23. května 2019

O víkendu 1. a 2. června od 9 do 17 hodin pořádá Národní zemědělské muzeum Čáslav již 16. ročník předváděcí akce Pradědečkův traktor. Po oba dny budou na předváděcí ploše prezentovány v chodu vybrané historické traktory, sklízecí mlátičky a stabilní motory ze sbírek muzea i od soukromých sběratelů. Připraven je také bohatý doprovodný program pro děti i dospělé.

ke stažení: docx, fotografie ke stažení (zip)

 

S Životem u vody seznámí návštěvníky Muzejní noc na loveckém zámku Ohrada

Muzejní noc Život u vody, Národní zemědělské muzeum Ohrada17. května 2019

V sobotu 25. května je nejen pro rodiče a děti přichystána Muzejní noc v Národním zemědělském muzeu Ohrada. Od 16 do 22 hodin se mohou malí i velcí návštěvníci dozvědět, jak se žije rostlinám a zvířatům v blízkosti vodních ploch a toků. Připraven je také doprovodný program a živá hudba.

ke stažení: docx, fotografie ke stažení (zip)

 

Milovníci psích plemen se sejdou na Kačině

Výstava psů na Kačině16. května 2019

Již 22. ročník Výstavy loveckých psů pořádá v sobotu 25. května Národní zemědělské muzeum Kačina. Od 9 hodin se zde mohou návštěvníci seznámit s jednotlivými plemeny a načerpat zkušenosti od chovatelů.

ke stažení: docx

 

Letenský muzejní den v Národním zemědělském muzeu přinese prohlídky expozic a výstav zdarma!

Národní zemědělské muzeum Praha14. května 2019

V sobotu 18. května se u příležitosti Mezinárodního dne muzeí a galerií koná Letenský muzejní den. V Národním zemědělském muzeu v Praze je v tento den vstup do všech expozic a na výstavy zdarma. Na návštěvníky čekají komentované prohlídky expozic, divadélko pro děti a speciální prohlídky krytu civilní obrany, který se nachází pod muzeem.

ke stažení: docx, fotografie ke stažení (zip)

 

Jedinečná vyhlídka na Prahu nyní i mimo návštěvní hodiny

7. května 2019Střešní vyhlídka, Národní zemědělské muzeum Praha

Neopakovatelný výhled na Prahu nyní nabízí Národní zemědělské muzeum v Praze také mimo běžné návštěvní hodiny. Západ slunce nad Pražským hradem, piknik a posezení na trávníku s vyhlídkou 360° je možné na střeše muzea zažít nově každý čtvrtek od 17.30 do 21.30 hodin.

ke stažení: docx, fotografie ke stažení (zip)

 

Za poznáním do muzea! Národní zemědělské muzeum představilo řadu nových programů nejen pro školáky

Lektorský program Voda je život, Národní zemědělské muzeum Praha6. května 2019

Za poznatky a zážitky se mohou třídy vypravit do poboček Národního zemědělského muzea v Praze a na zámky Ohrada a Kačina. Řadu nových výukových programů připravili lektoři muzea pro všechny věkové kategorie školáků.

ke stažení: docx

 

duben

Oceněná výstava o kolektivizaci českého venkova Rozkulačeno je k vidění na zámku Kačina

Výstava Rozkulačeno na zámku Kačina26. dubna 2019

Od čtvrtka 2. května mají návštěvníci Národního zemědělského muzea Kačina možnost zhlédnout výstavu Rozkulačeno, která se věnuje tématu kolektivizace českého venkova. Panelová výstava byla v roce 2017  oceněna zvláštní cenou poroty soutěže Gloria Musaealis 2016.

ke stažení: docx

 

130 let od narození Jaroslava Spirhanzla Duriše, významného pedologa a básníka Českého Meránu

Jaroslav Spirhanzl Duriš26. dubna 2019

27. dubna uplyne 130 let od narození Jaroslava Spirhanzla Duriše, významné osobnosti české i světové zemědělské vědy. Národní zemědělské muzeum má ve své sbírce více než dvě stovky jeho kreseb a maleb zemědělských usedlostí.

ke stažení: docx, fotografie ke stažení

 

Lovecký zámek Ohrada zve na Jarní hodování

Jarní hodování, Národní zemědělské muzeum Ohrada23. dubna 2019

V sobotu 27. dubna od 10 do 16 hodin připravilo Národní zemědělské muzeum Ohrada akci k zahájení sezóny nazvanou Jarní hodování. Na návštěvníky čeká prožitek staročeské zabijačky a ochutnávka domácích produktů. Součástí budou také ukázky řeznického řemesla, prodejní stánky a živá hudba.

ke stažení: docx

 

Den bezpečnosti v Národním zemědělském muzeu Čáslav

Den bezpečnosti, Národní zemědělské muzeum Čáslav23. dubna 2019

Ve čtvrtek 25. dubna od 9 do 13 hodin pořádá muzeum zemědělské techniky v Čáslavi oblíbený Den bezpečnosti. Zábavně vzdělávací akce je určena žákům základních škol i široké veřejnosti. V nabitém dopoledním programu bude k vidění zejména práce složek Integrovaného záchranného systému. 

ke stažení: docx, fotografie ke stažení (zip)

 

Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu

Bylinkový den, Národní zemědělské muzem Praha18. dubna 2019

V sobotu 27. dubna od 10 do 17 hodin se koná již třetí ročník oblíbené akce Bylinkový den v muzeu. Kromě bylinkového trhu se mohou návštěvníci zúčastnit odborných přednášek a workshopů. Pro děti je přichystáno divadlo. 

ke stažení: docx, fotografie ke stažení (zip)

 

Lovecký zámek Ohrada má nový přírůstek do muzejní sbírky – dermoplastiku losice

Dermoplastika losice, Národní zemědělské muzeum Ohrada15. dubna 2019

V loňském roce se Národnímu zemědělskému muzeu Ohrada podařilo získat preparát dospělé samice losa evropského. Nyní je vystaven jako součást expozice původní srstnaté zvěře, v příštím roce chystá muzeum výstavu věnovanou právě losům.

ke stažení: docx, fotografie ke stažení (zip)

 

Historická technika pohledem studentů

Kouzlo historické techniky, Národní zemědělské muzeum Praha11. dubna 2019

Od pátku 26. dubna mají návštěvníci Národního zemědělského muzea v Praze možnost zhlédnout výstavu kreseb Kouzlo historické techniky. Už 13. ročník výstavy prezentuje práci studentů katedry architektury ČVUT v Praze. Výstava je umístěna v expozici Jede traktor a potrvá až do 9. června.

ke stažení: docx

 

Zámek Kačina zve na komentovanou prohlídku zámeckého divadla

Kačina, zámecké divadlo5. dubna 2019​

V sobotu 13. dubna připravili v Národním zemědělském muzeu Kačina speciální prohlídku zámeckého divadla. Program se koná v rámci akce Brány památek dokořán. Kačinským divadlem návštěvníky provedou historici a restaurátoři, kteří je seznámí se zajímavými historickými souvislostmi.

ke stažení: docx, fotografie ke stažení (zip)

 

Dobrodružství pro všechny od 2 do 99 let nabídne Festival ABC

Festival ABC, Národní zemědělské muzeum Praha5. dubna 2019​

O víkendu 13. a 14. dubna přivítá Národní zemědělské muzeum v Praze rodinný Festival ABC. Děti i rodiče se mohou těšit na spoustu zábavy ve vnitřních i venkovních prostorách muzea. Vyzkouší si nejnovější technologie a virtuální realitu, vědecké experimenty, poslechnou přednášky s osobnostmi a nebudou chybět nejrůznější hračky pro holky i kluky. Připravena je navíc velká vědomostní hra a tombola o hodnotné ceny.

ke stažení: docx

březen

Klukovské sny se plní v Národním zemědělském muzeu Čáslav

Klukovský sen, Národní zemědělské muzeum Čáslav28. března 2019

Od soboty 6. dubna mají návštěvníci muzea zemědělské techniky v Čáslavi možnost navštívit tematickou výstavu Klukovský sen. Unikátní sbírka zemědělských modelů hraček tu bude prezentována až do konce letošní návštěvnické sezony. V areálu muzea letos proběhnou také oblíbené akce Den bezpečnosti a Pradědečkův traktor. V tomto roce bude v areálu muzea rovněž zahájena stavba nového nízkonákladového depozitáře pro uložení muzejních sbírek.

ke stažení: docx, obrázky (zip)

 

Zámek Kačina zve na sezonu plnou akcí a výstav

Sezona 2019 na Kačině26. března 2019

Letošní sezona v Národním zemědělském muzeu Kačina začíná už 30. března a přináší celou řadu novinek. Kurátoři muzea českého venkova chtějí navázat na loňskou zatím nejúspěšnější sezonu, kdy zámek navštívilo téměř 80 tisíc návštěvníků. Pro tento rok oživili stávající expozice a připravili několik nových výstav a tematických akcí.

ke stažení: docx, obrázky (zip)

 

Národní zemědělské muzeum zve na výlety na své pobočky v regionech

Národní zemědělské muzeum, sezona 201925. března 2019

Kromě hlavní výstavní budovy v Praze na Letné provozuje Národní zemědělské muzeum také několik poboček v regionech – zámky Kačina a Ohrada, muzeum zemědělské techniky v Čáslavi a pobočky ve Valticích a Znojmě. Na všech čeká v letošní sezoně návštěvníky řada novinek, výstav a víkendových akcí. Letos bude také dokončena stavba nového muzea v Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě.

ke stažení: docx

 

Lovecký zámek Ohrada zahájí sezonu výstavou fotografií exotických zvířat

Výstava Do divočiny, Národní zemědělské muzeum Ohrada21. března 2019

Národní zemědělské muzeum Ohrada zve návštěvníky na svou první letošní výstavu Do divočiny – soubor velkoformátových fotografií exotických zvířat. Autory jsou otec a syn, Vladimír Čech starší a mladší. Návštěvníky v průběhu roku čeká také řada víkendových akcí a další dvě výstavy. Brány loveckého zámku Ohrada se otevírají 1. dubna.

ke stažení: docx

 

Složitý osud letenské budovy a sbírek Národního zemědělského muzea – stavba slaví 80 let

budova NZM na Letné, návrh architekta Babušky14. března 2019

Hlavní výstavní budova Národního zemědělského muzea v Praze na Letné byla postavena právě před 80 lety. Svému původnímu účelu však začala plnohodnotně sloužit až v posledních několika letech. Budovu záhy po stavbě obsadila německá armáda a po únorovém převratu zase z nařízení komunistické strany Stavební podniky, n. p. V roce 1994 byla celá stavba vrácena k užívání muzeu a v roce 2014 začala rozsáhlá rekonstrukce do původní podoby z roku 1939. Dnes již plnohodnotně slouží potřebám muzea.

ke stažení: docx

 

únor

Národní zemědělské muzeum se otevírá neslyšícím

Národní zemědělské muzeum se otevírá neslyšícím

28. února 2019

Národní zemědělské muzeum připravilo šest videí pro neslyšící, ve kterých představuje činnost muzea a jeho jednotlivých poboček. Od března si také mohou větší skupiny neslyšících a školy pro sluchově postižené objednat v hlavní výstavní budově v Praze speciální prohlídky s tlumočníkem. První veřejná komentovaná prohlídka s tlumočením do českého znakového jazyka se koná v neděli 3. března ve 14 hodin v rámci festivalu Týden komunikace.

ke stažení: docx

 

Masky a maškary jsou vítány! Národní zemědělské muzeum opět chystá masopustní program

Letenský masopust 2019, Národní zemědělské muzeum Praha

21. února 2019

V sobotu 2. března od 10 hodin se v Národním zemědělském muzeu již po šesté chystá zajímavý masopustní program. Na účastníky Letenského masopustu čekají ukázky lidových tanců, výstava masek a fotografií, dopolední hra pro děti, divadelní pohádky nebo třeba drátenický workshop. Nebude chybět občerstvení a živá hudba.

ke stažení: docx, obrázky (zip)

 

Od smrti bratranců Veverkových uplynulo 170 let. Originál ruchadla je k vidění v Národním zemědělském muzeu

Ruchadlo bratranců Veverkových, Národní zemědělské muzeum11. února 2019

Ve dnech 12. a 23. února uběhne 170 let od úmrtí bratranců Veverkových – vynálezců ruchadla. Jména Václav Veverka (1790–1849) a František Veverka (1799–1849) zná v Česku každý školák, málokdo však ví, že za příběhem ruchadla stojí složité a přelomové období historie českého zemědělství. Originál ruchadla je od dubna 2018 k vidění v Národním zemědělském muzeu v expozici Zemědělství.

ke stažení: docx, obrázky (zip)

 

Národní zemědělské muzeum v jubilejním roce 2018 navštívilo přes půl milionu návštěvníků

Vernisáž expozice Zemědělství, Národní zemědělské muzeum6. února 2019

Téměř šest set tisíc lidí v loňském roce navštívilo Národní zemědělské muzeum. Pro muzeum je to největší počet návštěvníků v jeho stoleté historii. Ke stále stoupajícímu počtu návštěvníků přispívají především nové expozice, dílčí výstavy a doprovodné víkendové akce v Praze i na pobočkách v regionech.

ke stažení: docx

 

leden

Národní zemědělské muzeum vyhlašuje soutěž o nejlepší vědecké práce studentů

Věda pro zemi 2019, Národní zemědělské muzeum31. ledna 2019

Národní zemědělské muzeum organizuje soutěž Věda pro zemi již počtvrté, a to v kategoriích bakalářská, diplomová a doktorská práce. Jednotliví autoři se mohou přihlásit ve všech třech kategoriích. Cílem soutěže je vytvořit podmínky pro odbornou diskuzi se zástupci z akademické sféry, praxe, soukromého i neziskového sektoru a státní správy.

ke stažení: docx

 

Otevřená výzva Národního zemědělského muzea nabízí výtvarníkům možnost účasti na výstavě „Cykly“

Otevřená výzva k výstavě Cykly, Národní zemědělské muzeum23. ledna 2019

Národní zemědělské muzeum vyhlašuje otevřenou výzvu výtvarným umělcům – jednotlivcům i uměleckým školám – k zapojení do muzejního výstavního projektu s pracovním názvem Cykly. Výstava Cykly bude probíhat v hlavní výstavní budově muzea v Praze na Letné od 19. 9. 2019 a v roce 2021 se přesune do nové pobočky muzea v Ostravě.

ke stažení: docx

 

Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu

Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu21. ledna 2019

V sobotu 26. ledna se koná již dvanáctý ročník oblíbené akce Národního zemědělského muzea Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu. Návštěvníky čekají ochutnávky gastronomických specialit, ukázky postupů zpracování masa, workshopy i divadýlko pro děti.

ke stažení: docx, fotografie (zip)

 

Oblíbenou řadu obrázkových statistik rozšířily publikace Voda, Půda a Potraviny

Obrázkové statistiky Voda, Půda, Potraviny; Národní zemědělské muzeum 18. ledna 2019

Národní zemědělské muzeum ve spolupráci s resortními organizacemi Ministerstva zemědělství vydalo další tři díly oblíbených obrázkových statistik. Tentokrát se týkají důležitých témat, jako jsou voda, půda a potraviny. Hravou formou přinášejí důležitá fakta a zajímavosti zdůrazňující význam těchto témat pro náš život. Publikace jsou také výukovým materiálem doplňujícím lektorské programy a jednotlivé expozice muzea.

ke stažení: docx, fotografie a obálky (zip)

 

Drátenictví – řemeslo z dob, kdy i obyčejné věci měly svou cenu

Dráteník, výstava, Národní zemědělské muzeum Praha 14. ledna 2019

Od úterý 15. ledna zve Národní zemědělské muzeum na první výstavu letošního roku nazvanou Dráteník na vsi. Výstava návštěvníkům představí historii drátenického řemesla i jeho současnou podobu a připomene dobu, kdy věci měly svou cenu a vyplácelo se je opravovat.

ke stažení: docx, fotografie (zip)